Бившият военен и външен министър Николай Младенов е вторият български политик, чието име изплува от изтеклите документи "Пандора", съобщи разследващият сайт bird.bg. Той е регистрирал офшорната фирма Afron Enterprises Ltd на Сейшелите през швейцарски посредник, което се случва през август 2013 г., седмица след като става специален пратеник на ООН в Ирак.
Пред bird.bg Младенов обясни изнесената информация с това, че възнамерявал да започне консултантски бизнес след края на министерския си мандат в България, но възможността да работи в ООН променила намеренията му и той забравил за регистрираната фирма. "Регистрацията на фирма, която се появява на мое име, никога не е работила и никога не имала финансови потоци. През 2013, след края на мандата, реших да започна свободна практика, ново начало. За целта реших да регистрирам фирма, чрез която да работя. Свързах се с швейцарски финансови консултанти и започах кореспонденция с тях. После получих оферта от ООН и плановете ми се промениха”, обяснява Младенов.
Смущаващото в случая обаче е, че офшорната фирма е регистрирана дни, след като политикът започва работа в ООН. Назначението му е обявено официално на 2 август 2013 г., а във всички документи дружеството е учредено на 9 август 2013. Попитан за това несъответствие Младенов се оправда, че не можа да си спомни как е протекъл процесът на регистрация, но каза, че той е започнал преди мандата му в ООН.
Другият притеснителен факт е, че в ООН не знаят нищо за офшорната фирма на Младенов, въпреки че той е задължен да я обяви в имуществената си декларация пред международната организация. От отговор до bird.bg, подписан от говорителя на Главния секретар на ООН, се разбира, че там не знаят нищо за тази фирма и тя не е била декларирана.
След мандата си като специален представител на ООН в Ирак Николай Младенов беше назначен за специален координатор на ООН за мирния процес в Близкия Изток. През декември 2020 Съветът за сигурност на ООН одобри неговата номинация от Антонио Гутереш за специален представител на ООН за Либия. Младенов обаче отказа този пост, позовавайки се на лични и семейни причини, като оттогава не участва в активната политика.
КРИТИКИ
Разкритията около „Досиетата Пандора“ дадоха повод за тежки критики към българските специални служби. „Моите очаквания са българските служби, правоохранителни органи да работят така, че възстановяването на справедливостта в България да минава през това, че българските граждани да научават от тях, а не от чужбина за нарушаването на закона. И очаквам така да работят, че в България да не останат неразкрити кутии на Пандора“, коментира в Благоевград президентът Румен Радев. Сходна позиция изрази и служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов. „Тази информация едва ли е цялата. Големият въпрос е защо службите не са го разбрали първи“, коментира Стоилов. Той допълни, че първият осветен от „Пандора“ – бившият депутат на ДПС Делян Пеевски, е следвало да декларира офшорните си участие в имотните деклараии. „Ако НАП и КПКОНПИ започнат проверки, вероятно ще излязат още неща“, счита Стоилов.
"В Pandora Papers има поне 10 пъти повече български фирми регистрирани като офшорни компании", коментира пред БНТ и Тихомир Безлов от Института за изследване на демокрацията.