Министерство на отбраната продава 40 имота, като иска за тях над 12 млн.лв. Това става ясно от две заповеди на министъра на отбраната Красимир Каракачанов, публикувани на сайта на ведомството. С тях се обявяват търгове с тайно наддаване за продажба на недвижими имоти – частна държавна собственост, които са в управление на МО.
Сред продаваните имоти има както магазини в София, така имоти в Търновско с по над 10 сгради върху тях или пък укрития във Врачанско. В списъците са имоти и в Шумен, Търговище, Пловдив, Ловеч, Монтана, Благоевград или в населени места край тях.
Някои от продаваните застроени площи се предлагат с цени от над 1 милион лева. Така например се продава имот в гр.Гоце Делчев, м.„Забурдата“, с площ 219,695 дка, застроен с 3 сгради за сумата от 1 017 000 лв. 1 353 700 лв пък се иска за поземлен имот в с.Игралище, общ. Струмяни, обл. Благоевград, на който има и 22 сгради. Имоти за над 1 млн.лв се продават и в град Дебелец, Търновско и в монтанското село Габровница.
Интересни изглеждат магазините в София, имотите в село Оброчище, община Балчик, намиращо се в близост до Албена, Кранево, Златни пясъци, както и два имота във Варна - в местностите.„Арабтабия" и „Аязма". Последните два са за общо 1,5 млн.лв. Продават се дори имоти в с. Соколаре, общ. Бяла Слатина, които са обявени като общо 11 укрития.
Закупуването на тръжна документация и огледите на всички предлагани имоти са от края на януари до средата на февруари, а самите търговете са предвидени за края на февруари и началото на март.
Обичайно ръководството на МО обяснява тези големи продажби с отпадналата необходимост от имотите, както и че трябва да се плаща прекалено много за охрана. Само преди година обаче точно такива сделки станаха повод за голям скандал, който стигна и до парламента. Той гръмна след обвинения на "Атака" срещу бившите партньори в „Обединени патриоти”. Хората на Волен Сидеров твърдяха, че МО разпродавал масово на занижени цени. „Става въпрос за апетитни имоти по Черноморието, в промишлени зони, в идеалния център на градовете, които са продадени в пъти по-евтино”, твърдяха от "Атака". Те посочиха конкретни сделки в община Пловдив, в община Несебър и в община Русе
В началото на март м.г. бе извикан да дава обяснения в Народното събрание министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Той нападна опонентите си, че търсят политически девиденти и представи статистика, според която за периода 2001-2008 г. са продадени общо 392 имота, които въоръжените сили вече не използват, а от 2009 г. досега – 196 имота. По негово време били най-малко – едва 16 имота от 2017 г.. „Споменавате острови, полуострови, архипелази, жълти павета – бъркате се, вероятно, с Крим или Чукотка ... Сравнителният анализ показва ясно, че по времето, когато аз съм бил министър, няма свръхпродажба на имоти”, обяви тогава военният министър. И се похвали, че бил първият шеф на ведомството, който изкупува обратно имоти - 56 декара, предадени на община Поморие, и 6 имота в Пловдив, обхващащи общо над 90 декара.
Последва оправданието, че само охраната на имотите с отпаднала необходимост струва на държавата милиони левове годишно, През 2017 г. за тази цел са изразходвани 15 477 000 лв., през 2018 – 17 341 000 лв., а през 2019 г. – 19 436 000 лв. „Сумата нараства, защото нараства и минималната работна заплата”, обясни военният министър.
Пак по онова време Каракачанов твърдеше и че Министерството на отбраната планира да строи жилища за военнослужещите в големите градове, като преотстъпва право на строеж върху собствени имоти на предприемачи срещу готови апартаменти. Според идеята имотите на МО, на които могат да се строят жилища, ще се обявят с публична процедура, на която фирми ще обявяват какъв процент от бъдещите жилища ще бъдат дадени на министерството и до каква степен ще бъдат завършени. Министърът смяташе, че поне 25% от застроената площ може да бъдат жилища за армията.
Каракачанов даваше пример с имот от 54 дка в столичния квартал “Обеля” - към бъдещия комплекс можело да се добавят детска градина и училище, тъй като в София има и проблем с детските ясли, който допълнителни намалява мотивацията за започване на работа в армията или преместване на военнослужещи от други места. “Само в София 1200 са картотекираните нуждаещи се от жилище, а в цялата страна са 3324,” каза Каракачанов.
Министерството на отбраната дава 150 лв на месец за наем на военните. “В Ямбол с тях се покрива половината от наема, а в София не може да се покрие и четвърт,” обясни военният министър. Такива имоти, които са били дадени на община Пловдив вече са върнати на министерствотото, тъй като общината не е направила нищо върху тях. Каракачанов добави, че в София има такива 8-9 имота в София и 6 в Пловдив. В Поморие, където няма нужда от жилища, можело да се построи почивен дом или старчески дом.
До този момент не е официално известно да са построени жилища за военни по рекламираната от военния министър схема.
Към нaчaлoтo нa 2020 г. военните имoти c oтпaднaлa нeoбхoдимocт ca били oбщo 1172. Oт тях 122 мaгaзинa и пoдблoкoви прocтрaнcтвa и 1052 вoйcкoви тeрeнa кaтo бивши кaзaрми, cклaдoви рaйoни, пoлигoни, лeтищa и cъпътcтвaщa инфрacтруктурa към тях.