Медия без
политическа реклама

Без подкрепа за ВНС управляващите прокараха правила за неговия избор

Машинно гласуване във всички секции и запазване на хартиените бюлетини предвиждат приетите промени в Изборния кодекс, прокарани от ГЕРБ

03 Септ. 2020Обновена
Илияна Кирилова

Парламентът одобри на първо четене поправки в Изборния кодекс, предложени от ГЕРБ, с които в закона се записват правила за провеждане на избори за Велико Народно събрание (ВНС).

Това стана, въпреки че управляващата партия очевидно не разполага с нужните 160 депутатски гласа, за да прокара решение за провеждането на такива избори, заради съпротивата на БСП и ДПС.

Проектът на ГЕРБ предвижда също така да се въведе машинно гласуване във всички избирателни секции, но в същото време да се запази и гласуването с бюлетини. Задачата по определянето на техническите спецификации на устройствата, както и по тяхното придидобиване, се възлага на Централната избирателна комисия (ЦИК).

По време на дебата се открои дългото и силно критично към ГЕРБ изказване на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, който оцени проекта като "поредно доказателство за некомпетентност, липса на политическа воля и тотално лицемерие". По думите му движението подкрепя пълноценното въвеждане на машинно гласуване, но при условие, че държавата се погрижи за всичко - да закупи устройствата, да направи нужния софтуер, да ги сертифицира и одитира, да осигури логистично целия процес. В същото време обаче ГЕРБ връща хартиените бюлетини и стоварва отговорността за всичко, свързано с машините, на ЦИК. "За 10 години пребиваване във властта трябваше да сте научили скъпата цена на лъжите в политиката. Няма как да осигурите машинно гласуване като го възлагате на ЦИК, която няма властови ресурс и административен капацитет. Вие обричате машинното гласуване на провал с този законопроект. Нещо повече – залагате капани за след изборите, като създавате условия за оспорване на изборните резултати", прогнозира Карадайъ.

Отхвърлиха законопроекта и депутатите от БСП. "Прехвърлихте цялата отговорност на ЦИК и получихте отговор – оставка ... Използвате машините, които са нещо хубаво, но ги въвеждате по вашия си начин – некадърно", коментира социалистът Явор Божанков, като напомни за оттеглянето на шефа на ЦИК Стефка Стоева. А съпартиецът му Крум Зарков изтъкна, че като връщат хартията в гласуването, управляващите ще върнат и всички проблеми, които са искали да отстранят с помощта на машините.

От името на ГЕРБ в дискусията неочаквано се включи лично председателят на парламента Цвета Караянчева. По думите й едновременната употреба на хартия и устройства се предвиждала по две причини: първо, заради здравната криза, която изисквала честа дезинфекция на машините; второ, заради затрудненията, които изпитвали по-възрастните избиратели при ползването на устройствата. Караянчева завърши с дълго обръщение към БСП: "Не си търсете оправдания за това, че ще загубите изборите. Работете! Не правете „Визия за България”, защото тя не става! Позволявам си да ви дам един съвет – като много печелила партия. Стойте повече при хората, не им говорете високопарни приказки и не им хващайте шарени пилета! Чуйте какво искат, обещайте това, което ще изпълните, както правим ние вече трето правителство. Така че, колеги, желая ви успех на следващите редовни парламентарни избори."

При последвалото гласуване проектът на ГЕРБ си проби път, макар че имаше подкрепата само на депутатите на Бойко Борисов и на партньорите им от "Обединени патриоти".

НАПРАЗЕН ОПИТ НА ДПС

За пореден път ДПС се опита да прокара свои поправки в Изборния кодекс, които лансира от години - за намаляване тежестта на преференциалното гласуване, за агитация на майчин език, за отпадане на ограниченията пред образуването на избирателни секции в чужбина и др. Макар и неуспешен, опитът на движението предизвика вълнения в пленарната зала - патриотите се фокусираха върху проекта и така породиха подозрения у социалистите, че се опитват да отклонят вниманието от предложенията на ГЕРБ. Тези съмнения се засилиха от действията на патриотите при разглеждането на поправките на ГЕРБ в парламентарната правна комисия - най-напред ги критикуваха, а след това им дадоха своите гласове. "Може би това е стил на политическо поведение, защото така постъпихте с предложението на ГЕРБ за нова конституция", предположи соцдепутатът Светлана Нитова.

ЦИК ТЪРСИ ПРЕДСЕДАТЕЛ

Депутатите гласуваха оставката на председателя на ЦИК Стефка Стоева. Бившият конституционен съдия се оттегли от поста миналата седмица. Макар че посочи лични причини като мотив, в дълго слово пред колегите си изборни комисари Стоева намекна каква е истината - несъгласието й с вменяването на всички отговорности по машинното гласуване на ЦИК.

От БСП предупредиха, че процедурата по избор на нов шеф на органа трябва да бъде стартирана възможно най-скоро предвид близостта на изборите - редовните са след около 6 месеца. Очаква се, че наследникът на Стоева ще бъде някой от досегашните й заместници в комисията, за да не бъде оставена в ръцете на неориентиран в делата й човек. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?