Медия без
политическа реклама

Безводието доведе до селски войни

Малки общини се обвиняват взаимно, че си крадат водата

Колко да е вдигнат савакът, накъде да тече водата - за тия неща се водят люти битки в доста от българските села.
диян иванов
Колко да е вдигнат савакът, накъде да тече водата - за тия неща се водят люти битки в доста от българските села.

Водната криза ражда куриози, в които комедията е здраво омесена с трагедията. Едни от тях са своеобразните войни из страната, в които се противопоставят както цели селища едни срещу други, така и отделни хора помежду си.

Например много е напечено положението в смядовското село Риш, където хората всеки момент са готови да блокират едноименния старопланински проход - понеже, според тях, съседната община Върбица краде водата им, насочвайки я към Тушовица и Бяла река. Всички тия села са на общ водопровод. Мрежата била нова, но това парадоксално се оказва проблем - защото след един от ремонтите кранът към Риш бил премахнат. Така за селото вода има, само ако по принцип в тръбата е налице голямо количество, надвишаващо ползването в Тушовица и Бяла река. До определен период обемите са били достатъчни, но със засушаването и изчерпването на източника това лято проблемите стават нерешими - в Риш сега вода има един път на десетина дни. Версията на община Върбица е, че "грешката е вярна", тоест няма грешка - водопроводът е единствено за техните села, за Риш - само ако остане вода; сега не оставало, след като дори  Тушовица и Бяла река били на режим.

От много села из страната хора се оплакват, че наред с остарялата канализация, по която се губят в някои случаи и 80-90% от преноса, проблемите се дължат и на незаконни отклонявания на потока в посока свинарници, рибарници и други стопански обекти. Съответно настават разправии, подават се сигнали, извършват се проверки, правдата се въдворява, но... в тъмната част от денонощието отново някой отклонява потока. Конкретно община Стралджа, 90% от чиято територия бедства, се оплака наскоро, че водата от местната река Мочурица се отбива към язовир на територията на община Карнобат.

Друг повсеместен селски проблем е "несолидарно" ползване в рамките на режима. Примерно идва водата за 2 часа и хората от долния край на съответното село почват да пълнят и поливат на макс - грам не остава в тръбите за хората от горния край. По този повод на много от профилите на кметствата в социалните мрежи може да се видят люти спорове между съселяни.

 

КУРИОЗИ НАВРЕД

Тия дни авария из Павликенско бе установена, след като стопанин си прибира реколтата от царевица - върви тракторът из нивата и почва да затъва в кал и вода. Затъва, понеже отдолу водопровод блика като гейзер. Ако стопанинът не си прибираше реколтата, никой нямаше да разбере за този теч, който е един от многото. В община Стралджа пък се оказа, че водата (като я има) тече в над 100-годишни тръби, тоест кажи-речи от времето на Фердинанд. В Родопското село Малка Арда питането къде точно се "изпарява" водата не получи отговор цели 2 месеца - никой не знае къде точно е проблемът. Поантата бе сложена пред жителите на свищовското село Хаджидимитрово - местното ВиК ги "окуражи" тия дни, че проблемите им ще се решат при... още по-драстичен режим.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата