Тристранна среща на премиерите на България Николай Денков, на Гърция Кириакос Мицотакис и на Румъния Йон-Марчел Чолаку се провежда в резиденция "Евксиноград" край Варна. В разговорите им участват също зам.-председателят на Европейската комисия Маргаритис Схинас, еврокомисарят по транспорта Адина Вълян, както и министърът на енергетиката на Молдова Виктор Парликов. Както се очакваше, всичко преминава под знака на амбицията на София и Букурещ да се присъединят към Шенгенското пространство, като Маргаритис Схинас даде ясен знак, че Европейската комисия ще ги подкрепи.
Срещата бе инициирана от Николай Денков при визитата му в Атина през август т.г. Като основен акцент на разговорите беше обявена регионалната свързаност, по-конкретно проектът за коридор от Солун през Кавала, Александруполис, Бургас и Варна до Констанца с възможност за удължаване към Молдова. Идеята е по трасето да бъде изградена модерна транспортна, комуникационна и енергийна инфраструктура, която да активизира икономическите, а и политическите връзки между държавите, които са се включили в проекта.
Интересът обаче беше насочен най-вече към темата за влизането на България и Румъния в Шенген. Според Маргаритис Схинас това би подобрило контрола над външните граници на ЕС, както и колективната сигурност на съюза. Той подчерта, че решението дали двете държави ще влязат в Шенген зависи от останалите членки на зоната, не от Европейската комисия. Но похвали София и Букурещ за начина, по който са се справили със засиления миграционен натиск, както и с гарантирането на безпроблемна търговия и движение по време на пандемията.
"И двете държави са готови да поемат отговорност за външната граница на ЕС. Всички планети са се подредили за едно правилно решение до края на годината. Този следобед ще се срещна с австрийския канцлер във Виена. Стискаме палци, ще стигнем до там", оптимистично каза Схинас. Австрия в момента е основният скептик за влизането на двете страни в Шенген.
"100% насочени сме към това през декември България да получи положителен отговор за Шенген. В момента няма план Б, целият ни фокус е върху план А", коментира Николай Денков темата за Шенген. Румънският му колега Йон-Марчел Чолаку допълни, че „нито българите, нито румънците търпят тази несправедливост, пред която сме изправени“. "Убеден съм, че заедно ще намерим правилния подход, така че двете държави да не бъдат държани в ъгъла съвсем необосновано. Шенген е право на България и на Румъния", допълни Чолаку. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис подкрепи присъединяването на двете страни.
"Всички проблеми днес имат изключително важен надрегионален аспект, свързан с това, което се случва в Украйна; с това, което виждаме от два дни, че се случва в Израел. Европа повече не може да си позволи да бъде разединена, да няма пътища, които да свързват съседните държави, да няма енергийна свързаност и по този начин да се оказва зависима от външни фактори", заяви Николай Денков.
"Искаме да превърнем целия регион в център на международна свързаност и пренос на зелена енергия - нещо, което изисква развитието на електропреносните мрежи на страните ни, за да можем да реализираме визията си", каза гръцкият му колега Мицотакис.