НАСА все още не е в състояние да определи график за завръщането на екипажа на Boeing Starliner от МКС на Земята, което вече беше отлагано няколко пъти поради технически проблеми. От агенцията обаче заявиха, че инженерите на НАСА и Боинг се опитват да разберат какво не е наред с двигателите на космическия кораб и веднага след като бъде установена причината за проблемите, ще бъде взето решение за завръщането на екипажа.
В момента експертите оценяват резултатите от изпитанията на същия двигател като този на „Боинг Старлайнър“, които бяха проведени миналата седмица в изпитателния център на НАСА в Белите пясъци (WSTF) в Ню Мексико. В същото време екипът на мисията работи по плана за връщане на космическия кораб с екипаж от МКС на Земята през следващите седмици.
Наземните тестове включваха изстрелване на двигателя на системата за управление на реактивните двигатели на Boeing Starliner, използван за извършване на маневри, при условия, подобни на тези, които космическият кораб е преживял по пътя към МКС. Бяха проведени и изстрелвания с високо натоварване и бяха симулирани условия от разкачването от МКС до деорбитацията на космическия кораб, когато двигателите ще бъдат задействани, за да го забавят и деорбитират за кацане в югозападната част на САЩ.
На пресконференция миналия четвъртък говорител на НАСА заяви, че датата на завръщането на астронавтите Буч Уилмор и Сунита Уилямс все още не е известна. Инженерите първо ще разглобят двигателя, който премина наземни изпитания в Ню Мексико, и ще анализират данните от тестовете, преди да дадат зелена светлина за завръщането на Starliner на Земята.
„Събрахме огромно количество данни за двигателя, които могат да ни помогнат да разберем по-добре какво се случва по време на полет. А екипът ни започна разглобяването и тестването на двигателя, което ще ни осигури допълнителна информация, докато анализираме резултатите и оценяваме следващите стъпки“, заяви ръководителят на програмата за търговски полети на НАСА Стив Стич.
Междувременно Уилмор и Уилямс участват в експерименти с екипажа на МКС. Миналия понеделник например те бяха заети със сканиране на вени с устройството Ултразвук 2.