Медия без
политическа реклама

Конституционният съд отхвърли част от Закона за социалните услуги

14 Юли 2020
Илияна Кирилова

Конституционният съд обяви, че три разпоредби на Закона за социалните услуги влизат в противоречие с основния закон на страната. Като аргумент съдиите посочват, че въпросните текстове „дават широки права на доставчиците да посещават и да получават лична информация за обслужваните лица и ограничават правата на родителите в случаите на ползване на социални услуги от непълнолетни лица”.

Законът беше приет от парламента през март 2019 г., но влезе в сила чак от юли 2020 г. заради протести на родителски организации, предизвикани от слухове, че държавата ще отнема деца. Жалбата в КС беше внесена от БСП. Социалистите обявиха, че стъпват върху мотивите на гражданските сдружения, недолстващи от закона.

Първият текст, който ще отпадне от закона, засяга възможността доставчиците на социални услуги да събират информация от всевъзможни източници за лицето, на което изготвят индивидуален план за подкрепа – от държавни органи, общината, личния лекар, семейството и близките, лечебни заведения, образователни институции и др. Съдът отхвърля и разпоредбата, която забранява на доставчика да откаже подкрепа на дете, което го е потърсило. Премахва се и правомощието на служителите на Агенцията за качеството на социалните услуги, когато изпълняват контролните си функции, да посещават домовете на лицата, получаващи такива услуги, и да им искат пряко информация.

Дългата 38 страници жалба на БСП е отхвърлена в другите й части.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата