Медия без
политическа реклама

Марсоход направи удивително откритие

Учените са изненадани от следите, които може да са от микроорганизми, по камък на Червената планета

Днес, 16:22
Марсоходът Perseverance направи най-удивителното си досега откритие
НАСА
Марсоходът Perseverance направи най-удивителното си досега откритие

Марсоходът Perseverance, който вече четири години пътешества по марсианския кратер Езеро, направи удивително откритие - необичаен, външно отличаващ се от околната среда камък, съобщава NASA.

Учените, обработващи информацията, наредиха на марсохода да анализира състава на камъка с помощта на наличните на борда му инструменти. Оказало се, че върху камъка може да има следи от присъствието на микроби. Не е изключено преди милиарди години по тези места наистина да е минавала река и да е имало микроскопичен живот, смятат учените.

Камъкът с размер 100 на 60 см е наречен Чейява Фолс, в чест на един от водопадите в Гранд Каньон. Той е намерен на северния край на древна речна долина. В състава му влизат органични, богати на въглерод, съединения. На повърхността му има бели жилки калций, между които има червени редове, свидетелстващи за наличие на хематит - един от минералите, заради които наричаме Марс Червената планета. Повърхността на червените слоеве се оказала покрита, като кожата на леопард, с дребни, около милиметър, петна с неправилна форма, всяко от които е обградено от черен полукръг. Химическият анализ на черните елементи показва наличие на желязо и фосфати.

"Тези петънца станаха за нас голяма изненада. На земята подобни петна върху камък обикновено са вкаменени следи от микроорганизми, които някога са живеели под повърхността", обяснява астробиологът Дейвид Фленъри.

Множество сканирания на камъка от инструмента SHERLOC на марсохода (Сканиране на обитаеми среди с Raman & Luminescence за органични вещества и химикали) показват, че той съдържа органични съединения. Докато такива базирани на въглерод молекули се считат за градивните елементи на живота, те също могат да бъдат образувани от небиологични процеси.

„Този камък е най-озадачаващата, сложна и потенциално важна скала, изследвана досега от Perseverance“, каза Кен Фарли, учен по проекта Perseverance от Caltech в Пасадена. „От една страна, имаме първото убедително откриване на органичен материал, отличителни цветни петна, показателни за химически реакции, които микробният живот може да използва като източник на енергия, и ясни доказателства, че водата – необходима за живота – някога е преминала през скалата. От друга страна, не успяхме да определим как точно се е образувала скалата и до каква степен близките скали може да са нагрели камъка и да са допринесли за тези характеристики", обяснява той.

Учените предполагат, че Чейява Фолс преди милиарди години е бил част от тиня, в която са се смесили органични съединения. След това тинята се е втвърдила и се е превърнала в камък, който е лежал на пътя на течаща вода. Водата е образувала в камъка бразди, в които са се появили минерални отлагания, превърнали се в бели жилки. Под влиянието на водата в камъка са станали химически реакции, които са били източник на енергия за микробите, в резултат на което на повърността са се появили "леопардови" петна.

NASA’s Perseverance rover has made very compelling observations in a Martian rock that, with further study, could prove that life was present on Mars in the ...

В същото време обаче в белите жилки са намерени следи от оливин - минерал, който се формира от вулканична магма. Това може да е свидетелство за  вулканичен произход на камъка и че неговите необикновени черти не са свързани с микроби, а се дължат на въздействието на водата и екстремно високите температури.

За да се потвърди или отхвърли някоя от теориите, Чеяйява Фолс трябва да бъде доставен на Земята и да бъде подложен на внимателен анализ, което е невъзможно да бъде направено на Марс, казват изследователите.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

НАСА, Марс

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?