20 души от ДАНС работят във входящ информационен пункт, в който влизат протоколите и цялата кореспонденция между СИК в чужбина и ЦИК е филтрирана от него. Затова се случва и забавянето в съобщаването на резултатите от гласуването в чужбина - “ДАНС е тънкото място във веригата”, това заяви пред bTV Стефан Манов, зам.-председател на Обществения съвет към ЦИК. “Параноя ще е, ако кажем, че това звено подменя резултатите, проблемът е по-скоро психологически - мен ме дразни фактът, че тайните служби участват в изборния процес”, коментира Манов..
Този начин на функциониране е от години, съществуването му беше държано дълги години в тайна. Възниква въпросът на какво правно основание тайните служби се намесват в изборния процес. Това стоварва негативи върху ЦИК и изборния процес, смята Манов.
Експертът заяви, че е предложена алтернатива и очаква на следващите избори ДАНС да не участва в процеса.
Малко по-късно "Сега" научи, че процесът се точи от доста години. Чисто практически се случва така - съответната задгранична СИК праща на мейл изборната документация след вота, като зад мейла стоят хората от ДАНС. Официално участието на агентите не се съобщава, но се знае от опитните хора в комисиите. Целта на занятието е ДАНС да осигури защитен канал на предаване на информацията. Изборното законодателство не предлага опция за включването на агенцията в процеса, но се ползва вратичка, която касае комуникацията с посолства и консулства. Към момента никой не е предявил съмнения, че ДАНС влияе на резултатите. Критиката е, че просто се забавя съобщаването на резултатите от чужбина - и че проблемите ще се задълбочат след увеличаването на секциите зад граница. Темата е повдигната още преди седмици от Манов и Мрежата на доброволците, които участват в изборния процес в чужбина. Мотивът им е, че ДАНС не осигурява кой знае каква сигурност, само бави нещата, а за защита на информацията могат да бъдат намерени други по-ефективни начини.
Темата бе коментирана пред "Сега" и от зам.-председателя и говорител на ЦИК Цветозар Томов. Той обясни, че комисията е обсъждала няколко пъти въпроса преди юлския вот, прави го и сега. И е възможно да излезе с предложение ДАНС да бъдат изключени. Но, според Томов, работата, която се върши сега от агентите, следва да бъде вършена от друго звено, ако те бъдат отстранени. А нямало хора и ресурс за ново звено. Томов описа нещата така: част от информацията от чужбина е чувствителна, особено избирателните списъци; агенцията осигурява защитен канал, а и проверява чисто технически документацията; освен проверявана, информацията се принтирала, била прехвърляна на флашки и т.н. "Не е нужно ДАНС да прави всичко това. Освен по-защитен канал, друго не предлага. Но предлага опитен екип, който го върши нещата сега", каза Томов. Все пак се обмисляло занапред тия неща да стават на нова платформа без участието на ДАНС.