Колумбия елиминира фаворита Уругвай и е на финал на Копа Америка

Тимът ще опита да спечели срещу световния шампион Аржентина втората си титла в турнира

11 Юли 2024
Колумбийците Кевин Кастано (на преден план) и Йери Мина ликуват след края на 1/2-финала срещу Уругвай.

Отборът на Колумбия стана вторият финалист на Копа Америка 2024, след като победи с 1:0 Уругвай в Шарлът, Северна Каролина. Уругвайците, които са 15-кратен победител в турнира, бяха считани за фаворити, но не успяха да достигнат до директен спор за 16-о отличие, въпреки че бяха 45 минути с човек повече.

Точно преди почивката мексиканският рефер Сесар Рамос показа втори жълт картон на колумбиеца Даниел Муньос за грубо нарушение срещу Мануел Угарте.

Малко преди това, в 39-ата мин., Хеферсон Лерма ("Кристъл Палас") отбеляза с глава единственото попадение в мача след центриране на Хамес Родригес.

Уругвайците имаха много възможности за гол, но нападателят на "Ливърпул" Дарвин Нунес отново бе в стихията си да пропуска и на три пъти не улучи вратата от много удобни положения. След почивката натискът на "урусите" се засили, особено след влизането на ветерана Луис Суарес (37 г.) в 67-ата мин. Малко след това той улучи левия страничен стълб. Мачът се изнерви и на няколко пъти имаше сдърпвания на терена. След края пък уругвайски футболисти се сбиха с фенове на съперниковия тим.

В крайна сметка Колумбия удържа аванса си и се класира за трети път в историята си на финал на Копа Америка. До момента тимът е печелил само веднъж отличието - през 2001 г., когато бе домакин на турнира и победи с 1:0 Мексико. През 1975 г. колумбийците губят от Перу в три финални мача.

Решаващият двубой ще е от 03:00 ч. в понеделник наше време в Маями, а съперник ще е световният шампион Аржентина, който държи рекорда по титли на турнира, заедно с Уругвай - по 15. Сега аржентинците ще се опитат да станат най-титулованият отбор в историята на Копа Америка. Колумбия пък ще се опита да удължи серията си от мачове без загуба. До момента тимът не е губил в 28 поредни двубоя. Последната загуба бе точно срещу Аржентина - с 0:1 на 2 февруари 2022 г. в квалификация за световното първенство в Катар.

Мачът за трето място на Копа Америка между Уругвай и дебютанта Канада ще е ден по-рано - от 03:00 ч. в неделя.

¡Revive la victoria de Colombia sobre Uruguay por 1-0 para pasar a la gran final de la CONMEBOL Copa América USA 2024™!