Временният главен архитект на Столична община Богдана Панайотова е одобрила вчера план за вдигането на 7-етажна сграда в двора на ресторант "Синият лъв", който се намира на метри от Народния театър "Иван Вазов" в сърцето на София. За това сигнализира бившият шеф на Столичния общински съвет и сегашен депутат от ГЕРБ Георги Георгиев. Той припомни, че казусът с инвестиционното намерение има дълга история. "Като председател на СОС преди година и половина обявих, че проектът няма да се разглежда, докато инвеститорът не представи ново изследване с максимално запазване на 25-те съществуващи дървета. Комисията по околна среда тогава също отложи разглеждането", коментира Георгиев във "Фейсбук".
Действията на Панайотова са наистина скандални, като се има предвид, че години наред граждани протестираха срещу този строеж. Те бяха подкрепяни от общински съветници от "Демократична България", която днес е част от коалицията ПП-ДБ-"Спаси София". Същата стои зад кмета Васил Терзиев, назначил временния главен архитект.
В мандата на миналия СОС, в който ГЕРБ имаха мнозинство, искането за застрояването на двора няколко пъти влиза за обсъждане в комисията по екология. През юли 2023 г. тя дори проведе извънредно заседание по казуса заедно с още няколко искания за сеч на дървета в различни части на София. Тогава проектът за новата сграда до Народния театър бе блокиран от бившия общински съветник от ДБ Иво Божков, който покани жители на ж.к. "Борово", дошли да протестират срещу унищожаване на растителност в техния квартал, да останат и при обсъждането за "Синият лъв". По този проект се готвеше гласуване на информация за премахнане на 21 от 25-те дървета в градината на ресторанта. С тяхното рязане на практика щеше да се даде старт на процедурата по одобряване на искането за строеж на офис сграда.
Първоначално представителите на ГЕРБ видимо бяха настроени да приемат информацията за сеч на дърветата около "Синият лъв". В хода на заседанието обаче Божков призова хората от "Борово" да участват и в дебатите по казуса в район "Средец". След това ГЕРБ смениха тона и предложиха становище относно изсичането да даде районният кмет Трайчо Трайков. Бившият главен архитект Здравко Здравков обърна внимание, че Трайков вече е изпратил две становища. Въпреки това искането на ГЕРБ бе прието и окончателното решение за спорния строеж бе отложено за пореден път. До изборите през есента на 2023 г. то повече не бе повдигнато.
Както "Сега" нееднократно е писа, теренът под "Синият лъв" е бивш държавен, но през 2005 г. е продаден от областния управител на частна фирма. В момента имотът от 1,55 дка е притежание на фирма "А-Трейд 3000", собственост на бизнесмените Димитър Борисов и Иво Иванов, по-известни като съдружници в сметосъбиращата компания "Титан". От години те са обявили намерение да строят в него висока офис сграда с 3 подземни паркинг нива.
ОТГОВОР
След сигнала на Георги Георгиев от Столична община отговориха, че разрешение за строеж още няма, а има издадена заповед за одобряване на проект за подробен устройствен план. "Във връзка с публикация в социалните мрежи от страна на бивш общински съветник на ГЕРБ, който прави внушения за „тихо и незаконно“ предстоящо застрояване на офисна сграда до ресторант „Синият лъв“, както и неверни твърдения, че проектът не е съгласуван с НИНКН и че липсва становище на комисията по екология към СОС и други неверни твърдения, Столична община заявява: В.р.и.д Гл. архитект не е издавал разрешение за строеж. На 5 декември 2024 г., на базата на всички изискуеми по ЗУТ и ЗУЗСО документи, съгласувания и становища в изпълнение на изискванията, поставени в заповедта за разрешаване за изработване на ПУП от 2020 г. на арх. Здравков и след разглеждане и приемане на проекта от общински експертен съвет за устройство на територията (ОЕСУТ), вр.и.д. Гл. архитект издава Заповед за одобряване на ПУП - план за застрояване и работен устройствен план", се казва в съобщението.
От общината припомнят досегашната история на казуса със "Синият лъв":
- През 2020-та година със Заповед на бившия Гл. арх. на Столична община арх. Здравко Здравков е разрешено изработването на проект за подробен устройствен план /ПУП/- план за застрояване (ПЗ) и работен устройствен план (РУП) за посочения имот.
- С одбрения проект се предвижда изграждане на 6-етажна офисна сграда, като височината й е определена от условието за покриване на калканните стени на съседните сгради, съгласно Закона за устройство на територията (ЗУТ).
- Към проекта са представени всички необходими съгласувания изискани в Заповедта за разрешаване изработване на проект за подробен устройствен план (ПУП) на арх. Здравков с ЧЕЗ, Топлофикация и Софийска вода.
- Към документацията е приложен и проект за организация на движението и транспортен достъп, съгласуван през 2022 г. от постоянната комисия за транспорт, организация и безопасност на движението към СО, както и от отдел „Пътна полиция“ към СДВР.
- На лице е и положително становище по проекта от район „Средец“.
- Проектът за ПУП е съгласуван с положително становище през 2021 г. и от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) към Министерство на културата.
- В хода на процедурата, към преписката са представени две становища от 2018-та и 2023-та година, на постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори. В първото становището от 2018-та година, към процедурата за разрешаване на изработване на проект за ПУП е посочено, че комисията подкрепя премахването на съществуващата в имота висока дървесна растителност с предвиждане на компенсаторно озеленяване.
Във второто становище от 2023-та г., към проекта за ПУП, с пълно мнозинство (10 от 10 гласа) от страна на комисията е взето решение, указващо начина на извършване на компенсаторното озеленяване, при изследване възможността на максимално запазване на високата дървесна растителност.
След като собственикът на имота е запознат със становището, представя проект, съобразен с посочените изисквания, актуализирано заснемане на високата дървесна растителност и актуална експертна оценка, според които се запазват повече дървета от първоначалния вариант на проекта, в изпълнение на указанията на постоянната комисия. Документите са заверени от отдел през ноември 2024 г. от „Благоустройствени дейности“- Направление „Архитектура и градоустройство“, при изрично спазване на условията на постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори към СО от 2023 г.