До 8 метра високи сгради. Към момента не се предвижда промяна в автомобилния достъп - ще се влиза откъм местността Почивка до наличния и сега паркинг.
Това са най-важните, неизвестни до момента, аспекти от проекта за варненската крайбрежна алея, ако се съди по гражданския интерес. Инвестиционните намерения бяха представени днес от изпълнителните директори на "Холдинг Варна" Ивелина Шабан и Милчо Близнаков. Вчера кметът Благомир Коцев призова дружеството да обяви какво точно възнамерява да строи, след като от средата на януари на алеята се изграждат ВиК и друга техническа инфраструктура.
Проектът, известен като "Алея първа", след дългогодишно замразяване получи рестарт през последните месеци. Земята - дълга тясна ивица между самата алея и ската на Морската градина, е собственост на холдинга. Шабан обясни днес, че според споразумението с държавата следва да се вложат около 73.1 млн. лв., но сумата вероятно щяла да надхвърли 80 млн. лв. В нея влиза и укрепването на ската, което дружеството извърши в по-голямата част до момента, след като придоби навремето терените. Амбициите са всичко по проекта, тоест цялата "Алея първа", да бъде завършена между 3 и 5 години. Ще има центрове за балнеология, за водни спортове и обучение, за хидроложки експозиции, информационен център т.н.
Холдингът има възможност да започне веднага дейността по три от обектите, след като набави от институциите нужните разрешителни - панорамен асансьор, минерален център ( 25-метров басейн, пързалки и сграда със сауни, съблекални, душове...), конгресна сграда с около 300 места (залите ще се преконфигурират, да се ползват и за творческите цели). Асансьорът, съчетан със стълби, щял да бъде с безплатен достъп, като бъде предложен за стопанисване на общината.
Малките заведения по алеята най-вероятно ще останат, но ще трябва да съответстват на общата архитектурна визия. Бяха обещани много зеленина, запазване на облика, а и рибарското селище в района на Почивка да остане.