Правителството решава днес да плати 5000 евро на Симеон Сакскобургготски. Това са разноските, които държавата бе осъдена да му покрие по делото, заведено от него пред съда в Страсбург (ЕСПЧ) заради мораториума от 2009 г., с който бе забранено да се разпореждат с имотите си и да ги експлоатират. Миналия септември бившият премиер и наследник на българските царе и сестра му Мария-Луиза Хробок осъдиха България.
Съдът прие, че със забраната за всякаква търговска експлоатация на царските гори е нарушена конвенцията за правата на човека. Нарушено е и правото на справедлив съдебен процес, тъй като мораториумът не е можело да бъде обжалван. Съдът констатира, че действията на българските власти са поставили непропорционална индивидуална тежест върху Сакскобургготски и сестра му. Предвидените мерки са извънредни, тъй като мораториумът е бил в сила дълго и не е подлежал на съдебен контрол.
ЕСПЧ отхвърли като недопустими някои от твърденията на жалбоподателите, включително тези за реституцията на имотите "Сарагьол" и "Ситняково", но констатира, че оплакването срещу забраната за търговска експлоатация на горските земи е допустимо.
С решението си съдът в Страсбург даде 6 месеца на правителството и Сакскобургготски, за да се споразумеят какво обезщетение ще получи бившият премиер за причинените му материални вреди. Той не претендира за морални. Шестмесечният срок още тече. Според експертиза, представена в ЕСПЧ печалбата, която Сакскобургготски и Хробок биха имали от дърводобива в периода от мораториума до октомври 2018 г. е 2 054 319 лева. Не е известно обаче нито правителството, нито Сакскобургготски да са предложили някакво споразумение във връзка с тези материални вреди. Ако такова не бъде постигнало, то може да бъде присъдено от съда в Страсбург.
Приетият от парламента през декември 2009 г. мораториум върху правото на царските наследници да се разпореждат с върнатите им имоти, който уж трябваше да е временен - "до приемането на специален закон", действа и досега.