Медия без
политическа реклама

16 ГКПП с Гърция и Румъния вече се подготвят за влизането в Шенген

Сменят се знаците и маркировките, премахват се преградите и се обособява трасе за избирателни проверки

13 Дек. 2024
Със зелено са отбелязани пунктовете с Румъния и Гърция, през които ще се минава свободно, а с червено са тези, които са със Сърбия, Турция и Северна Македония и остават при досегашния режим
БТА
Със зелено са отбелязани пунктовете с Румъния и Гърция, през които ще се минава свободно, а с червено са тези, които са със Сърбия, Турция и Северна Македония и остават при досегашния режим

16 ГКПП Румъния и Гърция предприемат практически мерки за влизането на България в Шенген и по суша, след като Съветът на Европейския съюз (ЕС) реши проверките по сухопътните ни шенгенски граници да отпаднат от 1 януари 2025 г. Те са разположени в няколко области в страната, съобщи БТА. Ще бъдат премахнати знаците и бариерите, ще се сложат нови табели и маркировка.

 

Благоевград - "Кулата" и "Илинден"

 

Въпроси, свързани с въвеждане на шенгенските правила за преминаване през граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) "Кулата" и "Илинден" на българо-гръцката граница, са обсъдили на среща отговорните институции в Благоевград. Това са съобщили от Областна администрация – Благоевград. Сред обсъжданите въпроси е било премахването на табелите, обозначаващи ГКПП "Кулата", подобряване на инфраструктурата и транспортния поток, оставяне на нови знаци за ограничаване на скоростта, както и обособяване на две ленти за вход и изход, а другите действащи до края на годината оперативни ленти да бъдат затворени. Сред обсъдените теми са били още обновяване на пътната маркировка, поставяне на светлинна сигнализация, премахването на кантарите за тежкотоварни автомобили, на изкуствените пътни неравности (легнали полицаи), както и евентуално на кабините за контрол. Обсъден е бил и въпросът, свързан с дезинфекцията на автомобилите на граничния пункт. Предстои да бъде решено дали уредите за дезинфекция ще бъдат премахнати, посочват още от областната управа.


Велико Търново - Международно пристанище ГКПП "Свищов" 

 

Проверките на превозните средства и хората ще продължат в рамките на шест месеца след приемането на България в Шенген, но те ще са на случаен принцип и няма да са в граничната територия на Международно пристанище ГКПП "Свищов" на българо-румънската граница, обясни главен инспектор Петко Ангелов, началник на Граничното полицейско управление (ГПУ) – Свищов. Необходима е техническа и инфраструктурна подготовка за изграждането на контролни пунктове на трите входа на Свищов – от Плевен, от Русе и от Велико Търново, като за първите два ще е по-лесно, защото има обособени места, на които това може да се случи. Относно входа откъм Велико Търново ще е малко по-трудно, защото трябва да се избере подходяща точка, която да не затруднява трафика, коментира главен инспектор Ангелов. 

 

Видин - „Дунав мост 2“

 

След приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство по суша от 1 януари преминаването през ГКПП „Дунав мост 2“ при Видин-Калафат на българо-румънската граница и събирането на таксите на моста ще се осъществява както и досега. Това казва  областният управител на Видин Ани Арутюнян. В следващите шест месеца контролът от „Гранична полиция“ там ще бъде частичен, но няма да е 100-процентов, а на базата на „анализ на риска“. Няма пречки за осъществявания митнически контрол върху стоки за режим износ, внос, специални режими  и специфични дейности, добави тя.

 

Враца - ГКПП "Оряхово"

 

На ГКПП "Оряхово" на българо-румънската граница, посредством автоматизирани работни места, се извършва проверка в реално време, с което се осъществява регистрация и контрол на всички преминаващи лица и превозни средства. Граничният контрол ще има променен интензитет в първите шест месеца на следващата година. На случаен принцип на проверка ще подлежат малка част от преминаващите моторни превозни средства. Сградите на граничните пунктове ще бъдат запазени. Окончателното отпадане на граничния контрол се очаква да се случи до края на месец юни 2025 г., като дотогава държавните институции, работещи на ГКПП, поетапно ще предприемат мерки за облекчаване на процедурите за безпроблемна реорганизация на работата, посочиха от Областната администрация. 


Добрич - пунктовете "Кардам", "Дуранкулак" и "Северняк"

 

И на трите Областна дирекция "Безопасност на храните" (ОДБХ) в Добрич ще продължи да осъществява фитосанитарен контрол и дезинфекция, като превенция срещу заразни болести по животните. Работата на Агенция "Митници" на граничните пунктове "Кардам" и "Дуранкулак" по отношение на пътни такси и разрешителни ще бъде преустановена. Ще се поставят и нужните указателни табели и знаци. 


Кърджали -  "Маказа" 

 

Във връзка с приемането на България в Шенген по суша е изготвен план за премахване на препятстващите съоръжения на граничния пункт "Маказа" на българо-гръцката граница, разказва областният управител на Кърджали Никола Чанев. Планът включва няколко етапа, като първият от тях е премахване на бариерите и пътните знаци, обозначаващи, че има граничен пункт. Ще има други форми на контрол, свързани с миграцията, но те няма да бъдат повсеместни. Промени няма да има по отношение на режима на ползване на републиканската пътна мрежа. Остава забраната през „Маказа“ да не преминават автобуси и камиони, а нарушителите ще търпят съответните санкции, обясни Никола Чанев. 

