Медия без
политическа реклама

По "Патриарха" още дълго няма да има бус лента и велоалея

Столичната община даде заден за собствения си проект за транспортни промени в центъра на София

🚗🚕🚗Ето как изглежда Патриарха на Йорданка Фандъкова - Yordanka Fandakova – коли, хаос, паркиране навсякъде и още коли! За никого друг няма място, но очевидно Фандъкова си го харесва, щом пет месеца след представянето на проекта не си мръдна пръста, за да го осъществи. Години наред работим за подобряването на Патриарха и превръщането му в първия в София истински европейски булевард. Вместо 5 ленти само за автомобили, там трябва да има място за всички участници в движението и да гарантира бързо и безопасно придвижване, независимо как сме избрали да пътуваме. Проектът, който отговорно твърдим, че е най-добрият правен в историята на София предвижда: 🚍нова БУС лента за 50% ускорение на седемте преминаващи тролейбусни линии; 🚲велосипедна алея, която да свързва в мрежа шест съществуващи трасета в единна и използваем мрежа; 🚶‍♂повече място за пешеходците - сваляне на велосипедите от тротоара по бул. Витоша и поставяне на нови пешеходни пътеки; 🅿реорганизация на паркирането - увеличен брой места по Раковски и Витоша, като компенсация за местата по Патриарха. 🛑Нищо от това не стана, защото Фандъкова за пореден път се уплаши и продължи да работи само за запазване на статуквото и за затвърждаване на автомобила като единствено възможно превозно средство. Въпреки обещанията ѝ преди изборите, въпреки стратегическите планове на Общината, въпреки експертите и техните препоръки, въпреки скъпоплатените доклади от световни специалисти като арх. Ян Геел. ✅Но София, която е най-замърсената и задръстена столица в ЕС просто не може да си позволи това. Решаването на проблемите изисква политическа смелост и визия – непознати за Фандъкова термини. Но едно трябва да ѝ е ясно - нейното време изтича с все по-бързи темпове, а ние няма да се откажем! София ще бъде зелен #ГрадЗаВсички, не защото така ние искаме, а защото бъдещето на общия ни дом го изисква. И това ще стане със или без нея‼ #СпасиСофия #ЗасрамиСе #КуклаНаКонци #НулеватаГодинаЗаСофия ----------- Подкрепете работата ни за София с еднократно или месечно дарение тук: https://bit.ly/35xnIgH или през платформата Patreon: https://bit.ly/3id4Nv3

Posted by Спаси София on Monday, October 5, 2020

За пореден път реалността поставя под съмнение твърденията на управляващите в София, че правят всичко възможно да превърнат столицата в град за хората, а не за автомобилите, и че техен приоритет е изграждането на бърз и удобен градски транспорт. Столичната община няма да реализира собствения си проект за промяна на транспортната схема за движение и паркиране в района на НДК и по бул. "Патриарх Евтимий", който кметът Йорданка Фандъкова анонсира през май. Ако градските власти все пак приложат нещо от него, то със сигурност ще е много по-неамбициозно спрямо първоначално обявените намерения. Причината е, че живеещи в района се противопоставят на намаляването на местата за паркиране по бул. "Патриарх Евтимий".

Планът на кметството предвиждаше паркирането по булеварда да се ограничи от сегашното косо на успоредно, а намалението на местата по "Патриарха" частично да се компенсира с нови по ул. "Г.С. Раковски" и с разширение на зоната за паркиране по бул. "Витоша" пред градинката на НДК. Според авторите на идеята общата загуба на паркоместа трябваше да е в размер на 40 броя или около 10 на сто от сегашните площи за паркиране. 

На въпрос на "Сега" докъде е стигнала реализацията на проекта, от "Московска" 33 отговориха: "За проекта за организация на движението на бул. "Патриарх Евтимий" и околните улици в Столична община постъпиха множество възражения от граждани, живущи в зоната. Поради тази причина до момента са проведени серия от срещи с граждани и инициативни комитети за обсъждане на предложения за промени в предложения проект. Обсъжданията на различни предложения за промени продължават в търсене на проект, който да удовлетворява в максимална степен всички засегнати страни".

"Търсене на проект" изглежда като евфемизъм, с който управата на града се опитва завоалирано да съобщи, че още дълго на бул. "Патриарх Евтимий" няма да има бус лента, която да позволява на тролеите да взимат по-бързо разстоянието от бившия Нотариат до Петте кьошета. За изграждането на такава лента от години настоява гражданската организация "Спаси София", според чиито изчисления след реорганизация на движението скоростта на градския транспорт по "Патриарха" ще се увеличи с 30 на сто.

Под въпрос е и изграждането на двете еднопосочни велоалеи по булеварда, въпреки че през пролетта от кметството заявиха, че те са от ключово значение за свързването във веломрежа на няколко маршрута. Не е ясно също така дали в крайна сметка общината има намерение на "свали" сегашната велоалея от тротоара на бул. "Витоша" при НДК, което също бе сред дадените обещания. На 22 май кметът Фандъкова, главният архитект Здравко Здравков, зам.-кметът по транспорта Кристиан Кръстев, кметът на район "Средец" Трайчо Трайков и представителят на "Спаси София" Борис Бонев представиха вече многократно споменатия проект за промени в транспорта в центъра. Освен изброените неща, той предвиждаше бул. "Фритьоф Нансен" да стане двупосочен, срещу което живеещите в района също се съпротивляват.

"Пандемията накара много хора да променят начина си на пътуване, тенденция е в цяла Европа градовете да мислят повече сега за пешеходците и велосипедистите. Проектът е част от един пакет, насочен към по-бързата реализация на велоалеи и пешеходни пространства. Този проект показва нашата визия за превръщането на София в град на хората", каза тогава Фандъкова. Тя поясни още, че изграждането на двете нови велоалеи ще спомогне за свързването на още шест съществуващи - по "Витоша", "България", през бул. "Скобелев" връзка с бул. "Цар Борис III" и бул. "Прага". Цялото преустройство трябваше да започне и да приключи през отиващото си лято, а цената му трябваше да е между 500 000 и 600 000 лв. 

Загърбването или отлагането във времето на реорганизацията на транспорта в центъра е поредният случай, в който Столична община не полага достатъчно усилия да защити и реализира собствените си обещания за повече успокоени зони без автомобили. Както "Сега" нееднократно писа, през това лято управляващите обещаха т.нар. "Зелени улици", през които през юли и август различни централни улици трябваше да се затварят за коли и да са изцяло пешеходни. В крайна сметка обаче Столичният общински съвет прие предложенията в изключително орязан вариант отново заради съпротива на част от живеещите в обхванатите зони. По същия начин бе реализирана и идеята за превръщането на 300 метра от ул. "Съборна" в улица без автомобилни газове. 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата