Медия без
политическа реклама

"Тотнъм" започна да наказва правостоящите си фенове

Лондонският клуб обаче има готовност да открие трибуна за 7500 прави зрители, ако се промени законът

20 Апр. 2019
Феновете на "Тотнъм", които се застояват прави прекалено дълго по време на мачовете, получават наказания от клуба да не посещават мачовете на любимия си отбор.
ЕПА/ БГНЕС
Феновете на "Тотнъм", които се застояват прави прекалено дълго по време на мачовете, получават наказания от клуба да не посещават мачовете на любимия си отбор.

"Тотнъм" откри новия си стадион с победа с 2:0 над "Кристал Палас", но веднага след мача някои от феновете получиха съобщения на електронната си поща - с тях клубът им разясняваше отново правилата за поведение на новото съоръжение.

"Много е важно всички зрители да могат еднакво удобно да следят играта и да се наслаждават на видяното на терена. Ние ценим това, че феновете скачат на крака при емоционалните моменти. Но да стоят прави продължително време, без да реагират на молбите на стюардите и на другите зрители - това е недопустимо поведение. То не съответства на правилата на стадиона", се казва в имейлите.

Оказа се, че това не е било просто едно пояснение. След мачовете с "Манчестър Сити" в Шампионската лига и с "Хъдърсфийлд" във Висшата лига на Англия бяха наложени и първите наказания на тези, които са стояли прави през повечето време и са пречили на останалите да гледат. На няколко човека бе забранено да влизат на стадиона. Продължителността на забраната не е уточнена, но се очаква поне в началото "Тотнъм" да се ограничи с минимални срокове.

Новият стадион на "шпорите" има капацитет 62 000 места и клубът няма проблем с това да ги запълни - продадени са 42 000 абонаментни карти. Впрочем независимо от преместването на новия стадион "Тотнъм" замрази цените на сезонните билети на старите нива. Най-евтиният от тях си остана 795 лири, а най-скъпият - 1995, като те важат само за мачовете от Висшата лига. 

Всъщност на новия стадион има и експериментална зона за правостоящи. Там има 7500 седалки с прегради пред тях. Тези седалки могат лесно да се демонтират, за да се получи трибуна за правостоящи, точно както през 80-те години на ХХ век, само че по-безопасна. Такива зони вече се появяват на стадионите и на други клубове - например "Уулвърхемптън" откри такава през януари. 

Защо се прави това? Според Питър Катън, автор на книгата Stand Up, Sit Down, всяка седмица средно 65 000 зрители по стадионите гледат на крака мачове от Висшата лига. А лигата и властите отчитат настроенията и започват да измислят безопасни трибуни за правостоящи. По въпроса дори имаше парламентарни дебати, на които бе даден пример с това, че такива места се използват в други първенства - например в германската Бундеслига и на стадиона на шотландския гранд "Селтик" - "Селтик парк". 

Трибуните за правостоящи в двете основни английски дивизии - Висшата лига и Първа лига, бяха забранени със закон след трагедията в "Хилзбъро" през 1989 г., когато при безредици по трибуните на мача "Нотингам" - "Ливърпул" загинаха 96 души, а 766 бяха ранени. Тогава тълпите се свлякоха от горните редове, помитайки през преградите и стъпквайки долностоящите хора. 

Но клубовете от Висшата лига все повече се застъпват за връщането на тези трибуни и по английските стадиони, за да угодят на най-активните и гръмогласни свои привърженици. Изтъкват се две основни причини - така може да се създава шумна атмосфера, както и увеличаване на приходите (за тези трибуни може да се продават повече билети и абонаментни карти, отколкото за същата площ, покрита само със седалки).

Колелото вече е завъртяно и надали може да се спре. Защото през август 2017 г. 25 клуба от Англия и Уелс, играещи в двете елитни дивизии, подкрепиха идеята за въвеждане на т.нар. безопасни трибуни за правостоящи, каквито се ползват в Германия, Австрия и други европейски страни. Сред поддръжниците бяха "Манчестър Сити", "Астън Вила" и "Суонси". През пролетта на 2018-а пък "Кристал Палас" призова феновете си да подкрепят петиция до парламента за започване на дебати по въпроса. А през май "Шросбъри" стана първият клуб, монтирал безопасни правостоящи места на своя стадион, макар и само за 550 души. През юни същата година спортният министър д-р Роусена Алин-Хан обяви формалната подкрепа на лейбъристите към тези трибуни.

Така дебатът продължава, но тенденцията става все по-ясна. А "Тотнъм" просто изпреварва събитията и има готовност с новия стадион да откликне и на тези желания на феновете си. Дотогава обаче те трябва да седят по местата си, иначе следва наказание...

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Тотнъм, фенове, Висша лига

Още по темата