Медия без
политическа реклама

Моралът понякога си взима почивка от спорта

Някои от най-лошите моменти през 2019 г. останаха извън фокуса на новинарските емисии

20 Дек. 2019
Китайската делегация дефилира с гордост на откриването на световните военни игри в Ухан. Малко по-късно отборът на домакините по ориентиране беше позорно дисквалифициран.
архив
Китайската делегация дефилира с гордост на откриването на световните военни игри в Ухан. Малко по-късно отборът на домакините по ориентиране беше позорно дисквалифициран.

Спортният свят обикновено се прехласва по поредното знаменито постижение или рекорд на стадиона или в залата. Скандалите също са неизбежна част от състезанията, но по-често остават на заден план, а антигероите бързо са заклеймявани от институциите и обществото. Понякога обаче проявите на неспортсменство остават напълно скрити от хорските погледи. Ето селекция на някои от лошите моменти в спорта през 2019 г.

 

Китай загуби моралния си компас

Световните военни игри може и да не получиха широк отзвук, но всъщност бяха едно от водещите спортни събития на 2019 г. и събраха близо 10 000 участници от над 140 държави в китайския град Ухан през октомври. Наред с класически спортове като лека атлетика, волейбол, гимнастика, ветроходство на първенството имаше четири различни вида петобой (модерен, военен, морски и въздушен), както и някои задължителни за армията дисциплини като парашутизъм и ориентиране. Ето къде се получи и голямото забавление.

В първите надпревари по ориентиране - на средни дистанции, три китайки финишираха първа, втора и четвърта при жените, а един китаец се нареди втори при мъжете. Само че конкурентите им заподозряха, че нещо не е наред. Разследване на международната федерация по ориентиране (IOF) установи "обширна измама на китайския отбор", който разполагал с "тайни маркери и предварително подготвени трасета, неизвестни за другите". Също така китайците получавали помощ от публиката, ако се загубели. Китай беше дисквалифициран от останалите състезания по ориентиране, а китайският в. "Саут Чайна Морнинг Пост" описа брилянтно позора със заключението, че отборът "е загубил своя морален компас".

 

Ник Кириос е №1 в света... по лошотия

Годината определено беше плодотворна откъм заглавия за размахващия ракета австралийски магнит за неприятности. През февруари Рафаел Надал се оплака, че момъкът "не уважава публиката, не уважава съперника и не уважава самия себе си", след като загуби срещу сервиращия отдолу Кириос в Акапулко. Австралиецът игнорира критиката и нарече испанеца "моя диаметрална противоположност".

А когато съперничеството им стигна до нов епизод на "Уимбълдън", Ник се подготви за срещата с посещение на пъба "Дог енд Фокс" предната вечер, а след това редуваше вербални атаки срещу съдията ("Леле, колко власт имаш там горе") с изстреляни като куршум топки към тялото на Рафа "Този пич колко титли от Шлема има и колко пари има в банковата сметка? Смятам, че може да поеме топка в гърдите, братле."

В други по-вълнуващи Кириос-моменти летяха столове и бутилки вода на корта на "Мастърс" в Рим; хвърчаха плюнки към съдията Фъргъс Мърфи в Синсинати; ракети ставаха на парчета по пътя към тоалетната, където австралиецът нямаше разрешение да ходи; съдията научи, че не е нищо повече от "ш*бан инструмент". Такива работи.

 

Шахматист беше спипан на местопрестъплението в тоалетната

Задълбоченият анализ на резултатите на Игорс Раусис накараха шахматните власти да "следят изкъсо" 58-годишния латвиец с чешки паспорт, който започна рязко да подобрява постиженията си на възраст, на която би следвало да се случва обратното. Подозренията се оказаха оправдани и през юли ветеранът беше заловен и заснет как по време на Откритото първенство на Страсбург използва мобилния си телефон в тоалетната. По това време той заемаше върховото в кариерата си 53-то място в световната ранглиста - впечатляващ прогрес за човек, който шест години по-рано се намираше под №2518, където гравитира в продължение на десетилетие.

Генералният директор на международната федерация (FIDE) Емил Сутовски обяви, че Раусис е бил "спипан на местопрестъплението". Опозореният шахматист веднага се оттегли от турнира, признавайки, че "просто загубих ума си", и скоро след това се пенсионира. В края на ноември FIDE формално го лиши от титлата гросмайстор и му наложи 6-годишна забрана да участва в надпревари под нейна егида.

През 2019 г. имаше мошеничества и в други съвсем неочаквани спортове. Например пуерториканският състезател по боулинг Хеан Перес беше лишен от златния си медал на Панамериканските игри заради положителен тест за диуретика хлорталидон. Световният №1 в бриджа Гейр Хелгемо пък се провали на допинг контрол заради синтетичен тестостерон. А 17-годишният британски професионален геймър Джарвис Хатри получи доживотна забрана да се състезава на Fortnite заради подмолна употреба на софтуер за автоматично прицелване на оръжието.

 

"Дарби Каунти" уволни капитана след отборен запой

Английският футбол допринесе с поносима доза скандали към общата картинка през годината. В края на септември играчите на втородивизионния "Дарби Каунти" си организираха "тиймбилдинг вечеря" - кодово название за алкохолни приключения. "Повечето от футболистите са подходили отговорно и са се прибрали около 20:00 ч. - съобщиха от клубното ръководство в официално изявление. - Малка група обаче е продължила да пие и през нощта. Също така тези играчи са пренебрегнали възможността да бъдат откарани по домовете си от автомобили, осигурени от клуба, и са предпочели да останат навън."

Когато най-сетне решили да си ходят вкъщи, уелският халф Том Лоурънс заби своя "Рейндж Роувър" първо в новия "Мерцедес" на английския си съотборник Мейсън Бенет, а после и в улична лампа. Возещият се на задната седалка капитан на тима Ричард Киоу пък получи тежка травма на коляното. По-късно Киоу беше уволнен от "Дарби", а клубът беше принуден да отпечата ново издание на календара за 2020 г., тъй като ирландският бранител красеше страницата за август.

"Недоразумения" имаше и в националния отбор на "трите лъва". Тежка седмица на критики през октомври изкара халфът на "Лестър" Джеймс Мадисън. Новоизлюпеният национал на Англия първо беше разпънат на кръст от таблоидите за появата си на тренировка с шарена раница "Луи Вюитон" на стойност 6500 паунда (на което той отговори: "По-добре, отколкото да ме забележат да чета вестник "Сън"). Дни по-късно пък той обяви, че се оттегля от разширения състав на Гарет Саутгейт за евроквалификациите срещу Чехия в Прага и срещу България в София заради заболяване, а вечерта по време на първата среща беше забелязан в казино.

"Той е отишъл там, за да гледа второто полувреме в Прага - защити своя възпитаник мениджърът на "Лестър" Брендън Роджърс. - Внушенията са, че Джеймс е изоставил Англия, за да иде да играе хазарт, но това въобще не е вярно."

Последвайте ни и в google news бутон