Медия без
политическа реклама

Куп преписки срещу убития Божанов са потънали в прокуратурата

Мрежата около Нотариуса и влиянието му в съдебната власт са сравними с тези на Петьо Петров-Еврото, твърдят магистрати

05 Февр. 2024Обновена
Според Андрей Янкулов от АКФ Мартин Божанов е бил лидер на група, която е решавала проблеми с правосъдието на хора с възможности
Илиана Димитрова
Според Андрей Янкулов от АКФ Мартин Божанов е бил лидер на група, която е решавала проблеми с правосъдието на хора с възможности

Куп жалби и преписки срещу Мартин Божанов-Нотариуса, който беше убит на 31 януари, са потънали в Софийската районна прокуратура. Това показва справка на държавното обвинение за Божанов, с която "Сега" разполага. В справката, освен като лице, срещу което са подавани жалби, Божанов фигурира и като обвиняем, извършител, осъден. Два пъти се появява и като пострадал - веднъж по дело за средна телесна повреда от 2013 г., което обаче е прекратено, и веднъж заради открадната кола.

Все пак Божанов е от страната на разследваните, без обаче да бъде постигнат особен резултат, особено в последните години, когато нищо срещу него не стига до съда.

През 2020 г., например, е постановен отказ да бъде образувано разследване по анонимен сигнал срещу Божанов за имотни измами с апартаменти. Сигналът първоначално е подаден към спецпрокуратурата, която го е пратила по компетентност на Софийската районна прокуратура. Там е решено, че е изтекла давността за наказателно преследване и затова прокурорът е преценил дело да няма.

Четири години по-рано срещу Божанов е подадена жалба от конкретен човек за закана за убийство. И тази преписка обаче е прекратена от районната прокуратура с мотива, че деянието не е извършено или не е престъпление. Същият човек подава сигнал срещу Божанов и през 2017 г., но отново е постановен отказ да бъде образувано разследване.

През 1998 г. Божанов е обвиняем за кражба заедно с още едно лице. Делото стига до съда. Нотариуса е оправдан на първа инстанция през 2006 г. В прокурорската справка той фигурира и като обвиняем по дело за измама и за ползване на неистински документи.

Срещу него има и съдебно производство за унищожаване на документи. Вероятно става дума за откраднатото от Върховния касационен съд дело срещу нотариус с отнети права, забъркан в куп имотни скандали.

Излиза, че в крайна сметка Божанов е осъден по някое дело, защото фигурира като такъв в прокурорската справка, като през 2021 г. е оставено без уважение като недопустимо молбата му да получи съдебна реабилитация. 

От справката се вижда още, че жалба срещу Божанов е подавала и бившата му съпруга. Но и на нея Софийската районна прокуратура отказва образуване на разследване.

В петък зам.-градският прокурор Иво Илиев съобщи, че било е въпрос на време Софийската градска прокуратурата да повдигне обвинение на Мартин Божанов-Нотариуса. Той разказа, че се води едно досъдебно производство по отношение на дейността му.

"То се касае за имотни измами, пране на пари от тези измами и принуда по отношение на съдии, гледали граждански дела, по които има някакъв интерес", обясни прокурорът. И допълни, че Божанов не е бил привлечем като обвиняем, защото разследването не е приключило. Производството било на самия си финал, но, по стечение на обстоятелствата, вече няма как да се търси отговорност от Божанов. По това дело е направен опит да бъде преместено в Софийската районна прокуратура, където е потънал не един сигнал срещу Нотариуса. 

Заради отказа на наблюдаващия прокурор производството срещу Божанов да бъде прехвърлено от градската в районната прокуратура, той и още един прокурор и досега са с охрана. Опитът делото да бъде прехвърлено е направен по времето, когато Иван Гешев беше главен прокурор. Прокурори коментираха, че разследването срещу Божанов се е "отпушило" едва след уволнението на Гешев. Тепърва обаче се очаква разследващите да разплетат мрежата около Нотариуса, за която, изглежда, в съдебната система всички знаят от години. Остава, разбира се, и хипотезата ликвидирането на Божанов да е опит да бъде прикрита информацията, която той е имал за магистрати и за пороците в системата. Според правосъдния министър Атанас Славов Божанов се е ползвал с протекции на високо ниво в държавата.

Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд, която организация освети Божанов преди време, коментира тези дни, че той е имал много информация за много хора от властта. Според него Божанов е бил лидер на група, която е решавала проблеми с правосъдието на хора с възможности. По думите на Янкулов членове на мрежата на Божанов са бивши служители на службите, основно хора с контакти по високите етажи на правосъдието. Като пример за влиянието на групата му той посочи назначението на втората съпругата на Божанов в ГДБОП. Тя и досега работи там, като в момента е в отпуск по майчинство.

Божанов беше собственик на затворен частен клуб за магистрати в София, разказа и Николай Стайков, разследващ журналист и съосновател на Антикорупционния фонд. Прокурори потвърдиха информацията пред "Сега". Клубът носи името SS. МВР ще извърши проверка на твърденията за частен клуб за магистрати, управляван от убития Мартин Божанов - Нотариуса, коментира днес главният секретар Живко Коцев. "Предмет на проверка е колко време е функционирал клубът, но ще се изясни и целият този детайл, че се е посещавал само от определен кръг лица с членски карти", поясни той

По информация на "Сега" за последните 20 години през Божанов, който бе убит малко преди да стане на 49 г., са минали 225 имота. Магистрати сравниха мрежата около него и влиянието му в съдебната власт с Петьо Петров - Еврото и аферата "Осемте джуджета". С Божанов са работили както прокурори, така и адвокати, за което в момента се събират доказателства.

Справка на "Сега" за Божанов в Имотния регистър за 30 години назад не показва такова голямо имотно движение, което да е поименно свързано с него. Божанов все пак е бил доста активен - присъства и като купувач, и като продавач, и като получил дарения, и като страна по имотни спорове, и с възбрани от някогашната комисия за конфискация още по времето, когато неин шеф бе Стоян Кушлев.

ПРИЗИВ

Фондация "Антикорупционен фонд" призова да бъде създадена парламентарна комисия за проверка на фактите и обстоятелствата около дейността на групата на Мартин Божанов - Нотариуса. От изнесено в последните дни става очевидно, че съмненията за чадър над дейността му от страна на институции са повече от основателни и имат нужда от цялостно и детайлно изясняване, аргументират се от АКФ. Според организацията има риск от "поредното недопустимо пренебрегване на проблема чрез формално, повърхностно и избирателно разследване от лица, които потенциално са замесени индиректно или директно в тези схеми на влияние". 

Експертите от АКФ смятат, че ако бъде ръководена обективно и компетентно, такава парламентарна комисия може да допринесе значително за осветяване на  нерегламентирано влияние в правосъдната система, както и да предотврати прикриването на поредните престъпления срещу правосъдието и да има оздравителен ефект върху цялата система.

Славов: Цялата история може никога да не се разплете

Институциите имаха две години да реагират на изнесените факти и данни в разследването на Антикорупционния фонд срещу Божанов, което е от лятото на 2021 г. Очевидно това се случва бавно - толкова бавно, че цялата история може никога да не се разплете, коментира правосъдният министър Атанас Славов пред Нова тв. Според него контактите на убития са стигали до най-високо ниво, тъй като си е позволявал изключително дръзко поведение, включително да заплашва съдия по време на заседание.

Министърът призова да се провери и дали е имало паралелен клуб на магистрати и кои от тях са влизали в него. "Това е знак за изпадане на форма в зависимост, за нарушаване на техния професионализъм. Изключително важно беше за България да закрием т.нар. спецправосъдие, именно заради тези случаи. Това, което се случваше в спецправосъдието, беше перверзия", каза още министърът.

"Голяма част от хората, изпълнявали поръчки, все още са в съдебната система, на различни позиции - това е факт. Вероятно се държат много по-умерено, съобразяват се с правилата, но не са понесли отговорност - това е големият проблем", смята Славов.

Член на ВСС: Шокиращо

Даниела Марчева от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет пък разказа в ефира на Нова тв, че никога в кариерата си не се е сблъсквала с "толкова немислимо поведение". Марчева е участвала в изслушването на двамата съдии, които твърдят, че са били изнудвани и заплашвани от Божанов - Цветко Лазаров и Владислава Цариградска. "Заплахите към колегите присъстват включително в открити съдебни заседания, които са публични и се записват. За мен беше шокиращо. Това чувство на безнаказаност - да заплашваш съдии по време на съдебни заседания, пред други хора, е немислимо поведение", коментира Марчева. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?