Медия без
политическа реклама

Как сте, как сте...

Защо няма "ма" в множествено число?!

12 Юни 2019

Борисов продължава да обикаля и инспектира страната - освен с джипката, вече и с влак. 

Във влака разпределението на ролите и сюжетът са сходни с тези в джипката. 

Отговорен фактор рецитира бюлетин на успехите и плановете за петилетката, Борисов задава уточняващи въпроси, коментира от "човешка гледна точка" - какво носят промените за хората. Последното му видео, което гледахме (докато напишем дописката, може да излезе още някое), съдържаше инспекция на нови релси, посещение в железничарско градче, тур за овации и сливане с народа в стил "как сте, как сте". 

За младите читатели - пояснение. 

Единият духовен дядо на Бойко Борисов - Тодор Живков, също имаше каризма и слава на "човек от народа". Разказваха се полудействителни анекдоти как върви сред народа и пита свойски: 

- Как сте, как сте - шегувайки се попита той.

- Добре сме, добре сме - шегувайки се отговориха те. 

По същия начин - и актуалният премиер, който понякога говори на жените от народа, ползвайки интимното обръщение "ма": "Свали си очилата, ма! И после да качиш снимката у фейсбук!... Ти що си тука, ма, той папата в Раковски". Това не са полудействителни случки, а реални полуполови актове на премиера с жени от народа. Цитатите са взети от подобни видеоматериали, с които премиерът осъществява текущо спускане на каризма. 

Във вторнишкото видео на премиера с инспекцията на железопътния живот у нас той пристигна на гара Белозем и веднага подкара народа групово. 

- Добър ден, какво правите, как сте, живо-здраво?... Как сте, булки! - поздрави група труженички премиерът, те му отговориха, че са добре. 

Тук спряхме видеото и се замислихме, ама не като патката, дето седяла и мислила и по едно време се усетила, че само седи. Замислихме се до най-дълбоките дълбочини на анализа и си зададохме въпроса: защо в българския език няма "ма" в множествено число? Така премиерът губи възможност за групово сливане чрез обръщението "ма" и е принуден да ползва по-слабата дума "булки". 

Сега тия жени ще се приберат при мъжете си и ще кажат: Пък тоя Борисов не ни каза "ма", ами само ни нарече "булки". Това сега брои ли се за изневяра, или все едно нищо? Уважени ли сме от Бащицата изцяло, или сме само наполовина уважени? 

И мъжете им няма да знаят какво да отговорят, защото и те не са езиковеди, ами отрудени жп работници, на които Борисов "ще даде", като вземе от Горанов, а Горанов ще вземе от Кръстника си или от бюджета. 

Обръщаме се към езикотворците като г-н Доган или Института по български език в БАН. 

Моля, заемете се с тази реформа, измислете и въведете множествено число на думата "ма" - ако ще, само премиерът да я употребява, но да я има тая дума и да може началникът на държавата да си върши работата! 

***

Нататък посещението в градчето продължи по протокол.

Борисов разпореди спешно да ремонтират това, това и това, за да не се спъват хората! 

В тоя ред на мисли и разпоредби - няма ли Борисов да разпореди да оправят "Графа" най-сетне! 

После срещи с журналисти и пак срещи с работници, пак "живо-здраво", пак свойски разговор и "как сте, как сте", както и:

- Плащат ли ви редовно?... Само това питам!... Ше ремонтирате качествено, да не е некой да заседне на втория ден и да се ядосвам! 

На работниците им плащат редовно. Ще работят качествено. 

Пък може да се измисли и за тях едно "ма" в мъжки род и всякакви числа. 

Стоичков казваше мамата безразборно, може да я пусне и в множествено число, че и за джентълмени.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата