Пациенти в напреднал стадий на определен вид меланом (рак на кожата) в Англия ще получат облекчен достъп до нова ваксина за рак, определяна като революционна. Това ще стане още на етап клинични проучвания и ще е в рамките на Националната здравна служба, съобщава "Гардиън".
Ваксината, известна като iSCIB1+ (ImmunoBody), помага на тялото да разпознава раковите клетки и да реагира по-добре на имунотерапия. Клиничното изпитване е в рамките на разширяването на програмата "Стартова площадка за противоракови ваксини" (CVLP) на NHS - Националната здравна служба на Англия. С тази програма подходящите пациенти се насочват към най-близката до тях болница, участваща в клиничните изпитвания. Така, според здравните власти, печелят и хората, защото получават бърза писта до най-новите разработки, и компаниите, защото се осигурява достатъчно голям обхват на изпитванията. Целта е до 2030 г. 10 000 пациенти в Англия да са получили персонализирано лечение на рак, като става дума за новото поколение ваксини от типа РНК, чиято технология бе използвана и при ковид ваксините. Програмата на NHS първоначално бе разработена именно с "БиоНТех" - фирмата, разработила и най-използваната ковид ваксина.
Хиляди пациенти в Англия вече се лекуват персонализирани ваксини срещу рак на червата, като предстои в инициативата да се включат още болници.
Какво представляват персонализираните ваксини срещу рак?
Персонализираните мРНК или иРНК ваксини срещу рак са форма на имунотерапия, която в момента се тества в клинични изпитвания. Те са съобразени с рака на всеки човек и действат, като обучават имунната система да разпознава, унищожава и предотвратява разпространението на раковите клетки. Наричат се ваксини, защото обучават имунната система да се бори с рака по същия начин, по който ваксините обучават имунната система да се защитава от вируси и бактерии, обясняват от NHS.
Кой е подходящ за участие в клинично изпитване на ваксина срещу рак?
Изпитванията са насочени към хора, които са диагностицирани с рак за първи път или са с рецидивиращ рак и в процес на лечение, обясняват от NHS на сайта на програмата. Не всеки, на когото е поставена диагноза или който се лекува от рак, може да участва в изпитването. Платформата използва съществуващите данни за пациентите в националната система, за да идентифицира бързо тези, които отговарят на условията за провеждане на изпитвания. След това клиничните екипи обсъждат възможностите за включване на потенциалните участници, а тези, които дадат съгласие, се насочват към най-близкото място за провеждане на изпитвания в НЗС.