Без ресурс и капацитет областните управителите поемат от 2021 г. контрола върху спазването на противоепидемичните мерки. От тях се очаква да издават при необходимост разпореждания на кметовете, както и на други териториални поделения на централната администрация. Така горещият картоф с неспазване на мерките се прехвърля на структура, която се съмнява още на старта, че ще може да се справи.
Това се разбра при окончателното гласуване на законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2021 г. Депутатите приеха текстовете формално и без дебат, като нито едно предложение на опозицията не бе прието.
5,341 млрд. лв. ще бъдат приходите и разходите на НЗОК за 2021 г. (б.р. бюджетът на касата се приема с балансирано салдо). Сметките бяха завишени с 256 млн. лв. над предварително предложеното от кабинета заради извънредното решение да бъдат осигурени месечни добавки към заплатите на всички лекари и сестри в болничната помощ. За целта централният бюджет осигурява допълнителен трансфер от 237 млн. лв. по бюджета на касата, с които ще се плащат ежемесечно до изтичането на извънредната обстановка добавки в болниците от по 600 лв. за лекарите, 380 лв. - за специалистите по "Здравни грижи" и 120 лв. - за санитарите. Вероятно е значителна част от сумата да бъде спестена при изтичане на извънредната обстановка до края на март, като парите, които не са усвоени, могат да бъдат пренасочени към други дейности, свързани с овладяване на епидемията. При гласуването на основните текстове от законопроекта депутатите отхвърлиха искането на ДПС догодина да не се налагат твърди лимити за редица дейности с оглед на усложнената обстановка.
С промени в други здравни закони парламентът въвежда серия от извънредни правомощия във връзка с ограничаване на последствията от кризата. Министерство на здравеопазването получава възможност да субсидира болници за поддържането на готовност за оказване на медицински грижи. Субсидирането ще се извършва на базата на договори, сключени по реда на Закона за държавните помощи. Здравният министър получи и инструмент, чрез който да наложи планирани от него реорганизации на болниците - риска от глоби и прекратяване на договорите на отказалите да се подчинят. Според одобрените от парламента промени в Закона за лечебните заведения министърът ще има право да разпорежда на РЗИ-тата временна реорганизация на лечебните заведения, включително определяне на болници само за COVID-19 болни, промяна в броя на леглата, командироване на медицински специалисти между лечебните заведения и др.
Още отсега е ясно, че тези текстове ще предизвикат напрежение и надали ще улеснят стиковането между МЗ и лечебните заведения. Редица области отказаха да изпълнят вече дадена заповед за организиране на чисти болници и болници само за COVID-19 по чисто прагматични причини. Сега лечебните заведения, които не изпълнят такава заповед, рискуват глоба от 3000 до 10 000 лв. и прекратяване на договора с НЗОК за срок от три месеца. Заповедите за реорганизация обаче подлежат на обжалване. Предложението на БСП тези текстове да отпаднат не бяха приети.