Видни представители на БСП се включиха редом с руската посланичка Елеонора Митрофанова в юбилейно събитие - конференцията „България – Русия. 145 години дипломатически отношения: история, състояние, перспективи“. На форума звучаха познатите тези на Кремъл и на българската левица - мирът е висша ценност, а Западът тласка към трета световна война. Което няма много общо с фактите - през 2022-ра "миротворецът" Путин нахлу в Украйна, а когато ЕС реши да накаже агресора със санкции, Кремъл обяви България и другите от ЕС за "неприятелски държави".
Калоян Паргов, член на ръководството на БСП и вътрешнопартиен опонент на Корнелия Нинова, направи исторически преглед под благосклонния поглед на Митрофанова, като изтъкна, че "ако се върнем назад, колкото и невероятно да прозвучи, отношенията между България и Русия днес не са в най-ниската си точка в исторически план - в тях освен истинска братска дружба, сътрудничество и взаимопомощ е имало и влошаване, достигащо до точката на замръзване на три пъти - след Съединението на България през 1885 г., през Първата световна война и в преди финалната фаза на Втората световна война в началото на септември 1944 г. "
Паргов отбеляза още, че отношенията между двете страни винаги са се развивали в две плоскости: „От една страна са братските отношения между двата славянски и православни народа. От друга страна, официалната политика, водена от управляващите и политическите елити, невинаги е била последователна и това се отнася за ръководните сили и на двете държави. Със сигурност някои от техните изказвания и решения са се възприемали и се възприемат и днес нееднозначно, много тежко и болезнено“, обясни Калоян Паргов, който е председател на СИНПИ - Стратегически институт за национални политики и идеи. Институтът е съорганизатор на събитието, на което присъстваха дипломати и учени от двете държави.
"Независимо от изпитанията, на които бяха и са подложени българският и руският народ, независимо от взетите стратегически решения от двете държави, независимо от пропуснатите огромни възможности за всички нас в Европа, днес можем категорично да кажем, че през тези 145 години за България ключово важни са отношенията с Русия. Дали това ще остане само исторически факт, зависи от решения, които се вземат днес и ще бъдат взети в бъдеще от управляващите на нашите две страни, в контекста на развитието на отношенията в Европа и света. Днес мирът е една от най-важните ценности, която е нужна на човечеството, а има дефицит. Светът е изправен пред риск от Трета световна война. Ето защо мирът е водещият императив на днешния ден“, заключи председателят на СИНПИ.
Председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Борислав Гуцанов подчерта, че "за съжаление днес светът се намират на кръстопът, което неминуемо се отразява на отношенията ни на дипломатическо и институционално ниво. Но не и на отношенията, които имат значение – между българите и руснаците“.
„Днес, 145 години по-късно, можем да кажем едно „благодаря“, защото именно Русия е държавата освободителка на България след повече от пет века робство. Благодарение на вашата помощ, България отново е имала администрация, армия и институции. Нещо повече, рядко отчитан принос в историята е и фактът, че Русия е помогнала на България да напише и приеме първата си конституция", посочи шефът на социалистите в НС.