Медия без
политическа реклама

Адвокатското събрание отказа да чуе приветствието на главния прокурор

Където свършва правото, започва произволът, се казва в декларация на адвокатурата, която критикува парламента, изпълнителната власт и прокуратурата

22 Февр. 2020Обновена
 Общото събрание на адвокатите от страната започна с минута мълчание за починалите през годината адвокати. После обаче страстите се нажежиха.
ВАдвС
Общото събрание на адвокатите от страната започна с минута мълчание за починалите през годината адвокати. После обаче страстите се нажежиха.

Адвокатурата алармира, че "случващото се у нас поставя в опасност законността и върховенството на правото". Това се казва в декларация на Общото събрание на адвокатите от страната, приета единодушно в събота. "С притеснение следим засиленото медийно отразяване на безпрецедентната активност на прокуратурата, което създава обществени очаквания, несъвместими с фундаменталните принципи на правото и поставя с особена острота нуждата от спешен професионален дебат относно начина и средствата за контрол върху дейността на прокуратурата и главния прокурор", пишат адвокатите.

Те настояват за "ясен, прозрачен и предвидим законодателен процес, който да е плод на дългосрочна държавна политика, а не резултат на моментна необходимост, защото без предвидим законодателен процес правовата държава е невъзможна". Те пишат, че законите се приемат без обществено обсъждане, през преходни и заключителни разпоредби на несвързани закони. Това създава усещане за "законодателен произвол и правна несигурност".

Адвокатите призовават "изпълнителната власт да бъде активна при упражняване на всички свои правомощия, но да зачита правата на гражданите и независимостта на съдебната власт". Държат изпълнителната власт да работи прозрачно и добросъвестно.

"Вярваме, че магистратите ще имат силата и смелостта да не позволяват недопустимо вмешателство в своята работа и ще опазят независимостта на съдебната власт, включително от намесата чужди държави, и ще действат единствено съобразно закона и вътрешното си убеждение", се казва още в декларацията.

"Ще напомняме при всеки повод, че там, където свършва правото, започва произволът!", завършва декларацията

По-рано през деня, при старта на Общото събрание, делегатите отказаха да чуят поздравителния адрес от главния прокурор Иван Гешев, съобщи "Де факто". Поздравителните писма от пpeзидeнтa Pyмeн Paдeв и от пpeдceдaтeля нa Bъpxoвния aдминиcтpaтивeн cъд Гeopги Чoлaĸoв бяxa изcлyшaни бeзмълвнo oт зaлaтa. Πpи cъoбщeниeтo зa "пoздpaвитeлeн aдpec oт глaвния пpoĸypop" oбaчe peaĸциятa бe бypнa - poпoт и cмяx. B ĸpaйнa cмeтĸa пoздpaвлeниeтo нe бe изчeтeнo, щe ocтaнe зa apxивa нa aдвoĸaтypaтa, пише правният сайт.

Критики отвън и отвътре

По време на събранието се чуха остри критики и искане за оставка на Висшия адвокатски съвет (ВАдвС). При това не само от делегатите, но и от собствените му членове, разказва и lex.bg. Адвокатите, които поискаха оставката на ВАдвС, са недоволни от свършеното от него, той не е изпълнил основните си задачи и не е решил проблемите на професията.  "Апелирам за висока култура и членовете на ВАдС да си подадат оставките един по един, това е демократичен акт", призова Ангел Ангелов от Кюстендил. Председателят на адвокатската колегия в Пловдив Иван Демерджиев също каза, че няма да гласува за приемането на отчетите на съвета. "Да се замислим за извършеното от ВАдС през тази една година, то е крайно недостатъчно. Преди година гласувах доверие, но обещаното не беше сторено. Не виждам промяна", обоснова се той. Остро критично изказване направи и адвокат Велислав Величков от София. "Стожер ли е днес на законността българската адвокатура? Останахме ли равнопоставена страна в процеса или се доведохме до пълно обезличаване? Реагирахме ли спрямо некачественото законодателство?", попита той. И добави, предизвиквайки аплодисменти: "Отстояхме ли против натиска на изпълнителната власт да ни третират като сервитьори и фризьорки? От говореща адвокатура се превърнахме в статична, битова, мълчалива адвокатура. Правото в България е застрашено и ние трябва да сме пръв негов защитник."

Христо Христов, който е член на съвета, също не спести критики и се дистанцира от множество решения на съвета. "Гръмки документи като комуникационната стратегия са без никакво съдържание. Показателни са случаите с изказването на Иван Гешев, че адвокатите работят за пари и защитават престъпници, показателни са и претърсванията на кантори. ВАдС не взе адекватни мерки. Не може, когато той отправя тези квалификации, на сайта на ВАдС да се мъдри негово изказване, че адвокатурата не е недосегаема. Съветът заема пасивна позиция и върви след събитията. Няма кураж за твърда позиция", отсече Христов.

Защо депутатите не спазват закона?

Качеството на законодателството бе тема в изказването пред събранието на Явор Нотев - депутат и дългогодишен адвокат. "Участието на адвокатурата в законодателната власт е повече от недостатъчно и това личи", каза той. "Няма как да не призова към повече ентусиазъм, инициативност и енергия в търсенето и отстояването на мястото на българската адвокатура, няма кой да ни замени в тази мисия", обърна се Нотев към над двестате делегати.

Председателят на Съюза на юристите Владислав Славов беше още по-критичен. "Мен ме е срам от това, което става в българския парламент", каза той. И разказа как след две години едва сега е успял да убеди председателката на Народното събрание Цвета Караянчева да организира експертна кръгла маса с основен въпрос – защо след като имаме добър Закон за нормативните актове, депутатите не го спазват. Славов постави и проблема с качеството на юридическото образование и съобщи един парадокс - всяка година да учат право биват приемани 1000 души, а завършват 2000.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата