Медия без
политическа реклама

Нинова ще закрива паралелната държава на Борисов

Лидерът на БСП обяви пред конгреса, че целта й е на изборите партията да бъде първа политическа сила

26 Септ. 2020Обновена
Снимка: БГНЕС

"Ние ще закрием настоящата паралелна държава, защото България има нужда от нов модел на развитие", обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова в политическия си доклад пред съпартийците си на заседанието на 50-ия конгрес, който се провежда днес и утре в зала 1 на НДК и който трябва да утвърди преизбирането й за председател и да гласува ново ръководство.

В документа, който тя чете повече от час, няколко пъти даде заявка за следващ управленски мандат, минаващ през "убедително спечелване на следващите парламентарни избори". "Ние можем да бъде носители на промяната, защото сме единствената партия, която е готова с план за управление на България, който гарантира правова, демократична и законова държава", твърди Нинова.

Победата на изборите обаче не били за "постове, а за лостове за промяна". "Трудните неща не ни стряскат. Никога не се предавайте - нито за големи, нито за малки неща. Със здравия разум на държавници, вярвам, че ще управляваме България", посочи още тя.

Нинова няколко пъти декларира, че няма да влиза в сговор нито с ГЕРБ, нито с когото и да е от "настоящата тройна коалиция, която е на власт". Към управляващата коалиция тя причисли и ДПС, което подкрепяло партията на Борисов в по-важните решения през изтичащия мандат.

"Времето не е за тяснопартийно мислене, а за държавнически решения. Всяка партия, вгледана в пъпа си, пропуска България", каза Корнелия Нинова. Тя се обяви за общ фронт за промяна, в който да се включва ляво и прогресивно мислещи хора. Соцлидерът начерта и основните приоритети, ако вземе властта - възстановяване на държавността, възстановяване на разделението на властите и престижа на парламента; гарантиране на свобода на честните предприемачи и на словото; икономика с дългосрочно планиране; нова структура на земеделието; образование обърнато към дигиталното поколение, семейно подоходно облагане за младите хора и преизчисляване на всички пенсии, грижа за екологията - като тема на новото ляво, нормализиране на отношенията с Русия, спиране на разделението - фили и фоби, балансирана външна политика и др.

Нинова обяви още, че БСП се превърнала в ударна опозиция, което било дело най-вече на червените депутати. "Всяка партия, прегърнала се с ГЕРБ не влизала отново в парламента", заяви тя, като припомни, че е отказала постове в управлението на Борисов.

"Моралът в политиката диктува да не лъжеш избирателите си. Бяхме съблазнявани с моркова, бяхме бити и с тоягата, отчете лидерът на червената партия. Само ние не влязохме в скрити договорки, не се продадохме и не се предадохме", допълни тя. Според нея  Победихме на президентските избори и доказахме , че ГЕРБ не е непобедима сила, смята тя.

ОПИТ ЗА ЕДИНЕНИЕ

Реформата в партията пък се доказала във времето. Няма и не бива да има битка между поколенията, а приемственост, подчерта тя за ситуацията вътре в левицата. БСП е единствената не лидерска партия в България, смята Нинова.

Относно първия в историята на БСП пряк избор на председател, Нинова отчете високата избирателна активност, която разбивала "на пух и прах всички твърдения за фалшификация и манипулация на гласуването". "Шапка ви свалям. Пряката демокрация мобилизира партията", допълни тя и няколко пъти повтори, че амбицията е да превърне БСП в първа политическа сила.

В ръководството на 50-ия юбилеен конгрес влязоха и представители на вътрешнопартийната опозиция - лидерът на ПЕС и бивш премиер Сергей Станишев, както и бившият председател на Народното събрание Георги Пирински. 

Предложението за това бе направено в началото на конгреса, като бе предложено и бившият председател на соцпартията Михаил Миков да влезе в състава на ръководството. Той обаче заяви, че не желае да участва в това ръководство и не иска да излага мотиви, защото те са ясни.

Делегатите от Перник предложи в ръководството да влезе и кметът на Перник Станислав Владимиров, което също беше прието. Владимиров също се разграничи от Нинова и демонстрира "топли отношения" с премиера Борисов по време на водната криза в града.

КЪСНО ЛИ Е?

Оптимистично е, че след дълго прекъсване днес отправяме поглед към разговора за бъдещето, но той е закъснял за нашата партия, заяви социологът Юрий Асланов.

"2.5 млн. души в България днес се самоопределят като леви по убеждение. Повечето от тях нашата партия - по различни причини и на различни етапи, отдалечи от себе си и отблъсна. Те не престават да бъдат леви, но не ни подкрепят", даде пример Асланов, който досега и бе член на Националния съвет на партията.

Той посочи още, че "след местните избори през 1999 г. бе отчетено, че партията е спаднала на 216 хиляди, а днес, след прекия избор чухме, че е 80 хиляди. Продължаваме да се наричаме масова партия, но ако не се съприкосновем с всички прогресивни прослойки, нямаме шанс да оцелеем".

Според него публичният образ на партията е "зацапан не от думите, а от делата, тази опасност съществува и днес". Той обясни, че когато и да са следващите избори, вероятността БСП да е първа е много голяма.

"Не можем с един гол ентисиазъм да тръгнем към Министерския съвет, тъй като нямаме никакво съмнение какъв ще бъде резултатът, предупреди от своя страна Валери Жаблянов. И призова за сериозно отношение към евентуално участие на БСП в бъдещото управление, за да оправдае очакванията на левия електорат.

"БСП, вторачена в собствения си избор, не застана начело на протестите. Да, подкрепя протестите, но не иска предсрочни избори. Даваме ли си сметка, че сред причините ГЕРБ да е още на власт е, че не ни достигат както воля, така и вътрешна сплотеност", заяви в изказването си пък Янаки Стоилов, който предложи и бъдещите кандидати за народни представители, евродепутати, номинирани за президент да бъдат избирани чрез преки вътрешни избори.

Според Стоилов, ако червените не се ръководят от принципи и не преодолеят зависимостите си - частни, корпоративни и външни, няма да бъдат достоверни представители на партията.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата