Министърът на младежта и спорта Красен Кралев изтъкна мярката "60/40" като най-голямата заслуга на правителството в помощ на българския спорт по време на извънредното положение. Парадоксалното е, че го стори в същия ден, в който министърът на финансите Владислав Горанов препоръча на спортните клубове да не кандидатстват по държавната програма за подпомагане на работодатели в затруднение с 60% от възнагражденията на служителите им.
Днес по обед Кралев участва във видеоконференция на спортните министри в Европейския съюз на тема въздействието на COVID-19 върху сектор "Спорт". В срещата се включи и българският еврокомисар Мария Габриел с универсалния ресор "Иновации, изследвания, култура, образование и младеж".
"България въведе мярка, която позволява субсидиране на 60% от заплатите на служителите на дружествата, притежаващи или управляващи спортни бази, за срок до три месеца. Собствениците им могат да кандидатстват за това подпомагане, като се цели да се сведе до минимум съкращаването на служители", похвали се Кралев пред своите колеги от ЕС.
В същото време колегата му в българския кабинет Владислав Горанов беше разпитван по време на извънреден брифинг у нас за заявения интерес от страна на футболния шампион "Лудогорец" към схемата "60/40". Отговорът му гласеше:
"Чух за една фирма - спортен клуб, футболен клуб "Лудогорец". Не съм аз човекът, който ще преценява дали клубът е толкова изпаднал или не. Знам, че е успешен във вътрешнофутболен план, има някои добри успехи и в международен план. Това оставяме на преценка на собствениците. В интерес на истината съм получавал въпроси и от други собственици на футболни клубове и моят съвет към тях е бил да не участват в тази мярка. До това мога да огранича коментара си."
По време на видеоконференцията на спортните министри от ЕС Кралев също така представи пред колегите си неясен план за преодоляване на кризата в българския спорт. От думите му пролича, че ММС няма никаква конкретна стратегия за действие и всички евентуални стъпки са само пожелателни и/или условни.
"Ще направим всичко възможно да използваме бюджетите, предназначени за състезания, за тренировъчни лагери и други тренировъчни дейности - заяви Кралев. - В процес сме на изготвяне на план за поетапно възстановяване на тренировъчните дейности. Заедно със спортните федерации в момента търсим възможни решения за актуализиране на националните спортни календари, което не е лесна задача, тъй като трябва да бъдат съобразени и с европейските и международни календари и с премахването на рестриктивните мерки в световен мащаб."