Уволненият главен прокурор Иван Гешев се оплака във Фейсбук, че не е освободен като редови прокурор въпреки подаденото от него заявление.
"Девети ден Прокурорската колегия не се произнася по искането ми за оставка като прокурор", пише Гешев. Според неговото тълкуване освобождаването му от длъжност главен прокурор с президентския указ от 15 юни не го освобождава като редови прокурор. Този акт е от изключителната компетентност само и единствено на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, а не на Пленума, сочи Гешев и пуска цялото си писмо до Прокурорската колегия.
Магистрати коментираха пред "Сега", че Гешев вероятно е имал проблем с получаването на 20 брутни заплати, които се дължат на съдиите, прокурорите и следователите при напускането на системата. (Дава се по една заплата за всяка прослужена година, но не повече от 20 общо.) Те обаче не се полагат на дисциплинарно уволнените. Затова и Гешев иска да бъде освободен като прокурор все едно е подал оставка, допускат те. Основната заплата на главния прокурор в момента е около 10 000 лв. Отделно има 2% клас "прослужено време" за всяка година в системата (максимумът тук е 40%).
Той разказва, че е депозирал оставката си пред Прокурорската колегия на 19 юни. И все още няма произнасяне по същество по заявлението му за напускане. "Затова още веднъж публично призовавам Прокурорската колегия да вземе решение и да уважи желанието ми за напускане. В противен случай възникват логичните въпроси - кой и защо се страхува от излизането ми от системата на съдебната власт? И ако все още съм прокурор с пълни права - дали мога да арестувам някого, например някой от разследваните в момента политици? Прокурорската колегия към ВСС дължи всички тези отговори на българското общество", завършва излеянието си Гешев.
На 19 юни в дневния ред на Прокурорската колегия беше включено заявлението на Гешев, че иска да остане прокурор във Върховната касационна прокуратура. Междувременно обаче той прати ново - че иска да се махне от системата и обяви нещо като политически проект. Колегията прие само за сведение заявлението, че Гешев не желае да бъде преназначен във върховната прокуратура.
Гергана Мутафова, която е член на колегията, обясни пред "Сега", че се приема, че с освобождаването като главен прокурор, Гешев автоматично е освободен и от системата. Основанието, на което той бе махнат от поста, всъщност е основание за дисциплинарно уволнение на магистратите по принцип. Т.е. няма как някой да бъде уволнен като главен прокурор за накърняване престижа на съдебната власт, но да се приеме, че има интегритет да е редови магистрат. Мутафова все пак призна, че в закона има дупка.
В началото на днешното заседание на Прокурорската колегия Огнян Дамянов обясни, че оставката на Гешев никога не е приемана за сведение. Заявлението на Гешев, изчетено от Дамянов на 19 юни, обаче завършваше с: "Може да приемете горното и като депозиране на оставка."
Дамянов посочи още, че по закон прокурор подава оставка с едномесечно предизвестие чрез административния си ръководител. Срокът за произнасяне на Прокурорската колегия е 1 месец и ние винаги сме постъпвали така, посочи Дамянов. Но и допълни, че "за да подаде някой оставка, трябва да има качеството на магистрат". Дамянов обясни, че молбата на Гешев бъде включена в дневния ред на ресорната комисия към Колегията за следващата седмица.
С какво още се занимава днес Прокурорската колегия вижте тук: