Медия без
политическа реклама

Фирма на София брани ремонт на общежитие за 3 млн. лв.

След като случаят стигна до АДФИ, "Столичен автотранспорт" обяви, че информация по договора се изнася "тенденциозно избирателно"

Изпълнителният директор на "Столичен автотранспорт" Слав Монов

Ръководството на софийското общинско дружество "Столичен автотранспорт" публикува писмо в защита на решението си да плаща за ремонта на общежитието си в ж.к. "Дружба" по цените, за които "Сега" писа. След като вече стана ясно, че случаят ще бъде разгледан от Агенция "Държавна финансова инспекция" (АДФИ), шефовете на фирмата обявиха, че информацията от договора с изпълнителя на строителните дейности е изнесена "манипулативно и тенденциозно избирателно". Позицията е подписана от членовете на съвета на директорите на "Столичен автотранспорт", сред които и изпълнителният директор Слав Монов, сключил споразумението с ДЗЗД "Лидер Инженеринг 2019". От текста става ясно, че ръководството намира договорените цени за пазарни. Като аргумент се изтъква, че общата площ на сградата, която ще се обнови, е 1860 кв.м. Казва се още, че общежитието се състои от две тела, като специално се обръща внимание на състоянието на по-ниското тяло Б, което е разположено върху колонада. "Което от своя страна предполага извършването на значителни по обем допълнителни строителни монтажни дейности. Така например, за разлика от обикновеното, традиционно саниране тук се налага и полагане на топлоизолация по целия под на корпус Б и по колоните, на които той е поставен.  Сградата е практически необитаема от повече от 20 г. и беше в окаяно състояние", посочват Монов и колегите му.

Въпреки че становището е в обем от 9 стр., никъде в него не се посочва цената на ремонта. Както "Сега" писа, договорът с ДЗЗД "Лидер Инженеринг 2019" е на стойност 2 550 000 млн. лв. без ДДС или 3 060 000 лв. с ДДС. От тях "Столичен автотранспорт" иска да получи 466 000 лв. от Столична община. Разделено на общата площ, съотношението показва, че дружеството се готви да плати за обновяването на общежитието близо 860 евро на кв.м. След като преди около месец искането за отпускането на средствата бе внесено в Столичния общински съвет от представителя на ВМРО Карлос Контрера, колегата му Иван Таков от БСП изчисли, че съотношението е 960 евро на кв.м.

По отношение на конкретните суми  шефовете на "Столичен автотранспорт" влизат в полемика с гражданската организация "Спаси София", която преди дни изнесе цени от договора. От дружеството отговарят, че саниране на сградата ще струва по 53,44 лв. на кв.м., а не по 64 лв., както пише "Спаси София". "Такава цена е напълно разумна и пазарно справедлива и оправдана и по никакъв начин не представлява "безочлив обир на софиянци от страна на ГЕРБ и ВМРО". В същото време никъде не се уточнява, че договорените цени са без ДДС, докато на свободния пазар същите оферти обикновено са с ДДС. Така на него се предлага саниране и на доста по-ниски цени от 53,44 лв./кв.м., при това за значително по-малки площи в сравнение със сграда на няколко етажа.

В същото време "Столичен автотранспорт" не коментира сумите, които "Сега" откри в договора. Както вече стана ясно, в количествено-стойностните сметки към споразумението личат редица стойности на доставки и на строително-монтажни дейности, които значително се разминават с разумните цени на пазара. Например в частта с електроинсталациите "Столичен автотранспорт" се готви да плати на "Лидер инженеринг 2019" по 33,23 лв. без ДДС за доставката на обикновен електрически ключ за скрит монтаж. Сумата не включва монтажа. В същото време български производител предлага на сайта си обикновен ключ за около 2 лв. с ДДС.  За доставка на монофазен контакт пък "Столичен автотранспорт" се е ангажирала да плати по 11,71 лв. Същата българска фирма предлага артикула по 2,06 лв. Доставката на разпределителна кутия ще струва на данъкоплатците в София 7,32 лв. при цена до 1 лв. на българското предприятие.   

Монтажните работи по споменатата електрическа част също не изглеждат на напълно пазарни нива. Софийската фирма ще плаща почти по 13 лв. на брой за монтаж на ел. контакти при положение, че могат да се намерят оферти и за 8 лв. При това за една бройка, докато в договора за общежитието става дума за 295 бр. Също по близо 13 лв. ще се плаща и за монтажа на 195 бр. електрически ключове. Монтажът на една разпределителна кутия - общо 128 броя, пък ще струва по 27,55 лв.

След като около договора на "Столичен автотранспорт" избухна скандал, общинският съветник от "Спаси София" Борис Бонев заяви, че ще внесе сигнал в АДФИ и ще поиска проверка. "Надценките на фирмата-изпълнител са в пъти по-високи от пазарните и върху цената на всеки материал се начисляват двойни суми. При анализ само на 18 от над 400 позиции в количествената сметка, разликата между предложените и пазарните цени е над 150 000 лева. Ако съпоставката се направи за цялата сума на ремонта, ще се окаже, че данък "наши хора" ни струва колкото 4 единични автобуса", коментираха от "Спаси София". 

В отговор Карлос Контрера от ВМРО реши да се откаже да внесе за втори път искането си общината да отпусне 466 000 лв. за ремонта на общежитието. Той поясни, че прави това, за да изчака проверката на АДФИ. "Ще внеса писмо докладът за общежитието да не се разглежда, докато не излезе проверката на АДФИ. И ще предложа общинското дружество, чрез преструктуриране на разходите, само да финансира проекта, да договори с изпълнителя разсрочване на плащанията, а дейностите, които не са належащи, да не се изпълняват сега. Така например можем да сменим електрическите ключове среден клас с далеч по-евтини китайски, за да спестим", написа общинският съветник във "Фейсбук".

Още по темата