Медия без
политическа реклама

Как крайнодесните използват TikTok за лъжи и конспирации

Социалната мрежа в страните от Централна и Източна Европа е пълна с руска дезинформация в полза на крайната десница

Днес, 16:52
ЕК започна разследване на дезинформацията, която се разпространява в TikTok
ЕК започна разследване на дезинформацията, която се разпространява в TikTok

Социалната мрежа TikTok се оказа в центъра на скандалите не само в САЩ, но и в Европа, след като ЕК започна разследване на ролята й по време на прездентските избори в Румъния. В началото на декември Конституционният съд на Румъния анулира резултатите от първия тур на президентските избори, след като румънските разузнавателни агенции публикуваха документи, показващи, че Русия помага за популяризирането на крайнодесния кандидат за президент Калин Джорджеску, който неочаквано спечели първия тур. Главната прокуратура на Румъния разследва възможни манипулации и пране на пари по време на предизборната кампания на Джорджеску. Според разузнавателните служби на страната политикът, който се смята за проруски, е бил подкрепян от десетки хиляди акаунти в TikTok в предизборната кампания. Социалната мрежа уведоми румънските власти, че е идентифицирала потенциална мрежа от потребители, участващи в дейности за манипулиране на общественото мнение в контекста на изборите, както и мрежа от акаунти, свързани с руската държавна медия Sputnik.

Това обаче не е новина. Просто властите едва сега обръщат внимание на ролята на TikTok в предизборните кампании в ЕС. Социалната мрежа в страните от Централна и Източна Европа отдавна е пълна с постове, в които се популяризират теории на конспирацията, руска дезинформация и се насажда страх, които наливат вода в мелницата на крайната десница. Трансгранично журналистическо разследване в Германия, Румъния, Полша, Чехия, Словакия, Унгария и Естония показва колко лесно се купува популярност в социалните мрежи и как могат да се манипулират, особено младите избиратели. То беше публикувано в Vsquare.

 

Германия

Германската TikTok има 23 милиона потребители в Германия. Журналистите създадоха акаунт и се включиха в популярни дискусии, за да тестват системата. Скоро след това получават предложение да закупят хиляда последователи за акаунта си и да активират функцията за предаване на живо. Има обаче съмнения относно автентичността на тези последователи, тъй като те може да са автоматизирани ботове.

Въпреки че TikTok твърди, че има въведени протоколи за безопасност, анализаторите критикуват платформата, че позволява на фалшиви акаунти да манипулират ангажираността на потребителите и популярността на съдържанието.

В Германия крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" /AfD/ изглежда се възползва от това. Тя има силна проруска позиция и нейните политици са подкрепени от руския президент Владимир Путин. Съдържанието на партията се представи изключително добре в TikTok, особено в месеците преди европейските избори. Анализът показва, че съдържанието на AfD е получило значително повече гледания и ангажираност от други конкурентни партии. Ключова демографска група за AfD в TikTok са тийнейджърите, които вече имат право да гласуват на европейските избори в Германия. Партията инвестира значителни ресурси в своите акаунти в социалните медии и приспособява своите речи в парламента за максимално въздействие върху платформата.

Дезинформация се разпространява и от партийната младежка организация Junge Alternative (JA), която Германската федерална служба за защита на конституцията определя като „със сигурност дясно екстремистка“.

Един от консултантите на социалните медии на AfD беше цитиран в германските медии да казва, че TikTok е „прозорец“ в „мозъка“ предимно на млади хора.

Други партии, като сравнително новата Bündnis Sarah Wagenknecht (BSW), оспориха господството на AfD в TikTok. Анализът показва, че въпреки че не всички последователи на AfD поддържат BSW, значителна част от последователите на BSW са симпатизанти и на AfD в TikTok.

И двете партии се представиха сравнително добре на последните европейски избори, като AfD получи 15,9% от гласовете, а BSW постигна 6,2%.

