Медия без
политическа реклама

Гешев нападна фронтално Панов за системата за делата

Висшият съдебен съвет засекрети обсъждането на одита на софтуера за случайното разпределение на делата

09 Апр. 2020ОбновенаДОРОТЕЯ ДАЧКОВА
Скрийншот от онлайн излъчването на заседанието на ВСС.
Висшият съдебен съвет заседава чрез видеоконферентна връзка зарази мерките срещу коронавируса.

Макар че в последните дни представители на мнозинството във Висшия съдебен съвет, главният прокурор и министърът на правосъдието изнасят информация за одита на системата за случайно разпределение на делата, пленумът на съвета след двучасов спор реши да засекрети обсъждането му.

По време на дискусията, която на моменти излизаше от добрия тон, главният прокурор Иван Гешев нападна открито председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, че за 5 години, откакто е на поста, не е поискал одит на системата. И даде за пример себе си - как една от първите му работи като главен прокурор била да поиска одит на компютърната система на прокуратурата. Не стана ясно обаче дали такъв одит вече е направен и какво е показал. Миналата седмица прокуратурата образува разследване за компютърно престъпление по доклада за системата на съда. Сигналът беше подаден от шестима членове на Висшия съдебен съвет.

Гешев обясни, че в сряда при него е постъпил сигнал от фирмата, която в момента разработва новата единна информационна система на съдилищата. И попита Панов дали служител от върховния съд е дал достъп до новата система на "Смарт системс", които са авторите на системата, която в момента се ползва и към която са критиките, че може лесно да бъде манипулирана. "Каква е връзката между служителя на ВКС и тази фирма, ако е дал достъп", попита Гешев. После оттегли въпросите си.

Както "Сега" вече писа документът твърди, че "системата е написана без фокус върху нейната сигурност" и откритите уязвимости са сериозна заплаха за нея и данните, които се обработват чрез нея. Но одитът не е открил реални манипулации. 

В съдебната власт скорост набира нов скандал - около системата за случайно разпределение на делата.

Държавна тайна за седмокласници

Боряна Димитрова, която е част от твърдото лоби около главния прокурор, дори обяви, че докладът е държавна тайна и главният прокурор трябва да се сезира кой и как е нарушил тази държавна тайна. Лозан Панов се съгласи с това и припомни, че "от 3 април насам членове на съвета, министърът и самият главен прокурор излагат своите твърдения във връзка с доклада".

Тезата на Панов е, че докладът трябва да е публичен, за да няма манипулации и интерпретации. Той подчерта, че общественият интерес надделява и че аргументът за клаузата за конфиденциалност на договора с фирмата, правила одита на системата, не е валиден, тъй като всеки изказал се по одита, е огласим данни от него.

Но представител на прокуратурата - Калина Чапкънова, постави въпроса, че докладът трябва да бъде обсъден на закрито заседание, тъй като вече е част от доказателствата по наказателно дело. А те се разгласяват само с разрешение на наблюдаващия прокурор, каквото ВСС няма. 

Представляващият ВСС Боян Магдалинчев нарече публичността "евтин популизъм" и обясни как докладът не може да се разнася наляво-надясно. Нещо, което представители на мнозинството във ВСС правят вече дни наред.

Атанаска Дишева припомни практиката на прокуратурата да изнася избирателно доказателства и подчерта, че общественият интерес е докладът да е публичен. "Ако тази година има един случай, в който обществото трябва да слуша нашия дебат, това е този случай", посочи Дишева. Репликира я Георги Кузманов от прокурорската квота, според когото така слабостите на софтуера ще станат обществено достъпни и "всеки ще може да се упражнява със системата".

Главният прокурор беше още по-образен, защитавайки тезата, че експертите трябва да бъдат изслушани при закрити врати. Според него в противен случай съветът ще стане смешен. "Съществува реален риск някой седмокласник да влезе и за разпределя дела. Нашата работа не е да обучаваме някого как да влиза в системата", каза Гешев. Според него докладът трябва да бъде публикуван, но с разрешението на наблюдаващите прокурори. "Не мога да повярвам, но съм съгласен с Панов и Дишева. Обществото трябва да бъде запознато при спазване на презумпцията за невиновност", каза Гешев, който в последните дни сравни системата с коронавирус и посочи поименно виновните - Панов, Калин Калпакчиев и бившия правосъден министър Христо Иванов."Системата е внедрена на тъмно, на пожар, срещу 12 хил. лв., колкото е заплатата на компютърен специалист", разпали се главният прокурор.

Според Лозан Панов личностните нападки изместват важния разговор. "Нека да боравим като юристи с факти, а не с твърдения и нападки. С лекота се хвърлят в пространство всякакви твърдения, които не се базират на факти", посочи той.

В крайна сметка със 17 гласа съветът реши да закрие заседанието си. Против гласуваха само Лозан Панов, Атанаска Дишева и Олга Керелска.

След продължилата часове закрита дискусия стана ясно, че ВСС ще прекрати договора за поддръжка на системата за случайно разпределение на делата със "Смарт системс". Кадровиците ще търсят специалисти, които да ангажират за отстраняването на уязвимостите в системата, открити при проверка от външни експерти. Същевременно шефът на IT отдела на съвета ще трябва да извърши верификация на IP адресите в системата, съобщи lex.bg.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?