Медия без
политическа реклама

Пеевски, Калин Стоянов и Цветан Василев са призовани за "Нотариуса"

Парламентарната комисия, разследваща влиянията в съдебната власт, ще направи пореден опит да изслуша лидерът на ДПС

Днес, 06:32
Делян Пеевски и Цветан Василев отдавна не са си близки, но за днес и двамата са призовани от най-висшия орган в парламентарната република.
БГНЕС
Делян Пеевски и Цветан Василев отдавна не са си близки, но за днес и двамата са призовани от най-висшия орган в парламентарната република.

Видни гости е призовала за днешното си заседание временната парламентарна комисия, която проучва твърденията за нерегламентирано влияние в съдебната власт и дейността на убития Мартин Божанов - Нотариуса и бившия следовател Петьо Петров - Еврото. Четирите точки в дневния ѝ ред са изслушване на: бившия председател на Върховния касационен съд Лозан Панов, на Делян Пеевски, на служебния вътрешен министър Калин Стоянов и на бившия банкер, подсъдим за източването на КТБ, който се укрива в Сърбия, Цветан Василев.

Това ще е пореден опит комисията да изслуша Пеевски. Панов също не отговори на поканата, която имаше за 1 август. Миналата седмица пък комисията не заседава. И за днес не е ясно кой от поканените ще се яви пред депутатите.

На 25 юли Пеевски сам дойде в комисията, но колкото да остави справка от Софийската градска прокуратура, която според него показва, че няма нищо общо с предмета на комисията. Водачът на ДПС отправи куп обвинения към ПП-ДБ и настоя комисията да изслуша лидера в оставка на ДаБГ Христо Иванов, както и Лозан Панов. На 1 август комисията беше уважена само от Христо Иванов, който тогава разкри колко е бил загрижен Пеевски за кариерата на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков, чийто мандат изтича този ноември.

Лена Бориславова (ПП-ДБ) пък се зарече на Пеевски предварително да бъдат пратени въпроси, така че да може да се подготви по тях и да не се притеснява да се яви в комисията. Не е ясно дали това се е случило.

Комисията "Нотариуса" в 50-ия парламент засега не изглежда да има някакъв смисъл. И в 49-ия парламент имаше такава комисия, но тя приключи безславно дейността си. А след разпадането на "сглобката" ГЕРБ и ДПС на практика бойкотираха дейността ѝ. Комисията в новия, но вече отиващ си парламент, беше предложена от ПП-ДБ. Тя се състои от 20 депутати на паритетен принцип.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?