Тенденцията е още по-забележима в Източна Германия, където AfD получи близо 30% от гласовете. Анализаторите твърдят, че популярността на AfD в платформи като TikTok е допринесла за приемането на политически позиции в полза на Русия и срещу подкрепата за Украйна.

На въпрос за дейността на AfD в платформата от TikTok заявиха, че са открили и премахнали мрежи, които изкуствено усилват наративите в полза на AfD, за да повлияят на политическата дискусия в Германия. TikTok твърди, че те не позволяват „използването на автоматизация за регистриране или управление на акаунти в големи количества“ или разпространението на голям обем търговско съдържание.

 

Чехия

Олга е млада и харизматична инфлуенсърка, която пленява чешката публика с ежедневието си в Москва и импровизирани улични интервюта. Нейното съдържание, което включва луксозни автомобили и ревюта на книжарници, неусетно внушава, че международните санкции нямат голямо влияние върху живота на руснаците.

Олга казва, че е живяла в Чешката република 12 години, преди да се върне в Русия, отвратена от бюрокрацията, лошото качество на услугите и нарастващото чувство за липса на свобода в Европа. Тя управлява TikTok акаунта „Z Ruska s láskou“ / „От Русия с любов“, който включва видеоклипове на чешки език и реагира на текущи събития в Чехия. Например, след коментар на чешкия премиер Петр Фиала за поскъпването, Олга публикува видео отговор, в който сравнява цените в Германия, Чехия и Русия, за да покаже, че цените са най-ниски в Русия.

Акаунтът „Z Ruska s láskou“ има над 10 000 последователи и разнообразна фен база. Investigace.cz анализира 385 произволно избрани последователи като извадка и установи, че те следват и набор от популярни припокриващи се акаунти. Сред тях са чешки и словашки политици като крайнодесният лидер Томио Окамура и опозиционният политик и бивш министър на финансите Алена Шилерова, банда пропутински мотористи, наречена „Brat za brata“ („Брат за брат“), и анонимен акаунт, наречен „ pepekárna“, който споделя екстремистко съдържание, критикуващо чешкото правителство и Украйна и подкрепящо маргинални политически партии.

Алгоритъмът на TikTok е мощен инструмент, който бързо измерва потребителските предпочитания и популяризира потенциално вирусно съдържание. Правейки това, в Чешката република и Европа, той позволява, умишлено или не, на платформата да процъфтяват идеологически екстремизъм, реч на омразата и пропаганда.

 

Румъния

 

Клаудиу Тързиу, един от най-новите румънски членове на Европейския парламент, изрази загриженост относно предполагаемия стремеж на Европейската комисия към „федерална супердържава“ във видео в TikTok. Той е свързан с Алианса за съюза на румънците (АСР), който се смята за екстремистка дясна партия.

На тазгодишните избори АСР спечели шест места, докато друга крайнодясна партия - SOS RO, спечели две места. Клаудиу Тързиу, един от лидерите на партията АСР, е свързан с мрежа от акаунти, които разпространяват дезинформация, конспирации и руска пропаганда в TikTok, подбуждайки омраза.

Context.ro създаде специален софтуеър, с който анализира съдържанието, публикувано в TikTok от седем евродепутати от АСР и SOS, и установи, че 20 до 42% от техните видеоклипове съдържат токсични съобщения. При анализ на видеоклипове на 36 политици, кандидатстващи за Европейския парламент, се установява, че 2000 от повече от 5 800 видеоклипа съдържат преувеличения, насаждане на страх, информация извън контекста или откровено невярно съдържание.

Анализът също така разкри, че кандидатите от АСР и SOS - са били най-активни в разпространението на дезинформация в TikTok. Над 41% от съдържанието на Клаудиу Тързиу в TikTok беше маркирано от софтуера като дезинформация. Неговите видеоклипове включваха преувеличения, теории на конспирацията, насаждане на страх, ксенофобски или хомофобски послания, манипулация и невярна информация относно политиките на ЕС.

