Медия без
политическа реклама

Цигарите са основна причина за 18% от смъртните случаи у нас

38% от увредените от цигарен дим са непушачи, изложени на пасивно тютюнопушене

31 Май 2022Обновена
Pixabay

За близо 18% от всички смъртни случаи в България тютюнопушенето е една от основните причини, като за Европейския съюз този процент е 17%. Това сочат данните от изготвения от Европейската комисия „Здравен профил за България“, 2021 г. Министерството на здравеопазването ги огласи по повод Световния ден без тютюн, който отбелязваме на 31 май.

Разпространението на тютюнопушенето в България сред възрастните е най-високото в ЕС, като през 2019 г. почти всеки трети възрастен (29%) е пушил всекидневно. През 2018 г. около 38% от 15-годишните момичета и 26% от момчетата са съобщили, че са пушили през последния месец, което е най-високият процент в ЕС.

Възрастта на пропушване в България започва да спада стремглаво, каза пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев, заместник-председател на Комисията по здравеопазване в НС и председател на сдружение "Въздух за здраве". Епидемията от пушене не е зад гърба ни, заяви той и опроверга "градската легенда", че пушачите боледували по-леко от COVID-19.

38% от увредените от цигарения дим са непушачи, изложени на пасивно тютюнопушене, каза още Симидчиев. Въздушното замърсяване и тютюнопушенето са двата фактора, които предизвикват огромното мнозинство от предотвратими белодробни заболявания, посочи той.

"Лошото у нас е, че не разглеждаме здравето като ресурс и инвестиция, а като евентуална заплаха, когато нещо се материализира", коментира Александър Симидчиев. По думите му с информация и обучение трябва да се променят нагласите. Според него има едва жалки наченки" на здравно образование в училище. "Смисълът на дългия живот е да живеем дълги години в здраве, а не дълги години в болести", напомня медикът.

По данни на СЗО тютюнът замърсява въздуха, като за производството на една цигара през целия ѝ жизнен цикъл се отделят 14 g CO2. Производството на тютюн допринася за почти 84 милиона метрични тона еквивалентни емисии на CO2 годишно. Замърсяването на въздуха в страната е 9%, а в ЕС – 4%, което е една от причините за смъртните случаи от заболявания на кръвоносната система, респираторни заболявания и някои видове рак.
 

 

ШАНС

Министерството на здравеопазването напомня, че всеки пушач може да се консултира безплатно как да откаже тютюнопушенето през цялата година. Това може да стане във всеки от 28-те кабинета за консултиранe и отказване от тютюнопушенето в регионалните здравни инспекции. Повече информация можете да получите на Националната телефонна линия за отказ от тютюнопушенето – тел.  0700 10 323.

 

ГОДИШНИНА

В България тази година се навършват 10 години (1 юни 2012 г.) от въведената чрез Закона за здравето (чл. 56 и чл. 56а) забрана за тютюнопушене в закрити и някои открити обществени места. Тази забрана и до днес не се спазва в много заведения, включително в близост до централната сграда на МЗ в София. На открито - по спирки и в градинки и паркове, често цигареният дим е непреодолим и често е в близост до деца.

 

ПРОГРАМА

Днес в цялата страна има инициативи за отказване от цигарите. На много места ще се предлага безплатен тест за въглероден оксид в белия дроб и оксихемоглобун в кръвта. Пълната програма и още информация за вредите от тютюнопушенето и тютюневия дим - на сайта на МЗ.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата