Паркирането пред детски градини и училища ще бъде поредна тема на политическо противопоставяне в оставащото кратко време до предсрочните избори. Регионалната комисия в НС не подкрепи внесен от депутати от ПП-ДБ проект за промени в закона за движението по пътищата, с които всички общини в България ще бъдат задължени да осигурят по минимум 3 места за безплатно паркиране пред всички ясли, градини и училища в едночасовите интервали около каране и взимане на децата. Проектът повдигна много въпроси и самите вносители казват, че изпълнението му на места в големите градове няма да е възможно. Те обаче настояват текстовете да се поправят на второ четене.
В момента Законът за движение по пътищата дава възможност на общините да определят зони за платено и безплатно паркиране в определени часове от денонощието. Дали да има такива зони решават самите общински съвети с приемане на съответните наредби. ПП-ДБ настояват за допълнителен текст, който да задължи общините да обособят във всички населени места по минимум 3 места за безплатен престой и паркиране в едносачови интервали за возене до и взимане от училище. Според вносителите това е особено важно в големите градове, защото на родителите им се налага да обикалят дълго време около училищата без да могат да спрат и оставят децата си, като понякога плащат и за синя зона. Така на месец разходите за паркиране при оставяне на дете или ученик могат да са от 40 до 80 лв., коментира в комисия единият от вносителите - депутатът Венко Сабрутев. Проектът дава 6-месечен срок на общините да изменят наредбите и да обособят съответните паркоместа.
Предложението породи множество критики от страна на членове на комисията като неизпълнимо. “Не мислете, че кметовете, в които има такъв проблем, не са търсили решение. Сигурна съм, че там, където има възможност, този проблем е решен”, коментира бившият кмет на София и настоящ депутат Йорданка Фандъкова. Тя допълни, че в София това е обсъждано дълго време, не само за паркоместа пред училищата, но и за други институции като поликлиники и болници. “Има места, на които инфраструктурата просто не го позволява. Мога да дам за пример улица Шишман, където има три училища. Обособяването на подобни места ще направи движение невъзможно”, коментира Фандъкова.
Депутати от различни групи изтъкнаха и неефективността на подобно решение в големите градове, където в рамките на минути на училище се водят десетки деца. “Какво ще помогнат три паркоместа”, коментираха те. Има двусменни училища, в които периодите на водене и вземане на децата на практика ще са три или четири. Според депутати общините трябва да са свободни сами да преценят тези особености и да гласуват наредби, които отговарят на условията.
Оказа се, че тези въпроси не са били консултирани с кметове на големите градове, част от които са представители на партията на вносителите. На въпрос на депутата от ДПС Искра Михайлова търсено ли е мнението на кметовете на София, Варна, Пловдив, Венко Сабрутев намекна, че това не е необходимо, защото в залата присъстват бивши кметове като Фандъкова. Сабрутев бе категоричен, че идеята е съгласувана с много хора, включително и родители. “Законът за движение по пътищата в момента наистина дава възможност този проблем да бъде решен, но той не е. Искаме централизирано да задължим общините да го направят”, коментира Андрей Цеков от ПП-ДБ. Според него на второ четене текстовете ще се изчистят. Не е ясно дали ще се стигне до такова, защото проектът получи 4 гласа за, 14 се въздържаха. Той обаче може да влезе в пленарна зала.