 

Полша

Полският крайнодесен алианс "Конфедерация" спечели шест места в Европейския парламент на изборите през юни 2024 г., което го нареди на трето място. Това беше значителен успех в сравнение с изборите за ЕП през 2019 г., когато не беше избрана крайнодясна партия или политик. Голяма част от успеха на "Конфедерация" се дължи на нейното присъствие в социалните медии, особено TikTok, където събра значителна подкрепа от млади хора.

Най-популярният политик в полския TikTok е Славомир Мантцен, 37-годишният лидер на "Конфедерация", който има над 850 000 последователи. Официалната страница на "Конфедерация" в TikTok също може да се похвали с 329 000 последователи. От шестимата новоизбрани членове на Европейския парламент от "Конфедерация", двама също са изключително популярни в TikTok.

Интересното е, че въпреки популярността на "Конфедерация" в TikTok, новоизбраните кандидати стартираха своите акаунти в TikTok едва в края на 2022 г. или през първия месец на 2023 г. Те публикуваха активно по време на парламентарните, местните и европейските избори в Полша, но след изборната надпревара някои политици, като Анна Брилка и Станислав Тишка, отново млъкнаха.

Друг евродепутат - Гжегож Браун, известен с антиукраинските си кампании и провокации в полския парламент, стартира акаунта си в TikTok в началото на 2023 г. и вече има повече от 100 000 последователи, което, както в случая с Ева Зайончковска, съответства на броя гласове, получени на изборите.

"Конфедерация" има активна фен база в TikTok. Например, акаунтите „kamracki“ и „jacekrogielski“ публикуват много видео откъси от парламентарни речи на политици от "Конфедерация" и покани за протести. Интересното е, че според данните, получени от Tiktok, акаунтите се водят на полски, но са регистрирани в Германия. (От около 200 проучени акаунта шест са регистрирани в чужбина, според данните на TikTok. Това са предимно анонимни акаунти със значителен брой последователи).

Един от най-влиятелните акаунти, популяризиращи крайнодесни идеи в полския TikTok, принадлежи на Стефан Томпсън (повече от 100 000 последователи), основател на популярната социална медия Visegrad 24 и собственик на PR компания, работеща в Полша. Visegrad 24 стана влиятелен крайнодесен акаунт в X, където публикува положително съдържание за унгарския премиер Виктор Орбан или новоизбрания американски президент Доналд Тръмп.

Съобщава се, че акаунтът е първата международна социална медийна платформа, която публикува видео на финландския премиер Сана Марин, танцуваща с приятели на домашно парти през август 2022 г. Това видео доведе до политически скандал у дома за финландския премиер. Томпсън обаче отрече видеото да се е появило за първи път на Visegrad 24.

 

Словакия

След опита за убийство на премиера Роберт Фицо в Словакия започнаха да циркулират дезинформация и необосновани теории за стрелеца. Един пример е видео в TikTok, в което бивш съдия и неуспешен кандидат за президент Щефан Харабин (свързан с националиста и депутат от Словашката национална партия Роман Мишелка) разпространява теорията на конспирацията, че убийството е поръчано от някого – и нарича Зузана Чапутова, бившия президент, „идеологическата архитект на покушението." Видеоклипът на TikTok събра 60 000 гледания, но е важно да се отбележи, че TikTok няма толкова широк обхват в Словакия, колкото Facebook, където също циркулира политическо съдържание. В Словакия потребителите на TikTok търсят предимно забавление и лайфстайл съдържание. Въпреки това съдържанието на TikTok, свързано с опита за убийство на премиера Робърт Фицо, е гледано от над 300 000 души.

