Медия без
политическа реклама

Архитекти и книжари критикуват бъдещия пазар на "Славейков"

Новите съоръжения се бият с фонтана и паметника на Славейкови, смята САБ

Проектът предвижда под перголите на "Славейков" да се поставят 7 съоръжения, наподобяващи разтворена книга
Илияна Кирилова
Проектът предвижда под перголите на "Славейков" да се поставят 7 съоръжения, наподобяващи разтворена книга

Съюзът на архитектите в България е изпратил официално възражение срещу проекта за нов книжен пазар на столичния площад "Славейков", научи "Сега". От средата на декември предложението на архитектурното бюро "А.Д.А.", което проектира цялостния ремонт на ул. "Граф Игнатиев" и района наоколо, се намира в администрацията на район "Средец". До края на седмицата граждани и организации могат да се запознаят с него и да дадат мнения и становища. Във възражението на САБ са изброени серия от недостатъци, сред които, че "общият характер на преместваемите обекти в книжния пазар като обемно и естетическо въздействие не се вписва убедително в пространството на пазара и не се съчетава сполучливо със съществуващите други обекти като скулптурната група на Петко и Пенчо Славейкови и възстановения в автентичния си вид фонтан". В сигнала, подписан от председателя на УС на САБ арх. Тодор Булев, пише още, че металните конструкции, както и щендерите за експозиция на книги са нефункционални и несъобразени със спецификата на този вид търговска дейност.

Забележки има и по техническата страна на проекта. Една от тях е, че подробната схема на пазара следва да бъде изработена върху точна кадастрална основа и действаща регулация. Според друга визуализацията на проекта не отговаря на проекта за обща и подробна схема на пространството, поради което е "подвеждаща".   

Освен архитектите, търговците на книги са проявили най-голям интерес към проекта за възстановяването на книжния пазар. 5-6 човека, предимно техни представители, са посетили през последния месец администрацията на "Средец". Това съобщи за "Сега" главният архитект на района Кристиан Яричков. "Мнозинството от хората се радват, че пространството е освободено от стария вид на пазара- битак с книги в кашони от банани, найлони и чадърчета на кока-кола и т.н. Търговците на книги обаче са учудени, че в представените визуализации липсват работни маси", поясни Яричков.

Освен възражението на САБ, само едно друго писмено становище е получено в "Средец". То е от гражданин, който не харесва проекта. "Има и хора, които харесват ориенталските сергии. Считат, че това е носело своеобразен дух на мястото и са недоволни, че то е реорганизирано. До неделя очакваме да постъпят още 1-2 становища от граждани и организации", допълва главният архитект на "Средец".

Според администрацията на района  трансофрмацията на "Славейков" е положителна и като естетика новите работни места изглеждат модерно. Главният архитект на "Средец" обаче също има съмнение дали новият книжен пазар няма да създаде проблеми при експлоатацията си. "Не са предвидени работни маси. Не са предвидени столове за продавачите. Не става ясно как работи механизмът за отваряне и затваряне на витрините. Не става ясно дали под зеленината има предвидено друго покритие - плексиглас или стъкло. Покритието вероятно ще е недостатъчно и неефективно при силен дъжд и слънце, което ще накара продавачите да разположат типичните разноцветни чадъри", изброява Яричков.

Следващата седмица район "Средец" ще изпрати преписката за пазара с получените становища на главния архитект на София Здравко Здравков. От него ще зависи дали проектът ще се промени след направените забележки. Както "Сега" писа, проектът за възстановяването на зоната за продажба на книги се появи около 7 месеца след приключването на ремонта на "Графа". Оттогава на площада стоят металните скелети на навесите, предназначени за пазара, а търговците са преместени в градинката на хотел "Рила". Въпреки че в началото от общината обявиха, че за тях там са приготвени близо 20 маси, в момента пред "Рила" функционира само една сергия за книги.

Проектът на "А.Д.А." предвижда под вече монтираните перголи да се поставят седем съоръжения с по две отварящи се и затварящи се крила, които наподобяват разтворена книга - значително по-малко от първоначалния брой на сергиите с книги и учебници. Всяко съоръжение е с големина 4 кв.м. От визуализацията се вижда, че е отпаднала идеята перголите да се покрият с навеси. Според информация на сайта "Площад Славейков" от лятото предвидените по проекта на бюрото покривала се пълнели с вода при дъжд. Сега има идея металните конструкции да бъдат покрити с растителност, като явно целта е когато тя укрепне, да пази сянка на продавачите.   

 

Последвайте ни и в google news бутон