Казусът със съхранението на машините за гласуване за парламентарните избори остава висящ.
Във вторник стана ясно, че правителството няма да изпълни обещанието си да осигури склад, в който да се пазят устройствата. Ден по-късно, въпреки опитите на Централната избирателна комисия (ЦИК) да изясни нещата, особено развитие нямаше.
На заседанието на ЦИК в сряда беше съобщено, че сутринта е била проведена среща между членове на комисията и представители на Министерския съвет. По време на разговора правителствените чиновници са разкрили, че са водили преговори със „Сиела Норма” – доставчикът на машините. Постигнато е съгласие, че фирмата ще наеме за своя сметка склад, в който да се пазят устройствата от доставката им в София до придобиването на собствеността върху тях от страна на ЦИК.
Членът на комисията Николай Николов предложи да бъде питана „Сиела Норма” дали ще действително фирмата е поела такъв ангажимент към правителството. Колежката му Севинч Солакова обаче възрази, че най-напред трябва да се разбере дали хората, от които идва информацията за преговорите, действително представляват Министерския съвет и отговорния за изборите министър.
Притеснението на Солакова е съвсем основателно – същия ден кабинетът реши, че организацията на изборите по негова линия ще се движи от вицепремиера и министър на туризма Марияна Николова. А изборните комисари бяха свикнали да работят с вицепремиера Томислав Дончев, който години наред координира изборната подготовка.
В крайна сметка, членовете на ЦИК се разбраха да си изяснят детайлите по въпроса в работна група – с други думи, извън формалните заседания на комисията.