"Мога да ви кажа за поне пет случая, в които складове за оръжия в рамките на няколко месеца получиха къси съединения и се взривиха - някои от тях взеха жертви. След което полицията събра доказателства и шестия етаж на полицейското управление се подпали и изгоряха всички доказателства, защото и там имаше късо съединение". Това обяви Андрей Новаков - евродепутат от ГЕРБ-СДС/ЕНП, член на комисията по сигурност и отбрана в Европейския парламент, в интервю за "Фокус".
По думите на самият Новаков, интервюто е дадено 30 минути, след като Комисията по отбрана и сигурност, в която членуваме, гласува новата европейска програма за инвестиции в отбрана EDIP (European Defence Industry Programme) на стойност над 20 млрд.евро. "Това се гласува в комисия, която беше създадена за първи път в историята на Европейския съюз - по сигурност и отбрана. Това се случва по предложение и под лидерството на комисария по сигурност и отбрана, който за първи път в историята на Европейския съюз съществува", казва евродепутатът.
Новаков не казва кои конкретни взривове и палежи има предвид, но очевидно говори за поредица от очевидни терористични действия в България от 2014 г. до сега, за които са заподозрени и задочно обвинени представители на руското военно разузнаване ГРУ. Евродепутатът ги дава като примери, че и преди да се заговори за сегашните намерения за инвестиране в България в отбранителна инфраструктура, тя не е била пощадена и е била обект на саботажи и хибридни атаки. "Този наратив, който се опитва да се продава на хората - да се снишим, да си наведем главата, да не се бутаме между шамарите и да се молим да ни се размине, ми се струва доста наивен", казва той.
В интервюто евродепутатът развива тезата, че "войната ни е вече до главите" и че "България може да бъде основен доставчик на оръжия за Европа".
"Очевидно има раздвижване по тази тема, и то идва на фона на предложението на Европейската комисия за превъоръжаване на стойност 800 милиарда евро", казва Новаков
Той казва, че не може да изнесе "данни за конкретни проекти не мога да изнеса, но към момента България е една от държавите с най-голям потенциал, заедно с Полша и Чехия", "най-вече, защото, за разлика, от почти всички други европейски държави, разполагаме с обучени кадри и не можеш лесно да намериш.
"Имаме ноу-хау. Само в Казанлък имаме завод, който работи на три смени, в който са заети 10 000 души. Предстои откриване на нова фабрика в Стара Загора, имаме фабрика в Трявна, имаме фабрики на няколко места и около Русе, които работят за това", разказва Новаков.
"Разбира се, това не се подминава и от Европейската агенция по отбрана. Отчита се, че България е основен стратегически доставчик на отбранителна техника за цяло Европа. И разбира се, компании като "Райнметал" (Rheinmetall) съзират възможност за инвестиции, тъй като исторически, културно и икономически връзките между България и Германия са силни и винаги са били", добавя той.
"СЕГА" ПРИПОМНЯ:
През април 2021 г. прокуратурата внезапно прогледна за това как отравянето на оръжейния търговец Емилиян Гебрев през 2015 г. с Новичок е свързано с четири взрива във военни складове в България. Разкритията за това се случиха много години след събитията.
"През последните 10 години са регистрирани редица случаи на взривове в складове и производствени помещения на заводи за утилизация на взривни вещества, производство на оръжие и боеприпаси. Прокуратурата, съвместно с ДАНС, анализираха някои от случаите, при които се установи сходство в 4 от тях", заявиха тогава от държавното обвинение.
Първият случай е от ноември 2011 г. в с. Ловнидол, когато е взривен склад на компанията ЕМКО на Емилиян Гебрев. Унищожено е било значително количество боеприпаси, предназначени за износ към Грузия. Вторият случай е от 2015 г. до с. Иганово, когато е взривен склад на ВМЗ "Сопот", където също се е съхранявала продукция на ЕМКО. Пак тогава е унищожен и още един склад на ВМЗ "Сопот". Четвъртият случай е от 2020 г., когато до град Мъглиж е взривен склад на "Арсенал".
"И в четирите случая не са установени конкретни причини за взривовете в складовете. Жертви и пострадали няма. Категорично е установено, че задействането на зарядите е ставало дистанционно”, обясниха от прокуратурата като уточни, че преди всички експлозии на съответните места са избухвали пожари, чиято цел вероятно е била хората да бъдат евакуирани.
Тогава стана скандално ясно, че между събитията през 2015 г., за които прокуратурата чак тогава обявяваше, че се води разследване, в сградата на бившия Институт по специална техниха е избухнал пожар, който изгаря доказателствата за взривовете във ВМЗ "Сопот". "Експертиза установи, че причината за пожара не е самозапалване", казаха по онова време от прокуратурата.
Държавното обвинение припомни, че за отравянето на Емилиян Гебрев, неговия син и производствения директор на ЕМКО, са обвинени трима руски граждани, които работят за военното разузнаване на Русия. Става дума за Денис Сергеев (Федотов), Сергей Лютенко (Павлович) и Едор Гордиенко (Горшков). "С висока степен на достоверност се налага изводът, че целта на действията на руските граждани е била пресичане на доставките на специалната продукция за Грузия и Украйна", заявиха тогава от прокуратурата.
Събуждането на прокуратурата дойде след като бившият премиер на Чехия Андрей Бабиш и външният министър Ян Хамачек обявиха, че Прага ще експулсира 18 руски дипломати като отговор на разкрития, че руски разузнавачи от ГРУ са били замесени в експлозия в склад за боеприпаси край Злин през октомври 2014 г., при която загинаха двама души. Тогавашният чешки президент Милош Земан каза още, че унищожената продукция е била собственост на Емилиян Гебрев и трябвало да бъде в България. Българската връзка в големия дипломатически скандал между Русия и Чехия накара държавното обвинение да влезе в обяснителен режим за неразследваните взривове у нас. Резултат от събуждането и разследванията обаче няма и до момента.