Медия без
политическа реклама

НПО търси конституционния опит на Десислава Атанасова

Двама председатели на парламентарни групи - Делян Пеевски и Десислава Атанасова. Атанасова скоро ще стане конституционен съдия. Дали обаче ще е острие в КС, каквото е в парламента?
БГНЕС
Двама председатели на парламентарни групи - Делян Пеевски и Десислава Атанасова. Атанасова скоро ще стане конституционен съдия. Дали обаче ще е острие в КС, каквото е в парламента?

​​​​​​Може ли да посочите конкретни казуси или правни въпроси, с които сте се занимавали в рамките на своя професионален път, чрез които да демонстрирате опит в областта на конституционното право?

Това е един от 19-те въпроса, които от Българския институт за правни инициативи са изпратили на тримата кандидати за конституционен съдия от парламентарната квота - пенсионираният върховен съдия Борислав Белазелков, шефката на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова и Цвета Рангелова от "Възраждане".

Предварително ясно е, че шанс за двете свободни места в КС имат Белазелков и Атанасова, като номинацията на втората изуми юридическата общност. Не само защото тя е ярка политическа фигура, но и защото няма никакъв опит като съдия. Под номинацията ѝ освен това са се подписали не само Бойко Борисов и санкционираният от САЩ за корупция Делян Пеевски, но и Кирил Петков, Христо Иванов, Атанас Атанасов. Същите, но в различна поредност, са се подписали и под номинацията на Белазелков.

През 2012 г. тогавашният президент Росен Плевнелиев демонстративно напусна клетвата в КС, когато дойде време избраната от парламента Венета Марковска да се закълне. Председателят на съда тогава Евгени Танчев пък прекъсна церемонията с обяснението, че по закон клетвата може да се проведе само в присъствието на президента. Румен Радев още не е коментирал номинацията на Атанасова, но той по принцип громи сглобката по всички линии, така че подобен сценарий не е изключен.

Преди клетвата обаче парламентът поне формално ще трябва да проведе процедура по избор, а претендентите да бъдат изслушани от депутатите. Затова и БИПИ, която навремето се ръководеше от Христо Иванов, е пратила въпроси за тримата.

Пита се още: как предишният ви опит ще допринесе за ефективността ви като съдия в КС; как виждате връзката между националното конституционно право и международното такова; има ли конституционни уредби на други държави или конкретни решения на подобни органи в други държави, които смятате, че могат да бъдат релевантни или от значение в българския контекст. Има и по-лесни въпроси като "кои са основните разпоредби в Конституцията на РБ и каква е тяхната значимост". От кандидатите ще се очаква и да интерпретират принципа за върховенството на правото в контекста на Конституцията и да дадат примери за ключови решения на Конституционния съд. А също и да споделят разбиранията си за разделението на властите и за концепцията "власт възпира власт".

Друг въпрос е как биха реагирали, ако им се оказва натиск и как ще осигурят безпристрастност и справедливост в процеса на вземане на решенията. "Бихте ли посочили примери от професионалната си кариера, чрез които да демонстрирате съобразяване и прилагане на етичните норми на поведение за съответната правна професия?", питат още от БИПИ.

Специално към Атанасова и Рангелова има и въпрос дали биха се отвели, ако станат конституционни съдии и се гледат делата срещу промените в Конституцията, приети преди Нова година.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата