Само един прокурор обясни, че си спомня, че на коледното парти на Софийската районна прокуратурата през 2021 г., проведено в хотел в Банско, е присъствал Мартин Божанов - Нотариуса. Това се случи по време на заседанието на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, която се е заела да разнищва връзките и мрежата на влияние на убития на 31 януари Божанов. Засега колегията се е фокусира върху прословутия банкет, на който неотдавна се разбра, че е присъствал и Божанов, незнайно по каква линия е бил там. Днес бяха изслушани 10 прокурори, които са били в Банско. Друга част от присъствалите на тържеството са поканени за следващата седмица.
Вероника Димитрова посочи днес, че не само Божанов, но и адвокат Велимир Атанасов е бил на купона. Прокурорката обаче не знае кой ги е поканил. "Двамата бяха на банкета и бяха заедно с участниците на СРП. Към онзи момент не знаех кои са те, тогава ги видях за пръв и последен път. Направи ми впечатление, че тези двамата не ги познавам, но не съм приела критично или притеснително присъствието им. Мислех, че са приятели на някого и са поканени. Не сме се запознавали, никой не ми ги е представял", обясни Димитрова. По това време тя е временно командирована в градската прокуратура. На банкета била с мъжа си и седели близо до шефката на районната прокуратура Невена Зартова. Последната вече не оглавява районната прокуратура. Тя, както и заместниците ѝ подадоха оставки от ръководните си постове покрай скандала "Нотариуса". Зартова пък напоследък говори и за друг кръг на влияние в съдебната система - на Петьо Петров - Пепи Еврото.
Димитрова разказа, че разбрала кои са Божанов и Атанасов едва няколко месеца след банкета. Тя изгледала филма на Антикорупционния фонд, свързан с Нотариуса и разбрала кои са тези хора. Станало ѝ станало много неприятно. "Факт е обаче, че те бяха там (в Банско)", категорична беше Димитрова.
Останалите ѝ колеги не помнеха да са видели Божанов на партито и обясниха, че не го познават. Те разказваха как е било организирано то - получили поканите по мейл, имало срок за записване, цена. Част от хората били със семействата си. Много от прокурорите обаче се отказали да пътуват извън София, където обичайно се правели тези коледни тържества.
Прокурор Десислава Въткова пък си спомни, че някогашната ѝ шефка Невена Зартова е била придружена от съдия Емил Желев. По онова време той е спецсъди, а сега е в Административен съд София-област. По думите ѝ Зартова не е останала до края на тържеството, а си тръгнала по-рано със съдията.
Днес беше поканена и прокурор Ралица Първанова, която, оказа се, е била записана за банкета, но в крайна сметка не е отишла. Тя обясни, че се е явила пред съвета от солидарност с колегите си и призова кадровиците са стигнат до истината, без да притесняват и унижават прокурорите. Първанова е и зам.-председател на Асоциацията на прокурорите, която днес излезе с позиция в този смисъл. Според позицията в момента се създава изцяло погрешен сатанизиран образ на прокурорите в очите на обществото с единствена цел прокуратурата да бъде охулена, обезличена и подчинена. Асоциацията възприема изслушванията по темата "Нотариуса" във ВСС и в специалната парламентарна комисия като "своеобразното риалити", което рефлектира върху достойнството и работата не само на висшите органи на съдебната власт, но и на всеки български магистрат. Членовете на съвета обаче ѝ обясниха, че няма нищо лично срещу прокурорите, но истината трябва да излезе наяве.
Специалната парламентарна комисия ще заседава утре, като в дневния ѝ ред е изслушване на градския прокурор Илиана Кирилова. Какво каза тя по темата пред "Сега" миналата седмица - вижте тук.
ЛИРИЧНО ОТКЛОНЕНИЕ
След изслушването на прокурорите думата взе Огнян Дамянов от съвета, който се оказа много засегнат от позиция на бившия председател на Върховния касационен съд Лозан Панов, публикувана в "Де факто". В нея Панов навежда различни доводи как всъщност няма да бъдат разплетени мрежите за влияние в съдебната система. Изрежда и различни назначения на близки на членове на ВСС, включително и това на съпругата на Дамянов, която е станала съдия във Върховния административен съд, след като първо е била командирована там по неясни, според Панов, критерии. "Мнозинството от ВСС е част от проблема, а не от неговото решаване", казва Панов.
Дамянов посочи, че е редно някоя от институциите да покани Панов и да му зададе въпроси дали той познава Нотариуса. (Панов отрича.) Според Дамянов написаното от Панов е "паническо изложение". Той допълни, че така и не е станало ясно как той е бил номиниран и избран за председател на ВКС.
"Пък аз не крия, че съм в приятелски отношения и с Лозан Панов", казва Божанов пред съдия Владислава Цариградска на 14 януари 2020 г., когато е заседанието по имотния спор, който тя разглежда в Районния съд в Луковид. Точно в това заседание Божанов заплашва съдията и я нарича "г-жа Владка". На 22 февруари по време на изслушването в специалната парламентарна комисия Цариградска беше попитана от Хамид Хамид (ДПС) в какви отношения е бил Нотариуса с Панов. Цариградска отговори, че Панов е достоен магистрат, който също като нея е бил атакуван. Тя припомни и как Панов беше посрещан с одрани агнешки главички пред ВСС, но това посегателство и до днес не е разкрито. "Това изявление на Нотариуса е шантаж, същият като фалшивите документи с цел да бъде уличен съдия Цветко Лазаров в корупция", посочи Цариградска. (Лазаров става обект на разследване за корупция, докато разглежда дело на Божанов, б.а.).