 

Монтана - ГКПП "Лом"

 

С влизането на България в Шенген по суша режимът на граничен контролно-пропускателен пункт "Лом" на българо-румънската граница, който е единственият граничен пункт в област Монтана, няма да се промени, съобщава областният управител на Монтана Калин Хайтов. ГКПП "Лом" ще продължи да се използва за проверка на екипажите на кораби, които пристигат на пристанището в града за натоварване или разтоварване на стоки и товари. През пункта няма да има свободно движение на хора и предварително ще се знае кой кораб с колко души екипаж пристига в пристанището, обясни областният управител.


Плевен - фериботен комплекс Никопол

 

Готовността на институциите за предстоящото приемане на България в Шенген по суша бе обсъдена на заседание в Областната администрация в Плевен, съобщава областният управител Николай Абрашев. За контрола при преминаването на границата ще е необходимо да се обезпечат зони за проверки на превозните средства, определени след анализ на риска, извън територията на фериботния комплекс в Никопол, допълни областният управител.

 

Русе -  ГКПП „Дунав мост

 

Не се очакват съществени промени по инфраструктурата в района на ГКПП „Дунав мост“ при Русе на българо-румънската граница след 1 януари 2025 г.. Промените ще са свързани основно със сигнализацията и организацията на движение в района, съобщават от граничния пункт. Според общата декларация между Австрия, Унгария, Румъния и България от миналия месец обаче контролът на северната ни граница остава за следващите шест месеца. По метода за анализ на риска с акцент незаконната миграция в края на граничната зона ще бъдат отделяни около 5 до 10% от автомобилите, предимно на изход от България, които ще подлежат на проверка. Очаква се да бъде обособено трасето, по което ще преминава основният трафик. От Областното пътно управление трябва да подменят и знаците, които да осигуряват предимство именно за автомобилите, идващи от северната ни съседка на излизане от граничния пункт, а не на тези, движещи се по пътя за и от Мартен и Силистра.

 

Силистра - "Силистра - Кълъраш", "Кайнарджа - Липница"

 

На двата гранични пункта в Силистренско - "Силистра - Кълъраш", който осигурява 24-часова сухопътна и фериботна връзка с Румъния, и "Кайнарджа - Липница" граничният контрол ще продължи на избирателен принцип още 6 месеца. От "Гранична полиция" все още нямат яснота къде ще са точките, където той ще бъде извършван, и как ще бъдат събирани пътните такси от преминаващите автомобили. От Агенция „Пътна инфраструктура“ ще премахнат табелите, които обозначават граничните пунктове и вече имат готовност с новата пътна маркировка. Областна дирекция „Безопасност на храните“ (ОДБХ) в Силистра ще продължи да осъществява фитосанитарен контрол и дезинфекция, като превенция срещу заразни болести по животните.

 

Смолян - ГКПП "Рудозем - Ксанти"

 

До 31 декември ще бъде готов пътят от гръцка страна до ГКПП "Рудозем - Ксанти" на българо-гръцката граница, каза пред  журналисти Христодулос Топсидис, областен управител на гръцката периферия (област) "Източна Македония и Тракия". Той посети Смолян и участва в работна среща с областния управител Захари Сираков. На срещата присъстваха представители на областните администрации и институции от двете страни на границата. От 1 януари, съгласно Шенгенските разпоредби, би следвало да може да се преминава свободно през пункта при Рудозем, прогнозира Захари Сираков. Пътят от Димарио до границата е почти завършен, заявиха гръцките гости. Последните довършителни дейности са свързани с асфалтиране на отделни точки и поставяне на маркировка, според Христодулос Топсидис. ГКПП "Рудозем - Ксанти" е завършен от българска страна, а неговото отваряне бе неколкократно отлагано заради просрочване на изграждането на пътя от Димарио до границата.  


Хасково - "Ивайловград - Кипринос"

 

Областната администрация в Хасково изготвя доклад за реорганизацията на двата гранични пункта с Гърция в областта - "Капитан Петко войвода - Орменион" при Свиленград на българо-турската граница и "Ивайловград - Кипринос" при Ивайловград във връзка с приемането на България в Шенген по суша, каза областният управител Мехмед Атаман. Документът трябва да бъде предаден на Министерския съвет до 19 декември. Планът за новия режим на движение предвижда премахване на първи етап на възпрепятстващите съоръжения по пунктовете и на пътните знаци, указващи обозначенията за контролирано преминаване на държавна граница. Областното пътно управление вече започна изкърпване на проблемни участъци около граничните пунктове и почистване на районите около тях, увери Атаман. Ще бъдат запазени форми на контрол за недопускането на пренасянето на зарази по животните, обсъждат се и мобилни станции за дезинфекция, добави той. 

 

"СЕГА" припомня:

България стана пълноправен член на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки след 13-годишно чакане. Това се случи в четвъртък в Брюксел, където вътрешните министри на страните-членки на Европейския съюз единодушно решиха, че България и Румъния влизат в Шенген и по суша. 

Решението влиза в сила от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца обаче ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той няма да е 100 процента, а по подобие на контрола, който осъществяват държавите в ЕС, възстановили границите си в момента. Като пример беше даден контролът, който се осъществява в момента между Австрия и Германия.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Шенген

Още по темата