Медия без
политическа реклама

Министерство и държавна агенция спорят чия е руската църква

Не са изгонени руски свещеници, а хора, работили срещу националните интереси на България, твърди премиерът

26 Септ. 2023Обновена
Руската църква в София
БНТ
Руската църква в София

Руската църква е собственост на руското посолство. Това съобщиха от Агенцията по вписванията, цитирана от БНТ. Това е държавната агенция, която поддържа националния имотен регистър. По-късно днес Министерство на правосъдието заяви, че агенцията не е компетентна чия е собствеността. Агенцията разпространи съобщение, че при нея има нотариален акт от 23.07.1997 г. за имот, придобит с дарение на земята, строителство на църква, които от собственост на руското царско дипломатическо агентство преминават към посолството на Руската федерация. 

 

Българските власти решиха да изгонят от страната предстоятеля на Руската православна църква в София архимандрит Васиан. Това съобщиха за ТАСС от руското посолство в България.

Агенцията твърди, че посоченият нотариален акт е съставен от Иван Дахтеров – нотариус при Софийски Районен съд. Той се основава на молба на руския посланик руското посолство да бъде признато за собственик на земята и храма. 

 

Патриарх Неофит е назначил български свещеници за Руската църква. Това става ясно от официално съобщение на Светия Синод на Българската православна църква  "Със своя заповед от днес, 25. г.

"Установяването на собствеността върху руската църква изисква задълбочена проверка, анализ на нормативна уредба и документи находящи се и извън Агенция по вписванията (Държавен архив, Столична Община и др.). В този смисъл въпросът за собствеността й не е в компетентността на Министерството на правосъдието и Агенцията по вписванията", съобщиха от правосъдното министерство. Министерството се е опитало да провери крепостния акт, върху който стъпва нотариалният акт от 1997 г. Актът от 1898 г. не е наличен, защото е на повече от 100 г. и е архивиран в  отдел „Териториален архив – София.

В нотариалния акт не е описано да са представени документи и доказателства по отношение на строителството и правоприемството между Руското царско дипломатическо агентство и Посолството на Руската Федерация, отбелязват от МП.  

 

"Собствеността е на посолството на Руската федерация в момента. Имаше колебание дали трябва да призная за собственик Русия като държава или посолството. Но тъй като актът беше издаден на посолството на царска Русия затова и беше издаден отново на посолството", каза Иван Дахтеров, нотариус, цитиран от БНТ.

Ловчанският митрополит Гавриил също твърди, че руската църква е собственост на руското посолство: "Няма никакво съмнение, че собствеността на руската църква е на Русия, тя е строена първо от Русия, с парите на Русия и през 1997 г. те са си извадили нотариален акт възоснова на всички тези документи, които имат, така че в това не може да има съмнение. Освен това съм бил 10 години в Софийска митрополия, сега съм в Светия синод председател на Върховния църковен съвет, който се занимава с имотите на Св. Синод, трябва да кажа, че такава собственост на руската църква нито се числи в Софийска митрополия, нито към имотите на Св. Синод."

 

Църквата трябва да стои отворена, организацията става от страна на Българската православна църква, заяви часове по-рано премиерът Николай Денков пред журналисти, цитиран от БТА. Той коментира казуса със затворената Руска църква „Св. Николай Мирликийски“ в София преди участието си в Национално съвещание на МВР. 

Църквата беше затворена след експулсирането на предстоятеля ѝ и двама беларуски свещеници. В понеделник патриарх Неофит назначи свещеници от София, които ще извършват богослуженията в храма. По този повод от пресслужбата на кабинета съобщиха, че държавата е готова да съдейства за възстановяване на богослуженията в храма. 

Патриархът създаде необходимата организация, за да осигури свещенослужители, които могат да проведат съответните дейности, припомни Денков. Нотариалният акт за църквата е издаден през 1997 г., но тепърва предстои да се анализира как стои юридически въпросът със собствеността. Би трябвало да е на реципрочна основа – на Българската църква в Москва и на Руската църква в София. Това е въпрос, който тепърва ще се дискутира, коментира премиерът. 

Не са изгонени руски свещеници, изгонени са хора, които са работили срещу националните интереси на България. Те са чужди граждани, така че в случая следваме стандартна процедура, уточни Денков за експулсирането на духовниците. Прочетох доклада на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), има достатъчно основания тези хора да не бъдат допускани в България следващите пет години, каза още Николай Денков.  

Според премиера има основание за критиките към ДАНС. „Доста от информацията, която видях е за предишни години. Въпросът кога е трябвало да се реагира е отворен. Ще имаме разговор с председателя на ДАНС, той в момента е командировка в чужбина. Когато се върне, този разговор ще бъде проведен“, каза още премиерът. Той припомни, че докладът е секретен и не може да изнесе нищо конкретно от него. 

Политиците със сигурност имат право да изказват критики, но ДАНС няма право да изказва мнение за политиците, тя е деполитизирана структура по закон, коментира министър-председателят.

Руската църква "Св. Николай" е българска собственост, не е освещавана от руски духовни лица и не може да бъде заключвана нито от руската държава, нито от представители на руската православна църква.

 

"СЕГА" припомня:

До скандала и казуса се стигна след като руското посолство в София обяви, че българските власти са решили да изгонят от страната предстоятеля на Руската православна църква в София архимандрит Васиан. Освен Васиан, страната ни трябваше да напуснат и двама служители на църквата "Свети Николай Мирликийски", уточняваха от посолството. 

По-късно ДАНС излезе със съобщение, че със заповед на председателя на агенцията са наложени принудителни административни мерки на един руски гражданин и на двама граждани на Беларус. Те са експулсирани, отнето им е правото да пребивават в България и имат забрана да влизат в страната в следващите 5 години. ДАНС посочва само инициалите им - Н. З., гражданин на Руската Федерация и Е. П. и В. Б. от Беларус.

Тримата са експулсирани заради дейност, насочена срещу националната сигурност и интереси на България. "Придобити са данни за действия на посочените лица, свързани с реализацията на различни елементи от хибридната стратегия на Руската Федерация за целенасочено оказване на въздействие върху обществено-политическите процеси в Република България в полза на руските геополитически интереси", се казва още в съобщението.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Руска църква, посолство

Още по темата