Медия без
политическа реклама

България гласува: Всичко за Местни избори 2023

29 Окт. 2023
Ще се гласува само с хартиени бюлетини. Те задължително трябва да бъдат подпечатани два пъти, преди да ги пуснем в урната, иначе стават невалидни.
Илияна Кирилова
Ще се гласува само с хартиени бюлетини. Те задължително трябва да бъдат подпечатани два пъти, преди да ги пуснем в урната, иначе стават невалидни.

Днес, 29 октомври, България провежда местни избори. Изборният ден започва в 7 часа сутринта и ще приключи в 20 часа вечерта, като при чакащи избиратели пред секциите може да се удължи до 21 часа.

Избирателите могат да гласуват за общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства. Видът избори се различават в различните населени места.

Най-важното, което трябва да знаем, е, че на вота днес може да се гласува само с хартиени бюлетини. Централната избирателна комисия (ЦИК) отмени машинното гласуване след избухналия политически скандал.

Справка за адресите на избирателните секции може да се направи на сайта на ГД ГРАО. Най-лесно това става чрез въвеждане на ЕГН, но може и чрез адрес. Листите с кандидати на всички участващи в изборите партии, коалиции и инициативни комитети могат да се прегледат тук, както и в графиката по-долу:

Право да гласуват имат граждани с адресна регистрация в България по постоянен и по настоящ адрес - но поне 6 месеца преди изборния ден. Това е изискването за уседналост. Поне единият от адресите трябва да бъде в съответната община или кметство, където гласува избирателят. По настоящ адрес може да се гласува, ако избирателят е поискал до 14 октомври да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес.

Гласуване

Най-напред секционната комисия трябва да провери дали избирателят е записан в избирателния списък като направи сверка с документа му за самоличност. След това той получава бюлетини за изборите, в които желае да гласува. Бюлетините трябва да се откъснат пред него от кочана, като им се сложи първи печат.

Избирателят отива зад паравана, където отбелязва избора си със знак „Х“ или „V“, като ползва синя химикалка, в квадратчето пред името на партията, коалицията или инициативния комитет, който подкрепя. Може да отбележи и преференция със същите знаци в кръгчето с номера на кандидата, който си е избрал.

Бюлетините трябва да се сгънат така, че да не се вижда отбелязаният вот и да се подадат сгънати на член на секционната комисия, за да ги подпечата за втори път и да откъсне отрязъка на всяка от тях. Накрая избирателят пуска бюлетините в урната, подписва се в избирателния списък и си получава обратно документа за самоличност.

Ако сбърка, избирателят може да поиска нова бюлетина, но само веднъж.

Забрани

Използването на други знаци, освен позволените, прави бюлетините невалидни. Същото се отнася и ако върху бюлетините се поставят букви, цифри, символи, думи и рисунки. Както и при липсата на два печата от секционната комисия.

Забранено е гласуването за кметове и общински съветници, ако избирателят няма право да ги избира. Бюлетините не могат да се разгъват, показват или снимат. Присъствието на друг човек зад паравана, освен избирателя, се разрешава само ако става въпрос за придружители на хора с увреждания.

Видеонаблюдение

Работата на секционните избирателни комисии по броенето на бюлетините и попълването на протоколите с резултатите ще може да се наблюдава на живо по интернет на платформата https://evideo.bg/. Излъчването ще започне след края на изборния ден.

 

За пълната информация за изборите може да се прегледа интерактивната брошура на ЦИК - без секцията за машинния вот, която стана ненужна:

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

местни избори

Още по темата