Рядък случай на идеологически спор имаше днес в Народното събрание. Поводът беше утрешната дата – 1 февруари, на който се почитат жертвите на комунизма. Тогава, през 1945 г., т.нар. Народен съд, създаден след преврата от 9 септември 1944 г., произнася множество смъртни присъди на държавници и военни от царство България. Датата се отбелязва по предложение на бившите президенти Желю Желев и Петър Стоянов.
От името на ПП-ДБ с декларация излезе лидерът на ДСБ Атанас Атанасов. Той напомни за съветската окупация на България, за създаването на Народния съд чрез наредба-закон и другите репресии на комунистическата власт. Посочи, че след падането на комунизма, той е бил обявен със закон за престъпен режим, а присъдите на Народния съд са били отменени. След това атакува БСП.
"Партията, пряка наследница на БКП, избра различна посока. За всичките години на прехода тя не събра смелост да се покае, не се отказа и не осъди кървавото си наследство. Първоначално беше гузното мълчание. В годините, сравнително бързо, то беше заменено с постепенно изопачаване и неглижиране, което в последствие достигна до откровена подмяна и арогантна фалшификация на историята на този черен период. Върху тази благодатна почва днес успешно се настани и наслагва руската пропаганда, а носталгията по социализма добива гротескни размери", заяви водачът на ДСБ.
Червените депутати бяха подготвени и се включиха със собствена декларация, която представи соцдепутатът Галин Дурев. Той заяви, че на ПП-ДБ им липсва "политическа и човешка зрялост". "Всеки може да даде своята оценка. Трябва обаче да снемем политическата емоция от тези дни, ако искаме да имаме едно по-добро бъдеще. Това е роля на историците, не на политиците", смята Дурев.
Той се върна към други събития, които левите в България припомнят като репресии срещу себе си – от убийствата, последвали преврата през 9 юни 1923 г. до наказателните акции на държавата срещу партизаните и техните помагачи през Втората световна война. "Призовавам ви да не се позовавате повече на мъртъвците, за да мотивирате политическите си кампании. 35 години след началото на прехода е време да помислим за други перспективи за развитието на България", добави депутатът от БСП.
Малко по-късно от ДБ обявиха, че внасят промени в Закона за обявяване на комунистическия режим за престъпен. С поправките се цели да се премахнат паметниците, символизиращи комунистическия режим в България. Като примери от ДБ дадоха паметника на съветската армия в София и монументът на Альоша в Пловдив.