Лидерът на ПП и бивш премиер Кирил Петков беше официално обвинен от прокуратурата заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов през март 2022 г. Той се яви в сградата на Софийска градска прокуратура с адвокат и след престой от 1 час излезе с обвинение за престъпление по служба. Определена му е мярка за неотклонение "подписка".
Вече съм обвиняем, в никакъв случай не се чувствам притеснен, заяви на излизане единствено Петков. Наблюдаващият делото срещу лидера на ПП прокурорът Ангел Кънев обяви пред журналисти, че на Петков са повдигнати обвинения за длъжностно престъпление по два текста от Наказателния кодекс. "Длъжностно лице, което тотално си е превишило правата и правомощията, наредил е, без да има такива законови основания, да бъдат арестувани определени хора, наредил е на полицейски служители, без те да имат правомощия, да извършват действия по разследването, в разрез със закона, в тъмната част на денонощието, без разрешение на съд", обясни обвинението Кънев.
През цялото време пред сградата имаше демонстрация на симпатизанти на "Продължаваме Промяната" от цялата страна. На място дойдоха и депутати и кметове на ПП и ДБ. Сред тях са Атанас Атанасов, Явор Божанков, Божидар Божанов, Ивайло Мирчев, Николай Денков, Асен Василев, Богдан Богданов, Методи Байкушев.
Не съм извършил никакво престъпление, това е политическа атака, обяви пред събралите се хора и пред журналистите Кирил Петков, малко преди да влезе в сградата. „Викат ме за случай от преди три години. В момента Лъчо (Лъчезар Ставрев, сътрудник на Асен Василев - б.р.) стои вече трета седмица в ареста без никаква вина. Искат имунитета на Лена Бориславова. Сарафов е един от инструментите на машината, но тя не спира с него. Пеевски е човекът, който ръководи тази акция. Ангел Кънев не е случаен прокурор, той е човекът, тръгнал срещу Божков. А Божков е темата, заради която днес мен ме викат”, заяви още съпредседателят на "Продължаваме промяната.
Преди месец и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков, за да бъде той обвинен, че е превишил правата като премиер и е разпоредил ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова на 17 март 2022 г.
Прокуратурата твърди, че като премиер Петков е превишил властта си, като "неправомерно е разпоредил на началника и на зам.-началника на отдел "Разследване и методическо ръководство по разследването" при Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП), както и на главен разследващ полицай при ГДНП, да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия".
Освен това като министър-председател Петков е изискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него, без изобщо да уведомят компетентния прокурор. Разпоредено е било още в жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова, да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието, като по случая не са били налице основания за неотложност, твърди прокуратурата.
Държавното обвинение твърди, че пак Кирил Петков е разпоредил на директора и на зам.-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа лицата Борисов, Горанов и Арнаудова. Целта на тогавашния премиер била да им причини "вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт".
Кирил Петков сам се отказа от имунитета си и обяви случващото се за действия на "жалки мафиоти". След това Сарафов поиска още няколко депутатски имунитета, сред които и този на Лена Бориславова.
СГП пък повдигна няколко обвинения на Лъчезар Ставрев - сътрудник на другия съпредседател на ПП Асен Василев. Заради Ставрев, който е още в ареста, ПП пак направиха протест пред прокуратурата. Днес през бТВ Василев заяви, че досега не е търсен от прокуратурата за разпит. Той изрази очудване, че дори Бойко Рашков не е разпитан до момента, а по време на ареста той беше вътрешен министър.