Медия без
политическа реклама

БСП видя криза в завода за боклука на София, но РИОСВ отрече

Екоминистърът и общинари от левицата са в координирана атака срещу СПТО, коментира заместник на Васил Терзиев

27 Март 2025
Манол Генов
Илиана Димитрова
Манол Генов

Не стихват взаимните нападки между БСП, от чийто редици е министърът на екологията Манол Генов, и ръководството на Столична община по темата как работи Столичното предприятие за третиране на отпадъците, по-познато като завода за боклука в село Яна. Днес общински съветници от левицата дадоха брифинг, на който обвиниха ръководството на СПТО, че в предприятието цари пълен хаос и че директорът Николай Савов крие това, като не допуска общинари на територията му.

Шефът на групата на БСП Иван Таков заяви, че от месеци иска информация от кмета Васил Терзиев какво се случва със СПТО, а също и с проекта за изграждането на инсталацията за изгаряне на софийските отпадъци, която предишният кмет Йорданка Фандъкова планираше да е на територията на ТЕЦ-София. След идването на Терзиев бе съобщено, че почти сигурно тя няма да е там.

"Искаме да знаем какво се случва в СПТО. Както знаете, там общински съветници не се допускат. Във връзка с брифинг на министър Манол Генов искаме да разберем дали заводът отчита необходимите данни в информационната система на екоминистерството. Наистина ли има недеклариран или незаконно депониран отпадък, както твърди Генов. Нямаме никаква информация. Това предприятие се превръща в зона на здрача, за която никой не смее да обясни", коментира Иван Таков.

Преди дни министър Генов обяви, че има проблеми с отчитането на постъпилите, оползотворени и депонирани отпадъци и прогнозира, че има опасност столицата да се върне към практиката за балиране на боклуци заради липсата на достатъчен капацитет на депото в Яна.

Ваня Григорова от групата на БСП показа снимки, че по алеите на завода са стоварени бали с боклук. "Ето така изглежда СПТО. Виждате как балите лежат по вътрешните улици на предприятието", разясни Григовора какво се вижда на снимките. Според нея това се случвало, защото бункерите на завода били препълнени. "Няма къде да се слага отпадъкът на столичани", заключи Григорова.

Тя разказа и че камиони с боклук, който е трябвало да се извози до циментовите заводи в страната за оползотворяване, са били върнати, тъй като материалът е бил с лошо качество. "Така всички ние плащаме 2 пъти - веднъж за откарването на мокрия RDF до циментовите заводи и втори път - да си го върнем, защото той е некачествен", коментира Григорова. 

Зам.кметът на София по екологията Надежда Бобчева коментира, че става дума за координирана атака между екоминистъра Генов и общинарите на БСП с цел да се нагнети напрежение около завода за боклука на столицата. Както е известно, СПТО е една от малкото общински структури, които се управляват от шеф, назначен от кмета Васил Терзиев, докато останалите все още са под контрола на ГЕРБ и БСП.

"Колегите от БСП са направили едно "грандиозно" откритие: в завода за отпадъците на София има отпадъци. Това откритие току-що ни бе представено като нещо много важно", иронизира Бобчева. Тя поясни, че от близо година не е постъпвало официално искане от общински съветници да посетят СПТО.

Бобчева съобщи още, че по разпореждане на министъра на околната среда и водите в сряда РИОСВ е извършила цялостна проверка на системата от съоръжения в завода и че това е била 9-та проверка за 1,5 г. В проверката са участвали представители на екоинспекцията в София и Пазарджик. "На терен бяха 6 служители, които провериха целия процес. Проверката завърши с минимални предписания и към работата на завода нямаше никакви забележки. Сега обаче аз искам да попитам къде е РИОСВ в битката с незаконните сметища в частни имоти в София? Къде е депозитната система, за която отново отговорността е на екоминистерството? Къде е то по отношение на разделното събиране на отпадъците? Всички действия на РИОСВ говорят, че ведомството се използва като бухалка срещу Столична община", коментира Бобчева.

Шефът на СПТО Николай Савов поясни, че през 2025 г. циментовите заводи са върнали на София не камиони с некачествен RDF, а само 1 камион с тегло от 15 т. при общо изпратени над 20 000 т. Савов сравни данните с тези от предишното ръководство на завода при Йорданка Фандъкова. "През 2023 г. при изнесени над 78 000 т. са върнати 1 423 т., защото са били некачествени. При нас става дума за 15 т.", сравни Савов.

Той поясни, че през януари и февруари циментовите заводи работят със силно намален капацитет и че това е причината част от балирания боклук да лежи на алеите на СПТО и да чака ред за изпращане. Савов каза още, че при проектирането си предприятието не е било предвидено да има големи складови площи. "Снимките показват, че има складиран RDF, който чака извозване, и това е нещо съвсем нормално. Само за последната седмица имаме извозени над 3 000 т.", изчисли директорът.     

Впоследствие от СПТО съобщиха, че след инспекцията от РИОСВ са направили следните предписания:

- Да не се извършват дейности по съхранение извън тези, издадени по комплексно разрешително;

-Във връзка с констатирано съхранение на RDF, подготвен за експедиция, на територията на клетка 5, е предписано той да се премести;

-Във връзка с предстоящото планирано обследване на обемите на депо “Садината” резултатите да бъдат предоставени на РИОСВ.

СПТО отчете през 2024 г. рекордно подобрение на всички ключови показатели, се казва още в съобщението. "През 2024 директно са депонирани едва 7107 тона битов отпадък. За сравнение през 2023 г. - при предишното ръководство, това количество е над 90 000 т. Рекордни количества произведено и пласирано RDF гориво през 2024 година - близо 90 хил. тона. То е пласирано на циментови заводи и топлоцентрали, които го използват за горене", изчисляват от СПТО. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата