Медия без
политическа реклама

Борис Бонев: Частници пишат правилата на обществените поръчки в София

Коренна промяна в начина, по който Столична община провежда конкурсите си, поиска общинският съветник от гражданската организация „Спаси София"

07 Февр. 2022
Булфото

Коренна промяна в начина, по който Столична община провежда обществени поръчки, поиска общинският съветник  Борис Бонев, който е лидер на гражданската организация „Спаси София“. Като причина той посочи наблюдението, че в момента критериите за избор на победител в голяма част от процедурите се пишат не от администрацията в столицата, а от частни фирми, които се готвят да участват в тях. „Обществените поръчки в София, независимо че повечето от тях са законни, са източник на корупция и ощетяване на обществения интерес. И за това не е виновен законът, а тези, които пишат документацията и провеждат търговете“, коментира той.

Преди дни Бонев изнесе данни за съществени аномалии в обществената поръчка за изграждането и поддръжката на уличното осветление в столицата. От тях стана ясно, че частната фирма „Лог Сиберия“ взима по 5755 лв. за изграждането на уличен стълб, а тарифата на друго частно дружество - „Улично осветление“, е по 1587 лв. за същата дейност. Със същия договор Столична община се е съгласила също така да плаща по 854 лв. за монтаж и демонтаж на единица коледна украса в столичния район „Оборище“, докато за същото в „Средец“, за който отговаря „Улично  осветление“, тарифата е 172 лв., показа Бонев. За издигането и поставянето на светещ елемент върху уличен стълб пък „по-евтината" фирма е взима по 55 лв, а „по-скъпата“ – 421 лв.

Сред заложените точки при реформирането на конкурсите в столицата Бонев посочва цялостна промяна на документацията, по която се провеждат обществените поръчки. Залагане на съотношение цена - качество, което не допуска свръхцени да бъдат компенсирани със субективни качествени критерии. Така рязко ще бъде намален и корупционният риск“, мотивира се независимият общински съветник.

 

Може ли десетина квадрата желязо, стъкло и шперплат да струват 47 285 лв. По какви правила се провеждат обществените поръчки на София, та се стига до такива космически цени? Има ли орган, който да проверява тези конкурси при съмнения за корупция?

 

Всички критерии в търга трябва да бъдат ясни, измерими, да бъдат логически свързани с търсене на по-добро качество и да не водят до субективност при оценката, посочва още Бонев. Според него така ще се сложи край на практиката критериите да се пишат не от експерти, а от фирмата, която "трябва да спечели".

Като друга промяна той предлага залаганите бюджети да отговарят на пазарните условия в страната и да бъдат плод на предварително пазарно проучване. „То трябва да бъде направено от експерти, а не на взимане на оферти от мними фирми, за да бъде получен бюджетът, за който някой си мечтае в тази поръчка“, посочва Бонев.

Договорите трябва да са подготвени от експерти и да целят защита на интереса и на двете страни - община и фирма, а не предимно на частната фирма, както е в момента, коментира още той.

Обществените поръчки не трябва да бъдат самоцел - "имаме едни пари, нека ги усвоим с един сочен търг". Те трябва да бъдат инструмент за осъществяване на политики и приоритети. В Спаси София добре разбираме всичко това и ще се борим за осъществяване на тази законна и морална нова философия за обществените поръчки“, коментира още Борис Бонев.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата