Медия без
политическа реклама

Пеевски внася законопроект срещу "златните паспорти"

ДПС се активира, за да бъдат отменени визите за САЩ

23 Дек. 2021Обновена
Йордан Цонев и Хамид Хамид обясняват защо е важно да се отменят златните паспорти
Йордан Цонев и Хамид Хамид обясняват защо е важно да се отменят златните паспорти

Делян Пеевски и група депутати от ДПС ще внесат в началото на 2022 г. законопроект за забрана на т.нар. златни паспорти. Става дума за даването на българско гражданство на чужденци срещу инвестиция у нас. Вчера стана ясно, че визите на българите за САЩ няма да отпаднат, докато възможността да се дават такива паспорти не бъде премахната. 

Делян Пеевски не се появи в парламента, за да обяви законодателната инициатива, тя бе представена от Йордан Цонев, Хамид Хамид и още двама депутати от ДПС, които запазиха мълчание. "Със законопроекта за забрана на т.нар. инвестиционно гражданство ще изпреварим и готвената отмяна на механизма от ЕК през 2025", съобщи Йордан Цонев.  Хамид Хамид допълни, че по този начин депутатът Делян Пеевски показва, че няма нищо общо с т.нар. златни паспорти, за което според Хамид бе "несправедливо обвинен от Държавния департамент на САЩ, слагайки го в списъка "Магнитски". Вносители на законопроекта ще са още Мустафа Карадайъ,  Йордан Цонев и Хамид Хамид. "Ще изискаме да се направи пълна проверка на издадените досега златни паспорти и срещу какви инвестиции са издадени. Надявам се, че ще открием интересни неща", каза Хамид.

България сама си е виновна за продължаващия визов режим на САЩ към нейните граждани, показа доклад на Европейската комисия за напредъка от декември 2020 г. насам за постигането на пълна реципрочност със Съединените американски щати за премахване на визите.

Основен принцип на визовата политика на ЕС е да се гарантира, че държавите, включени в безвизовия списък на ЕС - като САЩ,- премахват изискването за виза за гражданите на всички държави членки на ЕС, увери Брюксел в прессъобщение. Но заедно с това разкри на какви проблеми се натъква, когато преговаря с американците. Вашингтон заявява, че България, Румъния и Кипър трябва да подобрят системите си за издаване на паспорти, особено при предоставяне на гражданство срещу инвестиции ("златни паспорти"), при измамите в паспортните служби, при обработката на биометрични данни и по въпроса с корупцията на държавни и общински служители. Според доклада делът на отказите за визи за САЩ на български граждани отново се повишава, след като през 2019 г. за първи път спадна под 10 на сто от общия брой на подадените молби. По последни данни от 2020 г. този дял нараства до 12,52 на сто за нашата страна, като увеличение се отчита и в Румъния - до 10,14 на сто, както и в Кипър - до 6,21 на сто, при 3 на сто преди две години. САЩ са поставили праг от 3% на отказите, за да има условия за отпадане на визите.

Срещите на министрите на правосъдието и вътрешните работи между ЕС и САЩ през юни и декември 2021 г., както и посочването и включването на Хърватия в Програмата на САЩ за премахване на визите през септември показват, че трайният дипломатически ангажимент и подкрепата за държавите членки за изпълнение на изискванията за присъединяване към Програмата на САЩ за премахване на визите продължават да дават резултати, твърди успокоително ЕК. Полша също влезе в Програмата на САЩ за премахване на визите през ноември 2019 г. Еврокомисията остава ангажирана с постигането на пълна визова реципрочност за всички държави членки и работи със Съединените щати, както и с България, Кипър и Румъния, за да им помогне да изпълнят изискванията на Програмата на САЩ за премахване на визите, уверяват от Брюкскел.

Но отпор има не само от американските власти. През октомври ЕК предупреди България, че може да бъде застрашена от наказателна процедура за "златните паспорти". Подобна процедура бе задействана срещу Малта и Кипър. ЕП подготвя законодателство, което предвижда от 2025 г. предоставянето на гражданство срещу инвестиции в ЕС да бъде забранено.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

САЩ, ЕС, визи, златни паспорти

Още по темата