Медия без
политическа реклама

Отново има проблеми с противогрипните ваксини

В аптечната мрежа вече ги няма, безплатната имунизация на възрастните над 65 г. ще е през октомври

24 Септ. 2020
Илияна Кирилова

И тази есен няма да се разминат проблемите в снабдяването с противогрипни ваксини у нас. В последните дни фармацевти от различни градове съобщават, че първите доставки на ваксини са изчерпани.

„От два дни няма противогрипни ваксини в аптечната мрежа“, съобщи в предаването „Преди всички“ на "Хоризонт" Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Новината потвърди преди ден и шефът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.

„Свършиха много бързо. Само единият от производителите внесе първоначално. Очаква се до 10 дни и вторият от производителите на противогрипната ваксина да внесе от втория вид ваксина и ще има за известно време. От началото на септември бяха доставени 88 хиляди дози", поясни Костов. Той обясни, че заявките се правят една година предварително, тъй като процесът на производство е бавен и сложен. Очаква се втората доставка да е за около 75 000 ваксини.

180 000 ваксини ще се предоставят безплатно на възрастни над 65 г. Обхватът малко се разширява спрямо миналата година - тази година ще има ваксинация за 12% от възрастните, докато миналата година са били 10%. Според лекари обаче това е твърде недостатъчно, а има и много други хора в рискова среда - учители, лекари и пр., които също би следвало да имат достъп до безплатна ваксинация.

Предвидено е за България да се доставят общо 340 000 противогрипни ваксини. „Обикновено това количество е достатъчно за нашата страна, дори понякога се изхвърлят, защото те не могат да се пазят за следваща година. Сега обаче се оказват недостатъчни заради повишеното търсене в ситуацията на пандемия", коментира Костов. Цената е около 22 лв., а ваксината е четиривалентна.

Проф. Кантарджиев също потвърди, че в момента интересът към противогрипната ваксина е огромен. Специалистите подчертават, че противогрипната ваксина не помага срещу COVID-19.

 

СЪВЕТ

Според общопрактикуващи лекари най-подходящият момент за ваксинация е средата на октомври. Имунитетът трае определено време, затова по-ранно имунизиране не се препоръчва. Не бива и да се закъснява, тъй като са необходими 3-4 седмици за изграждане на имунитет. Човек трябва да бъде напълно здрав при поставяне на ваксината, напомнят специалистите. Вече са известни четирите щама на грипа, които ще ни сполетят тази зима - тип А - H1N1, H3N2 и тип Б - Ямагата и Виктория. В България грипната епидемия обикновено се проявява от втората половина на декември до март.

 

COVID-19 или грип?

"Коронавирусът се развива бавно – първия ден те боли гърло, на втория имаш 37 градуса температура, на третия ден 38 градуса, на 4-5-ия ден започваш да кашляш непродуктивно, на 6-ия имаш задух – това е коронавирус. Докато при грипа симптомите се разгръщат за два часа - втрисане, болки в ставите и мускулите, температура, хрема", описа наскоро симптомите проф. Кантарджиев.

С навлизането ни в есенния сезон и началото на учебната година към тревогите с COVID-19 се добави и объркващ коктейл от настинки, а скоро на хоризонта ще се зададе и грипът.

 

Последвайте ни и в google news бутон