Разследващият център на Ян Куциак анализира съдържанието, разпространявано в TikTok от 15 май до 3 юни 2024 г., и установи, че най-гледаните публикации са от политици или политически партии в популистко-националистическата управляваща коалиция. Сред тях бяха президентът Петр Пелегрини, партията Словашка социалдемокрация и вътрешният министър Матуш Шутай Есток. Освен това, по-малко известни или неизвестни профили в TikTok, също са достигнали до сравнително голяма аудитория, разпространявайки необосновани мнения или откровени конспирации относно произхода на убиеца. Например, снимка-фотомонтаж, разпространена в TikTok, твърди, че нападателят Юрай Чинтула стои на протест до председателя на "Прогресивна Словакия" Михал Шимечка и други хора, държащи знамена на ЛГБТК, транссексуални и Европейския съюз. Тази снимка беше придружена от надписа  "Чинтула и неговите приятели. Шимечка и терориста".

 

Унгария

 

Особеност на унгарския TikTok е, че руското дезинформационно съдържание се разпространява не от маргинални, а от мейнстрийм медийни източници - медии, свързани с правителството на Виктор Орбан, които години наред умишлено разширяват руските пропагандни наративи. През последните години се появиха няколко акаунта в TikTok със съмнителен произход, които публикуваха видеоклипове, изрязани от новинарски емисии, които предават руски наратив. Така едно типично руско дезинформационно видео в унгарския TikTok не е нищо повече от видеоклип от телевизионна новинарска емисия.

Например повече от 125 000 души следват канал с име „M1-Híradó“. Въпреки че каналът носи името на държавната новинарска емисия, той не е официално свързан с нея, но публикува откъси от новинарската емисия, често включващи проруски наративи.

Близо 50 000 следват подобен акаунт, наречен „VILÁGHÍRADÓ ROLI OLDALA“, който препубликува клипове от новини и политически телевизионни програми и който, поради естеството на проправителствените медии, често съдържа новини за чуждестранни събития с кремълски акцент.

Трябва да се отбележи, че някои канали, официално свързани с медийни фигури, също публикуват подобно съдържание: един такъв пример е акаунтът на Даниел Ферко, репортер на проправителствената Hír TV. Неговият акаунт също така публикува клипове от новинарски емисии, включително такива акценти като доклад, в който се твърди, че терористичните атаки в Москва от 22 март всъщност са организирани от украинските специални служби.

Подобен обхват се генерира от разказите на любимите на унгарските обществени медии „експерти по политиката за сигурност“ (Георг Спьотъл, Робърт Кастел), които редовно популяризират руския разказ или споделят откъси от своите предавания. Основен играч в този жанр е Ultrahang.tv, която е близка до Конгрегацията на вярата, евангелска църква с тесни връзки с правителството.

Каналите, свързани с традиционната крайна десница, не успяват да достигнат до голяма аудитория в унгарския TikTok. Платформата се използва непостоянно от политически фигури и движения - например само един от топ кандидатите от трите най-успешни партии на последните избори за ЕП има TikTok канал. Въпреки че унгарската крайна десница има дълга онлайн история (през 2000-те и 2010-те години десният екстремизъм беше до голяма степен интернет-базиран феномен), традиционната „национал-радикална“ субкултура е все по-малко актуална в настоящата социална медийна среда.

Въпреки че някои от най-известните крайнодесни организации и лидери присъстват в TikTok, техните видеоклипове рядко получават повече от няколко хиляди гледания. Съдържанието им се публикува нередовно, видеоклиповете им често са дълги и често не успяват да следват съвременните тенденции.

Единственото изключение от това е Ласло Торочкай, лидерът на крайнодясната партия "Ми Хазанк", който получи 6,71% от гласовете на последните избори за ЕП. Видеоклиповете на Торочкай са изключително популярни, като достигат брой гледания, сравним с някои от водещите неполитически канали. Най-гледаният му видеоклип има над един милион гледания.

Интересното е, че Торочкай често успява да привлече голяма публика не с типични крайнодесни теми, а като подхваща въпроси, които традиционно се свързват с лявата политика. Най-гледаният му видеоклип е как той критикува голямата петролна компания MOL за незаконно манипулиране на потребителските цени. Друго видео, което събра около половин милион гледания, е за таксите по магистралите, а трето е за проблема с некачествения вносен мед, който залива унгарския пазар.

 

Естония

 

„По принцип съм готов електричеството да спре всеки момент“, споделя млад естонец в страховито видео. Първоначално съдържанието му изглежда като изразяване на истинска загриженост относно възможността за предстояща война, но разследване на Eesti Ekspress (Delfi) стигна до заключението, че неговият поток от видеоклипове е част от естонската система за дезинформация в TikTok.

Всеки трети естонец е в TikTok, а анализ на Eesti Ekspress на конспиративни видеоклипове, свързани с войната, установи, че 63% от клиповете във емисията могат да се считат за дезинформация. Според данни от TikTok има около 400 000 естонски потребители на платформата, което показва значителната популярност и влияние на платформата в страната. Руската пропаганда доминира на страниците For You на естонските потребители, опитвайки се да предизвика вълна от безпокойство и страх в страната.

Естонски репортери от Eesti Ekspress идентифицираха около 50 акаунта, които пускат монолози и „шеги“ за това как Естония може да бъде бойно поле, ако войната на Русия срещу Украйна ескалира. Например видео на младо естонско момче, което пита: „Ще отидете ли на война, ако има война в Естония?“, привлече значително внимание в естонския TikTok. Видеото, публикувано през февруари, натрупа над 46 хиляди гледания, което се счита за вирусно за малка страна. В шестминутното видео младият мъж изразява готовността си за потенциална война и обвинява правителството на Естония за ситуацията. „Това е лудост. Мисля за това от около месец, подготвям се психически и тренирам. Общо взето съм готов всеки момент токът да спре”, продължава младият мъж.

Докато някои може да тълкуват това като истински страх или притеснение, другите видеоклипове в акаунта и тяхното редактиране предполагат друго. При по-задълбочено разследване става ясно, че акаунтът на младия мъж е част от кампания за дезинформация, както и други подобни видеоклипове в TikTok. Тези видеоклипове предполагат, че руска атака е неизбежна и че НАТО изпраща войски в Украйна, причинявайки страх и безпокойство - и вдъхновявайки по-нататъшно разпространение на подобно съдържание.

Експерти, включително Мая Клаасен, младши изследовател на медийната грамотност в университета в Тарту, предупредиха, че тази тактика е в съответствие с дългогодишната стратегия на Русия за сеене на страх и несигурност. Имаше случаи на бомбени заплахи и подвеждащи видеоклипове, целящи да сплашат хората.

 

Реакцията на TikTok

 

TikTok, който е собственост на китайската технологична компания ByteDance, твърди в своя отговор на поредица от въпроси, които изпратихме, че е ефективна в борбата с дезинформацията на своята платформа. Мрежата проверявала фактите и била проактивна в премахването на вредно съдържание. „Дезинформацията е относително рядка в TikTok. През четвъртото тримесечие на 2023 г. от 1% видеоклипове, премахнати поради нарушаване на нашите Правила на общността, по-малко от 2% са премахнати поради нарушаване на правилата за почтеност и автентичност (и от тях по-малко от 40% са премахнати поради нарушаване на правилата за дезинформация или гражданска почтеност)“, пише говорител на TikTok. Той твърди също, че токсичното съдържание е премахнато „напълно или в други по-умерени случаи - обхватът му е стеснен, което го е направило недопустимо за емисиите For You“.

Tiktok отрече, че платформата се е превърнала в място, където процъфтява дезинформацията, и каза, че има стабилни политики за акаунтите, принадлежащи на политици. „TikTok е платформа за забавление, дефинирана от разнообразието на нашата общност и съдържанието, което те харесват. Имаме стабилни политики за акаунти, принадлежащи на правителство, политик или политическа партия. Те подкрепят нашия ангажимент за свободно изразяване, като същевременно предотвратяват злоупотреби и запазват TikTok като платформа, която обединява хората, вместо да ги разделя“, твърди компанията.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата