През изминалите 125 години от Атина 1896 насам зрителите бяха неразделна част от олимпийските игри. Но ето, че за първи път фенове нямат право да присъстват на състезанията, след като в Токио и още три префектури бе обявено за четвърти път извънредно положение.
Първоначално японските организатори бяха направили план, според който щяха да бъдат допускани максимум по 10 000 човека на събитие, пък макар и само от местни жители. Но заради разпространението на т.нар. Делта вариант на коронавируса бе взето решение трибуните по съоръженията в Токио да останат празни.
Японският премиер Йошихиде Суга заяви на 8 юли, че
не е имало друг избор,
след като в края на миналата седмица в един ден бяха регистрирани 920 нови случая в Токио - най-големият брой от май. Смъртните случаи от началото на пандемията в страната наближават 15 000, а същевременно едва 15% от населението е ваксинирано напълно.
"Ще бъде необичаен начин да домакинстваме на игрите по време на извънредно положение. Но искам да заявя, че човечеството може да преодолява огромни трудности с работа и мъдрост", каза Суга.
Решението от 8 юли всъщност бе взето съвместно - от японското правителство, оргкомитета, местното правителство на Токио, МОК и международния параолимпийски комитет. То засяга олимпийските обекти в столицата, т.е. 34 от всички 42. Съседните на Токио префектури Канагава, Чиба и Сайтама също са в извънредно положение.
Забраната важи за абсолютно всички спортни събития, независимо от капацитета на съоръженията и времето, по което ще се проведе състезанието. Засега членовете и служителите на МОК все още запазват право да влизат, но организаторите обявиха, че ще проучат "колко и кои хора са действително необходими за провеждането на всяко състезание", за да отстранят излишните. Държавният министър, отговарящ за олимпийските и параолимпийските игри - Тамайо Марукава, допълни, че тепърва ще се води конкретна дискусия за бройките.
Засега фенове ще могат да гледат състезания само в четири префектури, в които все още няма извънредно положение. Така в Мияги, където ще има футболни мачове, Фукушима (бейзбол и софтбол) и Шизуока (колоездене) зрители ще бъдат допускани, но по старото пандемично правило - максимум до половината капацитет или до 10 000 човека. А в Ибараки, където също ще има футболни срещи, на трибуните може да сядат само организирани от училищата групи от деца. Все още се обсъжда как да се процедира с олимпийските състезания в Хокайдо, където ще има футбол, маратон и спортно ходене.
Що се отнася до параолимпиадата (24 август - 5 септември) - решение за нея ще се вземе след края на игрите на 8 август.
Решението за забраната за публика е
нов финансов удар по организаторите,
тъй като те ще губят практически всички приходи от продадените билети - около 90 млрд. йени ($820 млн.). По договора, подписан с оргкомитета, МОК не носи отговорност за подобни обстоятелства. Това означава, че централното и местното (на Токио) правителство ще трябва да компенсират този дефицит от своите бюджети.
През март 2020 г. игрите бяха отложени с 1 година от тогавашния японски премиер Шиндзо Абе заради разрастващата се пандемия. Тогава Абе се ангажира форумът да се проведе година по-късно (23 юли - 8 август) в "пълния формат".
Само че коронавирусът продължава да държи в напрежение Япония. И през март организаторите решиха да забранят зрителите от чужбина. Това донесе загуби за стотици милиони долара от върнати билети на чужденци, които си ги бяха закупили. Същевременно премиерът Суга настоя да се позволи поне на японци да присъстват на състезанията. И на 21 юни бе обявено, че местни фенове ще бъдат допуснати, но максимум до 50% от капацитета на всяко съоръжение, но не повече от 10 000 души. След обявяването на поредното извънредно положение в Токио отпадна и този вариант.
Така
загубите на организаторите се увеличават неимоверно
Бюджетът на Токио 2020 възлиза на $15.4 млрд., като планираните разходи набъбнаха с близо $3 млрд. само заради отлагането на игрите с 12 месеца. От тези пари оргкомитетът ще успее да върне не повече от 1/3 - от спонсорските приходи и от продажба на ТВ права. Именно телевизиите са главният фактор игри все пак да се проведат, независимо от задаващите се загуби, настроенията на японските граждани (над 60% не желаят да има олимпиада) и бойкота на някои спортни звезди, заявили, че няма да участват, щом състезанията ще са без публика.
Въпреки всички критики президентът на МОК Томас Бах, който при пристигането си в Токио бе сложен под тридневна карантина, заяви, че комитетът подкрепя решението за забрана на фенове по трибуните, защото "това е в интерес на безопасни и сигурни игри за всички".