По нито един от проблемите при изплащането на втора пенсия няма консенсус и окончателно решение, стана ясно от разяснения на социалния министър Деница Сачева днес. Няма решение дори по считаното за почти сигурно удължаване на срока, в който първите пенсионери с две пенсии биха могли да прехвърлят парите си в НОИ.
Както е известно, около 17 000 жени ще са първите, които ще се пенсионират с две пенсии догодина. Догодина условия за пенсия се очаква да изпълнят 20 000 жени, родени през 1960 г., но 1800 от тях вече са прехвърлили осигуряването си изцяло в НОИ.
За много от първите пенсионери на реформата двете пенсии ще са по-малко от една, защото периодът на натрупване във втория стълб е твърде кратък, а държавата намалява основната пенсия с 20-28% заради отчисленията на осигуровки към него. Тъй като тези прогнози бяха обявени неотдавна, тези първи пенсионери на реформата изпуснаха срока, в който могат да се прехвърлят в НОИ - той е до 5 години преди навършване на пенсионна възраст. За тях се обмисля изключение - да им се позволи да се прехвърлят в последния момент.
Пенсионните дружества обаче настояват човек да може да прехвърля парите си в НОИ до момента на пенсионирането си, тъй като едва тогава може да направи наистина информиран избор. С това държавата няма да се съгласи, даде да се разбере Сачева. "Това означава да има една постоянна национализация на евентуалните загуби - не би било справедливо спрямо другите, които се осигуряват само в НОИ", обясни министърът, цитирана от БНР.
По въпроса за излизащите в пенсия догодина, Сачева обясни, че дискусиите продължават и все още няма окончателно решение. В същото положение са и идеите за намаляване на коефициента на редукция на основната пенсия. Бизнесът смята, че той трябва да е три пъти по-малък от сега планирания - 7%. Самият министър тези дни обяви, че ще предложи основната пенсия да не се намалява за периодите на майчинство, отпуск по болест и безработица.
Засега е известно, че универсалните фондове ще изплащат втора пенсия чрез три продукта. Хората с най-големи постъпления ще имат право на пожизнена пенсия - тя се дава, ако натрупаното в партидата позволява поне 15% от минималната пенсия месечно. Осигурените, на които не достигат средства за пожизнена пенсия, но имат повече от три минимални пенсии в партидите си, ще получават разсрочено плащане. За хората, които имат по-малко от трикратния размер на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст, сумата ще се изплаща еднократно.
Социалният министър потвърди и позицията на правителството, че няма да освободи бизнеса от задължението да плащат първите три дни боледуване - мярка, въведена временно преди 10 години. Сачева не смята, че това ще реши проблема с фалшивите болнични. "Началото на тази дискусия беше свързано с това, че има много злоупотреби. Работодателите се жалват от това, че работниците не са на работното си място. Как ако парите се прехвърлят към Националния осигурителен институт, плащанията по-точно, как се решават тези два проблема? Те не се решават", коментира тя. Плащаните от бизнеса дни струват около 200 млн. лв. на година.