Медия без
политическа реклама

Фандъкова узря за по-лесно въвеждане на зеления билет

Тепърва обаче ще се правят работни групи и ще се събират предложения

03 Яну. 2020ОбновенаСВЕТОСЛАВ СПАСОВ
Илияна Кирилова

Каня всички партии и общински съветници в Столичния общински съвет да бъдат активни и да дават предложения как да се промени механизмът за въвеждането на зелен билет от 1 лв. за цялата мрежа на градския транспорт на София. Това заяви кметът Йорданка Фандъкова пред журналисти. Тя най-после призна, че условията за облекчението трябва да са по-гъвкави и че през тази зима действащите изисквания на няколко пъти за малко не са позволили да се въведе такъв в дни, в които са били регистрирани часове с многократно надхвърляне на нормата на фини прахови частици в атмосферата.

Общинската администрация от години крие бездействието си зад наредбите, които сама приема и които може много бързо да промени. От самото регламентиране на зелен билет е ясно, че по този начин мярката е след дъжд качулка. Преди две зими Фандъкова обещаваше и безплатен бял билет, но неговата липса пък оправда с необходимостта от приемане на закони за стикери на автомобилите. Общината неохотно въвежда подобни стимули не защото й пречат правилата, а защото това означава по-малко приходи в транспортните дружества. Това се прокрадна и в коментара на кмета днес:

"Механизмът за въвеждането на зеления билет е изключително нов механизъм, който беше създаден по наша инициатива с участието на експерти от сферата на екологията и финансите. Един въпрос винаги има и финансово отражение. Когато този механизъм започна да действа, се видя, че е доста тромав и по мое настояване той беше променен (през лятото м.г. СОС реши зелен билет да се въвежда не след 2, а след 1 ден с прогноза за поне 4-кратно превишение на ФПЧ10). Още тогава обявих, че този механизъм търпи промяна. Със сигурност той не е съвършен и има нужда от промяна. Че трябва да е по-гъвкъв, със сигурност трябва да е такъв. Предложения чувам всякакви и съм готова да инициирам промени, но трябва да се мисли внимателно. Затова отново ще инициирам работна група, която ще обсъди промени в механизма за въвеждането на билета. Хората трябва да знаят, че той струва пари на София и че всички ние плащаме за него", заяви Фандъкова. Резултати от тези думи едва ли ще има през този сезон - тепърва ще се прави работна група по въпроса.

В момента зелен билет може да се въведе при 4-кратно превишаване на нормите на ФПЧ10 (200 мкг/м3 вместо 50 мкг/м3)  на две от шестте измервателни станции на Изпълнителната агенция по околната среда на база на 24-часови осреднени данни или прогноза за ден със силно замърсяване. В същото време системата на ИАОС, а и новата на Столичната община, състояща се от 22 станции, старателно избягват да измерват замърсяването в най-проблемните точки на града. Поради това мрежата на ИАОС досега е дала само три пъти картбланш за въвеждането на зелен билет. Данните от 22-те станции на общината пък ще започнат да се взимат предвид най-рано догодина по това време. Междувременно в почти половината от дните през декември датчиците на алтернативните граждански системи за контрол на въздуха показваха превишение на нормите в пъти, като на моменти то бе десетократно.

По-рано през деня общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев заяви по БНР, че трябва да се облекчат критериите за пускането на "зелен билет" в дните с мръсен въздух. "Целта на тази мярка е да бъде превантивна. Когато знаеш, че ще има високо замърсяване, обявяваш, че ще пуснеш "зелен билет", за да може преди да се стигне до замърсяването, хората да слязат от автомобилите си и да влязат в градския транспорт", коментира Бонев пред БНР.

Бонев определи като фалшива информацията, че с подмяната на градските автобуси се цели екологичен ефект. "Никой в Столичната община не е направил изчисления каква част от замърсяването в София се генерира от градския транспорт. За да може после, когато се подменят всички автобуси, да се каже - вече софийският въздух е по-чист. Защото 700-те автобуса в София са пренебрежим фактор в замърсяването на града, където всеки ден се регистрират 500 нови автомобила, а през зимата има 50 хиляди кюмбета, като замърсяващият ефект на едно кюмбе е колкото 16 автомобила", уточни Бонев. Отделно София пуска стотици силно замърсяващи камиони и строителна техника срещу нищожни такси, които не увеличава дори когато вдига данъците за гражданите.

Общинският съветник смята още, че мерките срещу замърсяването на въздуха трябва да отговарят на всички особености на нашата столица, а да не са тези, които се прилагат в Париж или във Виена, тъй като географските особености влияят. "Експертите отдавна са се съгласили, че в летните месеци предоминантно автомобилите замърсяват въздуха в София, а през зимата - битовото отопление", добави той.

Бонев посочи още, че каченият на сайта на Столичната община Механизъм с оперативни мерки за справяне със замърсяването на въздуха не е действащият механизъм, а старият. Миналата година в него бяха направени корекции, едната от тях - с цел по-бързо въвеждане на зелен билет. "Новата версия обаче не е качена на сайта, а е достъпен само за общинските съветници", обясни той и допълни, че в  публикувания Механизъм липсва широко огласяваната мерки за подмяна на отоплителните уреди на твърдо гориво с други, които са с пелети. "Грешка е да се мисли, че само в ромските махали има отопление с твърдо гориво - и в "Лозенец", и в кварталите от витошката яка също се използва твърдо гориво", коментира още Борис Бонев. Пушат и много комини в центъра, например в района на Женския пазар, както и около "Сливница", в "Подуяне" и т.н.

Още по темата