Медия без
политическа реклама

Ротацията започна с конституционната комисия

Има разлика между Деко и Шуменския Деко, нали - така Янаки Стоилов коментира сравняването му с Десислава Атанасова

12 Яну. 2024Обновена
Надежда Йорданова (вляво) играеше основна роля, заедно с Радомир Чолаков (в средата), при изработването и приемането на конституционните поправки.
БГНЕС
Надежда Йорданова (вляво) играеше основна роля, заедно с Радомир Чолаков (в средата), при изработването и приемането на конституционните поправки.

Кадровите рокади, свързани с ротацията, вече започнаха, при това на неочаквано място - в парламентарната комисия по конституционни въпроси. Тази сутрин депутатите смениха нейното ръководство. Досега тя се оглавяваше от депутата от ГЕРБ-СДС Радомир Чолаков. От днес мястото му заема неговата колежка от ПП-ДБ Надежда Йорданова.

Чолаков и Йорданова, която е бивш правосъден министър, изиграха основна роля при разглеждането на конституционните промени, които бяха приети в края на миналата година. Десният депутат твърдо ги подкрепяше; колегата й от ГЕРБ-СДС имаше по-двусмислено отношение, специално за усилията да се придаде максимална независимост на съдиите, към което той беше скептичен.

Проектът на решението за промяната в състава на комисията беше внесен съвместно от герберския водач Бойко Борисов и съпредседателя на ПП-ДБ Атанас Атанасов. Това също е знаменателно - Атанасов в последно време бива лансиран като евентуален следващ председател на Народното събрание, който трябва да замени, съгласно принципа на ротацията, настоящия му шеф Росен Желязков от ГЕРБ-СДС.

Рокадата тази сутрин беше одобрена със 137 гласа на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Радомир Чолаков беше освободен и като член на комисията. На негово място влиза съпартийката му Анна Александрова - юрист, която в момента оглавява комисията по правни въпроси. Чолаков пък ще заеме досегашното й място в комисията за взаимодействието с гражданското общество.

Както им стана обичайна практика, управляващите не дадоха никакъв предварителен сигнал, че готвят такива смени. Продължават да пазят в тайна от обществеността и замислите си за евентуалните промени в състава на правителството, когато ГЕРБ-СДС поеме водещата роля в него. В един глас герберите и десните твърдят, че това било "технически въпрос", който не засяга гражданите.

ПО СПЕШНОСТ

Няколко часа по-късно конституционната комисия се събра на спешно свикано извънредно заседание. Новият й председател Надежда Йорданова обяви, че е била извършена проверка на тримата кандидати за съдии в Конституционния съд - Десислава Атанасова (издигната от ГЕРБ-СДС), Борислав Белазелков (ПП-ДБ) и Цвета Рангелова ("Възраждане"), като всичките покриват изискванията да участват в процедурата по избора. Членовете на комисията решиха, че изслушването ще бъде проведено на 18 януари, от 14.30 часа. Отхвърлено беше искането на "Възраждане" да се остави повече време на претендентите да се подготвят.

Народното събрание трябва да избере двама членове на КС от своята квота, за да заменят конституционни съдии, чиито мандати са изтекли още през 2021 г. Очаква се, че управляващата сглобка ще подкрепи Атанасова и Белазелков. Първата е действащ политик без опит в правосъдната система, а вторият е пенсиониран съдия. Лично герберският водач Бойко Борисов изтъкна политическия опит на Атанасова като най-голямото й предимство - без да обясни защо.

ДЕКО ИЛИ ШУМЕНСКИЯ ДЕКО?

Когато обяви кандидатурата на Атанасова, Борисов защити това, че предлага действащ политик, като напомни, че настоящият конституционен съдия Янаки Стоилов също е бил активен политик от БСП. Борисов пренебрежително се изказа, че професионалните качества на неговия претендент надминават тези на Стоилов.

Днес засегнатият бивш социалист отговори на това в интервю пред bTV. "Г-н Борисов за пореден път като че ли развеселява, но и дразни част от публиката, като си позволява да прави сравнение в професионални качества, които самият той едва ли може да прецени", каза Стоилов. По думите му, не представлява проблем това, че членовете на КС може да са били политически активни или дори партийно ангажирани. По-същественото, смята той, са позициите, които са отстоявали, и юридическите им качества. Според Стоилов един конституционен съдия трябва да съчетава подготовка и опит в поне две от три области - законодателна дейност, правораздаване или изследователска и преподавателска работа (Атанасова покрива само един от тези показатели и това е работата като законотворец - бел.а.).

Той напомни, че е имало бразилски футболист на име Деко, и български футболист, когото са назовавали Шуменския Деко. "Има известна разлика, нали?", попита реторично Стоилов с видим сарказъм.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата