Финансовият министър Асен Василев възнамерява да освети огромните разлики в заплащането в публичния сектор. Василев счита, че само след осветяването на тези случаи ще може да се проведе смислен дебат за необходимите промени в заплащането на чиновници и началници на държавни фирми.
"Заплатите са много неравномерно разпределени - по министерства, по сектори, за различни длъжности в едно и също министерство. Има членове на бордове на държавни предприятия, които след махането на тавана на възнагражденията взимат два пъти и половина заплатата на премиера", коментира в ефира на "Дарик радио" Василев. Според него не е нормално директор на държавна болница да взима 40-50 пъти над средното за болницата. Това означава 80 000 лв. на месец, имаше и други публични данни за 30-40 000 на месец", каза Василев. Той даде пример и с членове на бордове, които не са изпълнителни директори, а взимат от порядъка на 15 000 лв. Според него не било добре в обществения сектор да получават средни възнаграждения с 20% повече от частния.
Има начин тези нива да се регулират, но първо трябва да бъдат извадени на светло и анализирани, каза още Василев. Според него защо се отпускат средства за заплати на ключови и протестиращи сектори е добър въпрос, но трябва да бъде зададен на парламента. Ние искаме първо да видим реформи в такива сектори. Знаете, че от 50 000 души в МВР 20 000 са с полицейски правомощия, има огромна администрация, 5000 пенсионери. Най-странното е, че те не знаеха колко са пенсионерите, защото не е въведен режим за уведомяване, каза още Василев. Според него някои институции пък могат да бъдат упреквани, че не са достатъчно активни, като например училищата, които не са успели да усвоят ресурс от 100 млн. лв. за програмата "Заедно в изкуствата и спорта" и подали проекти само за 45 млн. лв.
В. "Сега" нееднократно е писал за разминаването в размера на възнагражденията, като включително е задавал въпроси и на финансовото министерство за достигнатите средни нива по министерства. Оттам обикновено отговарят, че това е въпрос, който следва да се зададе на самите министри. Точно такъв отговор бе получен миналата година от МФ при кабинета Петков с министър Асен Василев. Също миналата година бе допуснато безпринципно увеличение в отделни администрации и разрастване на ноживата в заплащането. Високите възнаграждения в държавните фирми пък бе допуснато с изменение в правилника за прилагане на закона за публичните предприятия още при ГЕРБ. От тези текстове много политици се възмущават, но пък не променят. Таванът за заплатите в бордовете, който и без това е висок, бе изцяло премахнат при част от държавните предприятия. Последният опит за реформа в системата на възнаграждения в държавната администрация е от времето на Симеон Дянков.